Dolar : Alış : 4.5781 / Satış : 4.5863
Euro : Alış : 5.4043 / Satış : 5.4141
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kiraz ve badem fideleri dikildi

18 Mart 2016 - 438 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Kiraz ve badem fideleri dikildi

agac dikildi

Büyükşehir Belediyesi Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı’nın “Lice Organik Tarımın Geliştirilmesi Projesi” kapsamında düzenlediği eğitim sona erdi. Lice Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen eğitimin son gününde Doç. Dr. Muzaffer Denli, “Dünyada ve Türkiye’de Organik Hayvansal Üretim” ve “Organik Hayvancılık İşletmelerinin Kurulması” konularında sunum yaptı. Organik hayvancılığın amacının insanlara sağlıklı hayvansal besinleri ulaştırmak olduğunu belirten Doç. Dr. Denli, organik hayvan yetiştiriciliğinde organik yem, GDO’suz ürünler, barınak, doğal veterinerlik ilaçlarının iyi miktarda ürün alımı için önemli olduğunu söyledi. Organik hayvan yetiştiriciliğinin dört temel ilkesi bulunduğunu kaydeden Denli, bunların uygun damızlık ve ırk seçimi, organik yemle beslenme, sağlıklı hayvan yetiştiriciliği ve uygun barınma koşulları olduğunu dile getirdi. Denli, organik hayvancılığa, coğrafyaya uygun hayvan seçimi ve sürünün oluşması için organik çiftlikten alınmış hayvanlarla başlanabileceğinin altını çizdi.

KANATLI HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİNİN KRİTERLERİ”

Bölgede kanatlı hayvan yetiştiriciliğinin yaygınlaştığına dikkat çeken Denli, bu sektörde organik hayvansal üretim için bazı kriterlerin uygulanması gerektiğini belirtti. Denli, “Bin 600 metrekare her barınakta 4 bin 800 etlik piliç bulunmalıdır. Yine bu alanda 3 bin adet yumurta tavuğu,2 bin 500 et horozu ve kaz veya hindi barınmalıdır. Kanatlı hayvan nakli stresiz bir şekilde yapılmalıdır.Yine nakliye esnasında ilaç kullanılmamalıdır. Kesim için tavuklar 81, horoz 150, kaz veya hindi 140 günlük olmalıdır.” şeklinde konuştu.

“ORGANİK SÜT ÜRETİMİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER”

Organik süt üretimi için de belirli kriterlerin bulunduğuna işaret eden Denli, süt veren hayvanların doğal yollardan beslenmesi gerektiğini ifade etti. Denli,“Öncelikle yerli ırklar bulunmalıdır. Süt üreten hayvanların geçiş süresi 6 ay olmalıdır.” dedi. Organik sütün vitamin değerinin oldukça yüksek olduğunu anlatan Denli, organik hayvan ve hayvan ürünlerinin üretiminin en fazla ABD, Kanada,Avusturya, Danimarka, Almanya, İngiltere, Fransa ve Arjantin’de olduğunu kaydetti. Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Sessiz ise, “Organik Tarımda Tarım Makineleri Kullanımı” konulu sunumunda,  tüm olumsuzluklara rağmen organik tarıma uygun ürün yetiştirmenin mümkün olduğuna dikkat çekti.  Sessiz, bunun için organik tarım çiftçisinin kullanacağı belirli doğal materyalleri şöyle sıraladı: “Bitkisel atıklar ve hayvan gübreleri doğru kullanmak, doğru zamanda, doğru aletle toprağı işlemek, münavebe sistemini uygulamak, yeşil gübre ve baklagiller üretimini gerçekleştirmek, toprak yüzeyine malç bırakmak, hastalık ve zararlılara karşı dayanaklı ürün çeşitleri ve doğal pestisitler kullanmak.”

KURUM TEMSİLCİLERİ VE ÇİFTÇİLER FİDELER DİKTİ

Eğitimin ardından İstanbul Yeditepe Üniversitesi’nde yapılan toprak analizlerinin sonuçları arazi sahibi çiftçilere belge olarak verildi. Karşılıklı soru cevap bölümünden sonra eğitim, Duralan Mahallesi’nde demonstrasyon çalışmasıyla sona erdi. Uygulamalı çalışmaya, akademisyenler, kurum ve sektör temsilcileri ile Liceli çiftçiler katıldı. Organik tarım yapmaya uygun olan 60 dönümlük arazinin 15 dönümlük bölümüne kiraz ve badem fideleri dikildi, 45 dönümlük alana da ceviz ağacı dikilmesi planlandı. Eğitimciler, sembolik olarak kiraz fidesini araziye dikip, can suyunu verdi.

294 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika