Dolar : Alış : 3.9087 / Satış : 3.9157
Euro : Alış : 4.8245 / Satış : 4.8332
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14152 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Özkılıç: “Bölge affet bölgesi ilan edilmeli”

23 Ekim 2015 - 672 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Özkılıç: “Bölge affet bölgesi ilan edilmeli”

7 Haziran seçimleri sonrası hükümet tarafından askıya alınan barış sürecinin ardından bölgede hemen hemen bütün illerde başlayan ve her gün onlarca canın yitirildiği çatışmalı ortam hem vatandaşı hem de esnafı olumsuz etkiledi. Her gün kan, acı, gözyaşı, yıkımlar ve felaketlerle karşı karşıya olan bölge insanının Reyhanlı ve Soma’daki psikolojik yıkımdan onlarca kat daha büyüğünü yaşarken, Diyarbakır Organize Sanayici İşadamları Derneği (DOSİAD) Başkanı Aziz Özkılıç, bölgenin bu travma karşısında afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini bildirdi.

Çatışmasızlık ortamının verdiği nimeti yani çözüm sürecinin verdiği rahatlığı ve huzuru, 2,5 yıllık süreçte Diyarbakır’da ve bölgede hatırı sayılır yatarımlar alırken, yeni yatırımcılarda sıraya girdiğini ifade eden Özkılıç, şöyle dedi: “6-7 Ekim olaylarında yatırımcılar duraksadı ve yatırım için bekleme kararı aldı, şimdi ise tamamen durmuş durumdadır.

“İŞVERENLER İŞÇİ ÇIKARMAMAK İÇİN SON ANA KADAR DİRENİYOR”

İşverenler yatırımcılar, finansman yetersizliği yaşıyorlar. Çalışanlarını son ana kadar çıkarmamak için adeta diretiyorlar ancak bunun olmaması için bankaların bölgeye bakış açılarını değiştirmesi gerekiyor. Bankaların bölgeye bakışı negatif yeni krediler açmadığı gibi mevcut kredilerini de istemeye başladı. İşletmeler sermaye sıkıntısı yaşadığı için çarklarını çeviremiyor. Bu şu anda net olarak belki gözükmüyor ancak ileriki günlerde bu sıkıntıları Diyarbakır halkı, ticareti ve gençleri üzerinden etkisi net olarak görülecektir.

“ACİL EYLEM PLANI LAZIM”

Acil tedbirlerin alınması gerekiyor. Acil eylem planı yapılmalıdır. Bunlar ne olabilir; Bir defa yatırımcıları, işverenlere ve esnafa 0 faizli krediler verilmelidir. Mevcut krediler devlet tarafından bankalara ödenerek, borçlar 1 yıl ötelenmelidir. Bütün vergilerin faizsiz bir şekilde en az bir yıl ötelenmesi gerekiyor. Bunların hemen yapılması işçi çıkarılmasının önüne geçeceği gibi işveren ve esnaf rahat bir nefes alacaktır. Bunun için çok büyük bir maliyet de gerekmiyor. Yapılmak istenirse bu eylem planı rahat bir biçimde yapılabilir. Ayrıca söylediklerimin çoğunluğu 6. bölge teşvik programında da yer alıyor.

“REYHANLI VE SOMA’DAN DAHA BÜYÜK BİR YIKIM YAŞIYORUZ”

Bölgenin ‘Afet bölgesi’ ilan edilmesi gerekiyor aslında. Baktığınızda bölgeden çok daha düşük yoğunlukta olduğunu düşündüğümüz Reyhanlı ve Soma’da afet bölgesi ilanı var. Bölgemizde her tarafımızda hemen hemen artık her gün ölüm haberleri, gözyaşı ve tüm ülkeyi etkisi altında bırakan olaylar yaşanıyor. Kırsaldan şehir merkezine inen çatışmalar ile birlikte bölge insanının yaşadığı büyük acı ve travma katlanarak büyüyor. Sadece iki ay içinde yüzlerden fazla insan yaşamını yitirdi. Bu afet değil de nedir?

“İŞVERENLER MOTİVE EDİLMELİ”

Yine işverenlerin motive edilmesi gerekiyor. Yerel dinamiklerin, yerel yöneticilerin bilhassa işverenlere ziyaretler yaparak moral, motivasyon verici destekler sunabilir. Yeni açılacak işyerlerinin önünü açabilir. Mesela, yeni iş yeri açacak olanlardan1 yıl işyeri harcı almayabilir. Bunların hepsi işverene moral ve motivasyon sağlar. Ticaretimiz için esnafımız için bunları yapmamız gerekiyor”

bolge-afet-bolgesi-ilan-edilsin-7806183_x_7536_o

349 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika