Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kaynağında ayrıştırma çalışması sürüyor

21 Temmuz 2016 - 688 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Kaynağında ayrıştırma çalışması sürüyor

kaynağında ayrıştırma

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, kentte günlük toplanan 900 ton atığın en aza indirilmesi ve dönüştürülmesi amacıyla başlattığı kaynağında ayrıştırma çalışması devam ediyor. Merkez Kayapınar ilçesinde 17 kişilik üç ekiple yürütülen çalışma kapsamında, öncelikle bina görevlileri ve site yöneticileriyle ön görüşme yapılıyor, bilgilendiriliyor. Ardından hane hane gezilerek bilgilendirici broşürler dağıtılıp kampanya hakkında bilgi veriliyor. Çalışma kapsamında şimdiye kadar 104 sitede 6 bin 719 haneye kaynağında ayrıştırma hakkında bilgi verilirken, çalışmadan önce mevcut sitelerde 63 ton 300 kg ambalaj atığı toplanırken, yapılan bilgilendirmeden sonra 75 ton 810 kg ambalaj atığı toplandı. Kayapınar ilçesinde çalışmanın tamamlanmasıyla ekiplerin, Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesi’nde evleri gezerek, yurttaşları kaynağında ayrıştırma konusunda bilgilendirmesi, evde kaynağından ayrıştırma uygulamasının bir yıl içinde hayata geçirilmesi hedefleniyor.

EVLERİN KAPILARI TEK TEK ÇALINIYOR

Çalışma hakkında bilgi veren Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’ndan Çevre Mühendisi Funda İpek, ekiplerin, hazırlanan broşürlerle tek tek kapıları çalıp, evleri ziyaret ederek, çöplerin nasıl ayrıştırılması hakkında bilgilendirmede bulunduğunu kaydetti. İpek, çalışmanın yaklaşık 1,5 aydır sürdüğünü ve daha çok Kayapınar ilçesindeki sitelerde yürütüldüğünü ifade etti.

‘KENTE DALGA DALGA YAYILACAK’

Bir buçuk ay içinde 104 sitede konu hakkında bilgilendirme yapıldığını aktaran İpek, kasım ayına kadar devam edecek çalışma doğrultusunda Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesi’ndeki tüm sitelerin bilgilendirileceğini söyledi. İpek, ayrıştırma işlemi hakkında şu bilgiyi verdi: “Sitelerde bina görevlileri, ambalaj atığı için yer ve atıkların atıldığı kafesler bulunduruyor. Bundan kaynaklı olarak çalışmaya sitelerde başladık. Sitelerde ayrıştırma alışkanlığını kazandırabilirsek, zaten kentin diğer noktalarına kendiliğinden dalga dalga yayılacak. Önümüzdeki bir yıl içinde sitelerde sürekli bu çalışmayı yapacağız.” Genel olarak eskiye nazaran depolanan ambalaj atıklarında bir artışın olduğuna dikkat çeken İpek, yurttaşların kaynağında ayrıştırma işlemine verdikleri tepkilerin son derece olumlu olduğunu dile getirdi.

‘ÇÖPÜ DÖNÜŞTÜRMEMİZ LAZIM’

Kaynağında ayrıştırmanın gelecek kuşaklara, dünyaya ve çevreye sorumluluktan dolayı önem taşıdığını söyleyen İpek, şunları kaydetti: “Çok fazla tüketiyoruz, tükettiklerimizi geri dönüştüremezsek doğadan cevap alamayacağız. Bu yüzden elimizden geldikçe çöpü minimize etmemiz gerekir. Çöpü dönüştürmemiz lazım. Az çöp çıkarmamız gerekir. Bizim artık çöp depo alanlarımız yok. Bu da başlı başına bir sorun. Biz bu işi sistematik şekilde yaparsak aslında çöp depolarına dahi ihtiyaç duymayacağız. Ambalaj atıklarını geri dönüştürebiliriz. Geriye kalan evsel atıkları ve organik atıkları kompostta değerlendirebiliriz. Komposttun dışında evden çıkan yiyecek artıklarını sokak hayvanları için kullanabiliriz. Çalışmaları tam oturtabilirsek kentte hiç çöp çıkmamasını sağlamış oluruz. Böylelikle birçok şey kazanmış oluruz, yani enerji elde etmekten tutun yeni iş alanları da yaratabiliriz.” Diyarbakır’da günlük 900 ton çöp çıktığına dikkat çeken İpek, hanelerden çöpleri ayrı toplamayı başarabilmeleri halinde çöp miktarının azalacağını söyledi.

676 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika