Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Mağdur esnafların borçları bir ertelendi!

16 Mayıs 2016 - 1.098 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Mağdur esnafların borçları bir ertelendi!

Bakan yılmaz (3)

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Hakkari’de olaylar nedeniyle zarar gören esnaf ve sanatkarların, Halk Bankası tarafından kullandırılan düşük faizli kredilerden doğan borçları bir yıl erteleneceğini duyurdu.

SON MÜRACAAT TARİHİ 31 ARALIK

Konuya ilişkin 2016/8830 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı 5 Mayıs 2016 tarihli ve 29703 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini ifade eden Bakan Yılmaz, “Karar kapsamında yer alan esnaf ve sanatkârların hâlihazırdaki kredi borçlarından, yaşanan terör olaylarından zarar görüldüğüne dair resmî yazı ile Bankaya müracaatta bulunanların bir yıl içinde dolacak olan veya müracaat tarihi itibarıyla vadesinden itibaren 90 günlük bekleme süresinde olanlar, vadesinden itibaren bir yıl süreyle ek faiz uygulanmadan ertelenmektedir. Borçların ertelenebilmesi amacıyla Bankaya müracaat için belirlenen son tarih ise 31.12.2016’dır” dedi.

TEKRAR KREDİ KULLANABİLECEKLER

Bakan Yılmaz, Kararın yürürlüğe girmesiyle başlayan başvuru süresi içinde, daha önce düşük faizli kredi çekmiş ve bu kararla borcu ertelenmekte olan esnaf ve sanatkârlarin, tekrar kredi kullanabileceklerine işaret ederek, Kararın yayımı ile; öncelikle yayım tarihinden son müracaat tarihine kadar, borç ertelemesinin gerçekleşmesi durumunda erteleme süresi sonuna kadar borçlular hakkında takip işlemine başlanmasının önüne geçilmiştir. Diğer taraftan gerçekleştirilen erteleme işleminin; borca ilişkin kurulmuş olan her türlü teminat, müşterek borçluluk veya kefalet ilişkisini sona erdirmeyeceği de düzenlenmiştir. Erteleme işlemlerinden dolayı Bankanın karşılaşacağı finansal kayıpların hesabında Banka tarafından esnaf ve sanatkâr kredilerine uygulanan cari kredi faiz oranı dikkate alınacaktır. Bankanın yapacağı gelir kaybı hesaplarının sonuçları ise aylık olarak Hazine Müsteşarlığına iletilecek, söz konusu kayıplar Hazine Müsteşarlığınca ilgili yıl bütçesine bu amaçla konulacak ödenekten karşılanacaktır” diye konuştu.

4 İL’DE 8 BİNİ AŞKIN ESNAFA AİT 345 MİLYON TL KREDİ BAKİYESİ VAR

Söz konusu dört ilde 8 bini aşkın esnafa ait 345 milyon lira civarında kredi bakiyesinin bulunduğunu belirten Bakan Yılmaz, “Bu tutarın tamamının ertelenmesi halinde Hazine tarafından 17 milyon TL’lik bir katkı söz konusu olacaktır.  Hükümetimiz bu ve benzeri kararlar ile terörün yerel ekonomiye verdiği zararı telafi etmeye devam edecektir. Bir taraftan terörle etkili ve kararlı bir şekilde mücadele edilirken, diğer taraftan yoksullukla ve işsizlikle mücadelemiz de aralıksız devam edecektir. Kamu yatırımlarının yanı sıra özel kesim yatırımları ile kalkınma süreci sürdürülecektir” dedi. (Sait BAYRAM’ın Haberi)

407 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika