Dolar : Alış : 3.9356 / Satış : 3.9427
Euro : Alış : 4.8516 / Satış : 4.8604
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Özalp: “Süreç hedeflerimizi de vurdu”

22 Haziran 2016 - 1.745 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Özalp: “Süreç hedeflerimizi de vurdu”

Hasip özalp (3) Hasip özalp Hasip özalp (1) Hasip özalp (2)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin tek Ambulans ve Çöp konteynırı imalatı yapan fabrikası olan Güneydoğu Ambulans, 1 yıldır yaşanan çatışmalı süreçten etkilendi. İşçi sayısı ve cirosu ciddi oranda düşen Güneydoğu Ambulans firması sahibi Hasip Özalp, fabrikanın kapasitesini artırıp, dışa açılmayı hedeflerken, olaylarla birlikte hedeflerinin biranda suya düştüğünü ifade ederek, her şeye rağmen ‘umut’larını kaybetmediklerini söyledi.

2008 yılında Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde Yeraltı çöp konteynırları, ambulans ve cenaze araçları üreten Güneydoğu Ambulans Firması da, 1 yıldan buyana bölgede yaşanan olaylardan etkilendi. Çatışmalı süreçle birlikte 50 olan işçi sayısını 17’e düşüren fabrika, ciddi anlamda olaylardan dolayı etkilendi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde tek, Türkiye’de ise 2-3 firma arasında yer alan Firma yetkilileri, yeniden eski günlere dönmenin arzusunu yaşıyor.

BÖLGEDE TEK FİRMA: GÜNEYDOĞU AMBULANS

Güneydoğu Ambulans Firması Yönetim Kurulu Başkanı Hasip Özalp, Yeraltı çöp konteynırları, ambulans ve cenaze araçları ürettiklerini ifade ederek, “Bölgede yeraltı çöp konteynırları üretiminde tek, Türkiye’de ise iki-üç firma arasında yer alıyoruz. Olaylardan önce talepler çok fazlaydı. Bölge Belediyelerin çöpleri yeraltına alma projeleri vardı. Ve bu projeleri tüm Türkiye geneline yayılıyordu.  Firma olarak Türkiye geneline iş yapamadık. Mardin, Siirt, Şırnak, Batman, Van, Bitlis gibi İllerle çalıştık” dedi.

“SÜREÇ HEDEFLERİMİZİ DE VURDU”

Çözüm sürecinde fabrikanın kapasitesini artırıp, Türkiye ve Yurt dışına açılmayı hedeflediklerini vurgulayan Özalp, şöyle dedi:“İran, Birleşik Arap Emirlilikleri ve Umman ile temaslarda bulunduk. Kapasiteyi artırma hedeflerimizle birlikte bu olaylarla karşılaştık. Şuanda, bırakın çevre illere gitmeyi Lice İlçesi’ne dahi gidemez olduk. Olaylardan dolayı Cenaze aracı ihalesine katılamadık. Eve bile gidemiyorsunuz. Ciddi anlamda sıkıntılar var. İnsanların psikolojileri bozuk. Ekonomik dibe vurdu. İnsanların evi yıkıldı. Bu bölgede çalıştığımız için bizde ciddi anlamda olaylardan etkilendik. İşçi sayısından ve ciroda düşüşler yaşandı. Örneğin, biz yılın çeyreğinde ortalama 2.5 milyon TL gibi ciro yaparken, 400 bin TL’lere düştük.

“HER ŞEYE RAĞMEN UMUTLUYUZ”

Ayakta durma sebeplerinden bir tanesi umudumuz var. 2-3 yıl önce bir çözüm süreci vardı. O süreçte her şey iyi gidiyordu. Umudumuzu kaybetmeden eski sürece yeniden dönülmesi bizi sevindirecektir”

YERALTI ÇÖP KONTEYNIRLARI SAĞLIKLIDIR

Özalp, Yeraltı çöp konteynırlarının sağlıklı olduğuna vurgu yaparak, “Çöpler yeraltına gömülüyor. Koku yapmıyor. Çevre ve görüntü kirliliğine yol açmıyor. Belediye araçları akşam bir sefer çöpü alıyor. Bölge belediyelerine ciddi anlamda biz yer altı çöp konteynırları sattık. Şuanda Türkiye’nin hemen her yerine yayılmaya başladık. Belediyeler ciddi anlamda talepleri sürüyor. Belediyeye de çok ciddi avantajları var. Dışarıdan çöplere müdahale şansı ortadan kalkıyor.” Diye konuştu. (Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

786 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika