Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Liceli çiftçiler Ege yolcusu!

22 Nisan 2016 - 569 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Liceli çiftçiler Ege yolcusu!

Lice ciftcilerege

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı, Lice Organik Tarımın Geliştirilmesi Projesi kapsamında Liceli çiftçileri Ege Bölgesi’ne götürmeye hazırlanıyor. Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın hibe desteğiyle uygulanan proje kapsamında, 27-30 Nisan tarihleri arasında çiftçilere yönelik İzmir ve ilçelerini kapsayan teknik gezi düzenlenecek. Çiftçiler, 2016 İzmir Ekoloji Fuarı’nı, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nü, Seferihisar Belediyesi’nin oluşturduğu çiftçi kooperatiflerini, işletmeleri, örgütlenme modellerini, organik ürünlerin satıldığı pazarları ve ürünlerin satıldığı şirketleri, yakından tanıma ve deneyimleri paylaşma fırsatı yakalayacak.

8’i çiftçi olmak üzere 14 kişinin katılacağı gezi hakkında bilgi veren Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı Proje Koordinatörü A. Menap Şeker, gezinin çiftçilerin kapasitelerini genişletmek ve farkındalık yaratmak amacıyla düzenlendiğini ifade etti. Yerel yönetimler, tarım işletmeleri ve üniversitelerin organik tarım alanındaki deneyimlerinin yerinde görüleceğini belirten Şeker, gezinin üretim aşaması, ürünlerin paketlenmesi, pazaryerleri ve çiftçilerin örgütlenme süreçlerini görme açısından faydalı olacağını aktardı.

‘TEKNİK GEZİ ÇİFTÇİLERE KATKI SAĞLAYACAK’

Organik tarımın en fazla geliştiği bölgenin Ege Bölgesi olduğunu, bu nedenle düzenlenen gezinin çiftçiye büyük katkısının olacağını ifade eden Şeker, “Bir defa çiftçiler ilgili birimlerden çeşitli brifingler alacaklar. Bu durum doğrudan kapasitenin gelişmesine katkı sunacak. Çiftçilerin organik tarım yönünden vizyonları gelişecek. Gezi dönüşünde benzer uygulamaları kendi topraklarında yapma şansı bulacaklar.” şeklinde konuştu.

ORGANİK PAZAR OLUŞTURULACAK

Projenin dört hedef bileşen üzerine inşa edildiğini, şu ana kadar iki hedef bileşenin gerçekleştirildiğini söyleyen Şeker, teknik gezinin projenin sadece bir ayağı olduğunu söyledi. Bundan sonraki süreçlerde organik tarımın gelişmesi için bir konferans düzenleneceğini kaydeden Şeker, ayrıca yakın zamanda kentte organik pazarın oluşturulması için ihaleye çıkılacağını, çiftçilerin örgütlenmesi ve kooperatif kurması için çalışmalar yürütüleceğini dile getirdi.

PROJEYLE NE AMAÇLANIYOR?

Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı, Lice Organik Tarımın Geliştirilmesi Projesi’ne geçen yıl eylül ayında başladı. Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın 288 bin 751 TL hibe desteğiyle hayata geçirilen proje, 385 bin TL’ye mal olacak. 12 ay sürecek proje kapsamında şimdiye kadar 3 bin 400 dekar arazide 277 adet toprak örneği alınarak analizi yapıldı. Toprağın organik tarıma elverişli olduğunun tespit edilmesiyle, projenin ikinci aşamasına geçilerek, “Tarımsal Dönüşüm Üreticinin Eğitimi” programı düzenlendi. Çok sayıda akademisyenin ve çiftçinin katıldığı eğitim programının ardından çiftçiler için kooperatif kurma hazırlıkları başlatıldı, gezi programı oluşturuldu. Projeyle, çiftçiler arasında örgütlenme bağlarını güçlendirecek bir kooperatif kurulması, daha sonra organik ürünlerin satışının yapılacağı bir pazar açılması hedefleniyor. Pazarın önce yerel ölçekte, sonra ulusal ve uluslararası ölçekte hayata geçirilmesi, markalaşma süreciyle devam etmesi amaçlanıyor.

350 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika