Dolar : Alış : 3.9039 / Satış : 3.9110
Euro : Alış : 4.8103 / Satış : 4.8189
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14141 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Olaylar kereste sektörünü de etkiledi

05 Eylül 2015 - 649 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Olaylar kereste sektörünü de etkiledi

Son aylarda yaşanan olayların birçok sektörde olduğu gibi kereste sektörünü de etkilediğini belirten işletme sahipleri, olayların işlerini olumsuz yönde etkilediğini söylediler. Bölgede artarak devam eden olaylarla birlikte Kereste sektöründe yaşanan olumsuz etkilerini anlatan işletme sahipleri yaşanan olaylardan çok etkilendiklerini belirtti. Bölgede yaşanan şiddet eylemlerinden olumsuz yönde etkilenen Diyarbakırlı Kereste işletmecileri, yaşanan çatışmaların son bulmasını istedi. Diyarbakır’da yıllardır kereste sektöründe çalıştığını belirten Mehmet Boz, “Ben yılardır kereste işi yapıyorum işlerimiz daha önce iyiydi.   Bu sektör durmaz çalışır bir şekilde devam ediyor. Çünkü tüm inşaat sektöründeki işler bizim buradan geçiyor. Kalıplarını biz hazırlıyoruz. Daha önce kapı, pencere, doğrama işleri ve panel yapılırdı ama artık paneller Rusya’dan geliyor. Bu da işlerimizi az da biraz etkiledi.” dedi.

“OLAYLARDAN DOLAYI SATIŞ YAPAMIYORUZ”

Son zamanlarda yaşanan şiddet eylemlerinin işlerini olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Boz, “Eskisi gibi ağaç bulamıyoruz. Daha önceleri ağaç çok olurdu çok olduğu için de fiyatları uygundu ama şimdi ağaç bulmak çok zor bahçe sahipleri vermiyor. Kavak ağacı bulamadığımız için cam ağacı satıyoruz. O da kavak ağacına göre biraz daha pahalı oluyor. Son zamanlarda çıkan çatışmalarda işlerimizi olumsuz yönde etkiledi. Biz tahta ve kalasları genelde köylü vatandaşlara satıyoruz. Onlar da bu olaylardan dolayı fazla gelemedikleri için satış yapamıyoruz.” ifadelerini kullandı. İşlerinin durma noktasına geldiğine dikkat çeken Mehmet Aydın, “20 yıldır bu sektörde çalışıyorum. Önceleri bu işi yaparken yoğun çalışıyorduk. İşlerimiz tam anlamıyla yarı yarıya düşmüş sayılıyor. Biz hazırladığımız keresteleri doğramacılara ve marangozlara verirdik onlar da iş değişikliğinden dolayı fazla gelip almıyorlar. Şu an hazırladığımız malzemeleri inşaat sektöründeki kişilere veriyoruz.  Özelikle bölgede yaşanan çatışmalar her alanda olduğu gibi bizim iş alanımıza da olumsuz etki yaptı.” şeklinde konuştu.

“VATANDAŞLAR GELİP İHTİYACINI KARŞILAYAMIYOR”

Yaşanan çatışmalardan olumsuz etkilendiğini ifade eden Zülfi Çevik ise “Ben yıllardır bu işletmede çalışıyorum burası babamdan kalma ona da dedemden kaldı. Biz yıllardır bu meslekle geçimimizi sağlıyoruz. Bizim tek ekmek kapımız burasıdır. Son zamanlarda yaşanan olaylar bizi de etkiledi. Vatandaşlar gelip ihtiyacını karşılayamıyor. Kavak ağaçlarını işledikten sonra inşaat yapan firmalara, doğramacılara satıyoruz. Kavak ağacının hiçbir şeyi zayi olmuyor hepsi değerlendiriliyor. Ağaç kabuklarını bile istifleyip satıyoruz. Kabuğu genelde Fırın işletmecilerine ve varoş mahallelerde oturan vatandaşlar alıyor. Tandır, saç ekmeği için ama bu olaylardan dolayı onlar da buralara gelmiyor.” diye konuştu. (İLKHA)

kereste kereste1 kereste2

358 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika