Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7151 / Satış : 4.7236
Euro : Alış : 5.4667 / Satış : 5.4765
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Kiralık İşçi”lik tehdittir!

06 Mayıs 2016 - 1.016 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»“Kiralık İşçi”lik tehdittir!

kiralık işçilik

İşçilerin kiralanmasının ve özel istihdam büroları kurulmasının yolunu açan yasa tasarısı bu sabaha karşı Meclis genel kurulunda kabul edilirken, Türk-İş Konfederasyonuna üye Sendikaların Diyarbakır Şubeleri, Tasarının açık bir tehdit olduğunu ifade ederek, “Kiralık işçi” yasa tasarısının geri çekilmesini istedi. Bu arada, yasa esnek çalışan, güvencesiz, örgütsüz ve kiralık bir işgücü piyasasının önünü açtığı için ‘işçi simsarlığı’ olarak nitelendiriliyordu.  Yasanın halihazırda var olan taşeronluk sistemini kurumsallaştırması, işgücünün istismarını artırması ve iş güvenliğini tehdit etmesinden kaygı duyuluyor.

İşçi ve işçi sendikalarının tepkilerine rağmen bugün sabaha karşı Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen “Kiralık İşçi”lik olarak tanımlanan İşçilerin kiralanmasının ve özel istihdam büroları kurulmasının yolunu açan yasa tasarısına TÜRK-İŞ sert tepki gösterdi.

ÜCRETLİ KÖLELİĞE KARŞI TEPKİMİZİ HER FIRSATTA GÖSTERDİK

“Kiralık işçi” yasa tasarısına karşı Türk-İş üyesi sendikaların Diyarbakır Şubeleri, yasa tasarısını protesto etti. Türk-İş 7’nci Bölge Temsilcisi Bahri Zülküf Karakoç, kiralık işçilik olarak bilinen “ücretli köleliğe” karşı tepkilerini her fırsatta dile getireceklerini söyledi,

ÇALIŞMA HAYATI ÇIKMAZA GİRECEKTİR

Karakoç, “8 Şubat 2016 günü Meclis’e sevk edilen kanun tasarısı ile ilgili taleplerimiz bilinmektedir. Çalışanların iş şartları daha esnek ve güvencesiz durma getirilmek istenmektedir. Daha ucuz ve daha güvencesiz işçi hedeflenmektedir. İşverenlerin isteği doğrultusunda “Kiralık işçilik” ısrarla yasallaştırılmaya çalışıldı. Özel istihdam bürolarının faaliyetlerinin geçici iş ilişkisini de içerecek şekilde genişletilmesi çalışma hayatını çıkmaza sokacaktır” diye konuştu.

İNSAN OLMA ONURUNU İNCİTİYOR

4 Mayıs 2016 Çarşamba günü “kiralık işçilik” kanun tasarısı Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlandığını ifade eden Karakoç, “Aynı gün TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu olağanüstü toplanarak durumu değerlendirildi ve topluca TBMM’ne giderek görüşmeleri izledi. İşçiyi bir meta haline getirerek, insan olma onurunu inciterek sürdürülen politikalara karşı çıktık, bugünde karşı çıkıyoruz. Ülkenin ihtiyaçlarını menfaatlerini göz önüne alarak sınırlı alanlarda; doğam, analık, askerlik, ev hizmetleri ve mevsimlik tarım işlerinde, talebimiz doğrultusunda olumlu adımlar atılması halinde bu düzenlemeyi değerlendireceğimizi söyledik. 7 Nisan 2016 günü Başkanlar Kurulu toplantısı sonrası, müzakereler sürdürüldü. Kanun tasarısında bir kısım düzeltmeler yapıldı. Ama olmadı. İşçilerin duyarlı olduğu noktalarda beklenen düzenleme yapılmadı. İşçilerin halkı tepkisi dikkate alınmadı” diye konuştu.

ÇALIŞANLARA YENİ BİR TEHDİT

Karakoç, Kiralık işçilik bu haliyle çalışanlara yeni bir tehdit oluşturduğunu vurgulayarak, “Yapılmak istenen düzenlemelere en başından itibaren karşı durduk. İşçilerin çalışma şartlarını daha güvencesiz hale getirecek, aileleriyle birlikte yaşama şartlarını daha da kötüleştirecek bu yanlıştan dönülmelidir. Tasarı geri çekilmeli ve TÜRK-İŞ’in talebi doğrultusunda düzenlemelidir. Süreci TBMM’dan hiç ayrılmadan izlemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

İŞÇİ SİMSARLIĞI!

Bu arada, Yasa esnek çalışan, güvencesiz, örgütsüz ve kiralık bir işgücü piyasasının önünü açtığı için ‘işçi simsarlığı’ olarak nitelendiriliyordu.  Yasanın halihazırda var olan taşeronluk sistemini kurumsallaştırması, işgücünün istismarını artırması ve iş güvenliğini tehdit etmesinden kaygı duyuluyor.

Yeni tasarı yasalaşınca, iş ve işçi arayanlar özel istihdam bürolarına başvuracak, bürolar da işverenle komisyon karşılığı ‘işçi kiralama’, geçici işçiyle de ‘iş sözleşmesi’ imzalayacak. Bu, kısa vadeli ve gelecek güvencesinden yoksun çalışma koşullarının yasallaşması demek. Geçici işçi çalıştıranlar, iş hukuku bakımından işveren olmayacak. Özel istihdam bürolarının işveren olarak yükümlülüğü işçinin kiralık olarak çalıştığı süreyle sınırlı olacak.

HER AN İŞSİZ KALMA STRESİ, GÜVENCESİZLİK

İşyerinin iş hacminin ‘öngörülemeyen ölçüde’ artması nedeniyle, dönemsel iş artışları ve aralıklı olarak görülecek işlerde de kiralık işçi çalıştırılabilecek. Bu hallerde bayşvurulacak kiralık işçi uygulaması dört ayı geçmeyecek, ancak iki kez yenilenebilecek. Yani işveren sekiz ay kiralık işçi çalıştırabilecek. Kiralık çalıştırılacak işçi sayısı toplam işçi sayısının dörtte birini geçemeyecek. Ancak 10 veya daha az işçi çalıştırılan işyerleri için beş işçiye kadar kiralık işçi çalıştırılabilecek. Kiralık işçiler için kıdem ve ihbar tazminatı da söz konusu olmayacak, işveren işçiyi sözleşme sonunda kapı dışarı edebilecek.

GÜL ‘EMEK İSTİSMARI’ DEMİŞTİ

Yasa 2009 yılında Meclis’ten geçmiş, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül sendika temsilcileriyle görüştükten sonra ‘işçilerin emeğinin istismarına ve insan onuruna yakışmayan durumların doğmasına, olumsuz uygulamalara ve çalışma barışının bozulmasına yol açabileceği’ gerekçesiyle düzenlemeyi veto etmişti. Ancak düzenleme mevcut hükümet döneminde hiçbir değişikliğe uğramadan yeniden parlamentoya sunulmuştu. (Sait BAYRAM’ın Haberi)

541 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika