Olaylar tedirgin ediyor!

Diyarbakır’da yeniden başlayan ve tüm yıkımı ile devam eden çatışmalı süreç halkı tedirgin etmeyi sürüdürürken, başta küçük esnaf olmak üzere emlak sektöründeki esnafı da olmusuz yönden etkiledi. Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi Bağcılar Emlak İşletmecisi Ömer Baydemir, yaşanan olayların bölge insanı olarak kendilerini tedirgin ettiğini ifade ederek, diğer sektörler de olduğu gibi Emlak sektörünün de olumsuz yönden etkilendiğini söyledi. Meclis’te grubu bulunan 4 partinin biran önce birleşerek, Hükümet belirsizliğine son vermeleri gerektiğinin altını çizen Baydemir, sektörlerin canlanması için 2,5 yıl devam ettirilen barış ya da diğer adıyla çözüm sürecinin devam ettirilmesi gerektiğini vurguladı.

ÇÖZÜM SÜRECİNDE SEKTÖR İYİYDİ

Baydemir, olaylar önce başta bölge olmak üzere ülke genelinde devam eden çözüm süreci sayesinde sektörlerinin iyi bir konumda olduğunun altını çizerek, ‘’Ağır aksakta olsa sürdürülen bir çözüm süreci vardı. Bu süreç toplumsal hayatın her alanında olduğu gibi ticareti de olumlu yönden etkiliyordu. Ancak 7 Haziran seçimleri sonrası başlayan duraklama, son günlerde yaşanan olaylar ve saldırılarla birlikte devam etti. İnsanlar yatırım yapamaz hale geldi” dedi.

EMLAK SEKTÖRÜ DİBE VURDU

Emlakçı esnafı ise, olaylardan dolayı emlak sektörünün bittiğine vurgu yaparak, “Satan çok alıcı yok. Konut satış fiyatlarında da büyük düşüş var. Ama konut alan yok. İş olmadığı için dükkanları açamıyoruz. Olaylar sadece bizi değil, bütün esnafı etkiledi. İhtiyaç harici alışverişler bile yapılmıyor. Barış süreci sağlanmadıkça böyle devam edeceğiz. Biran önce barış sürecinin sağlanmasını istiyor ve bekliyoruz” diye konuştular.

GİZLİ BİR EKONOMİK KRİZ BÖLGEYİ BEKLİYOR

“Bölge insanı ve bölgeye atanan memurlar bir an önce dairelerini satıp buradan gitmek istediklerini belirtiyor” ifadesini kullanan esnaflar  şunları söylediler:

“Daire fiyatları 250 binden 170 bine düştü. Gizli bir ekonomik kriz Güneydoğu’yu bekliyor. Bir çok firma bölgeden gitti. Bu yaşananlardan büyük üzüntü duyuyor, bir an önce barışın sağlanmasını istiyoruz. İmkanı olanlar başka bölgelere gidiyor, fakat biz Diyarbakırlılar burada kalmaya mecburuz. Bölge insanı barış ve huzur istiyor. Akşam eve gittiğimizde iş yerimizi, işe gittiğimizde de evimizi düşünmek istemiyoruz.”

(Sait BAYRAM)

Ömer Baydemir teror-olaylari-vurdu-guneydogu-da-konut-sektoru-7573403_4108_m

341 Total Views 1 Views Today
admin

admin

Haber Diyarbakır, Son dakika Diyarbakır haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • RSS
  • Facebook
↑ Back To Top ↑