Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat bahçelievler evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14280 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sayar: “Canları kaybederken birbirimizi suçlamak kazandırmaz”

14 Nisan 2016 - 816 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Sayar: “Canları kaybederken birbirimizi suçlamak kazandırmaz”

Sayar Sayar (1)

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve Kamusal Demokrasi ve Deokrasi Çalışmaları (PODEM) ortaklığında “Toplumsal Barış İçin İş Dünyası” yuvarlak masa toplantısı düzenlendi.

Mitania Otel’de düzenlenen toplantıda, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar ile PODEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Aksoy, Dr. Mesut Yeğen, Ethyen Mahçupyan, Oral Çalışlar, Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane, Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş, Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdülkadir Demir, çok sayıda yazar, akademisyen, STK temsilcileri ve Diyarbakır iş camiasının temsilcileri katıldı.

SAYAR: “ZOR BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ”

DTSO Başkanı Ahmet Sayar, toplantıda yaptığı konuşmada, Ülke olarak hem sosyal hem de ekonomik olarak çok zor bir süreçten geçildiğini belirterek, Kürt meselesinin diyalog yöntemiyle çözüme kavuşulacağını ümit ettiğimiz, ölümlerin olmadığı, acıların yaşanmadığı iki buçuk yıl boyunca yaşanan olumlu atmosferin, iş dünyasının da motivasyonunu arttırdığını ve bölge ekonomisinin kalkınması adına pozitif rakamların istatistiklere yansımaya başladığını söyledi.

“CANLARI KAYBEDERKEN BİRBİRİMİZİ SUÇLAMAK KİMSEYE BİR ŞEY KAZANDIRMAZ”

Bölge ekonomisinin kalıcı bir barış ile sıçrama yapmasını beklerken, kaybedilen canlardan, yıkıntılar altında kalan anılardan ve tüm yaşananların yüreklerde açtığı derin acıdan dolayı, geçmişe göre daha karamsar, daha kaygılı bir ruh haliyle baş başa kaldıklarına işaret eden Sayar, “Canlarımızı kaybederken birbirimizi suçlamak kimseye bir şey kazandırmaz. Bunun yerine silahların susturularak geriye dönük eksikler, suiistimaller konuşmalı, bunların tekrar yaşanmaması için neler yapılması gerektiği tartışılmalıdır” diye konuştu.

“ÇATIŞMALI SÜRECİN ÖNÜNE GEÇEMEDİK”

Sayar, Diyarbakır STK’ları olarak çatışmaların başladığı ilk günden beri birçok çaba sarf ettiklerini ama maalesef yaşanan çatışmalı sürecin önüne geçemediklerini vurgulayarak, “ülkenin doğusu ile batısı, kuzeyi ile güneyi bir bütün olarak, bu can alıcı sorunu geleceğimize, çocuklarımıza taşımaya engellemeye dönük ortak çabalar oluşturabilirsek barışa katkı sunabiliriz” dedi.

AKSOY: “MESELE BÖLGESEL DEĞİL”

PODEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Aksoy ise,  meselenin sadece bölgesel bir mesele olmadığını, ulusal bir mesele olduğunu dile getirerek, “Siyasiler arasındaki kırgınlıklar ülkeyi karşı karşıya getirse de, iş adamlarının ilişkilerinin hep tutarlı ve barış dolu olması gerekiyor.  Biz sorumluluklarımızın farkındayız, bölgede barışı sağlamak hepimizin boynunun borcudur ve bu sürece hizmet etmek için de elimizden geleni sonuna kadar yapacağız” diye konuştu.

BÖLGE EKONOMİSİNİN SOSYO EKONOMİK ANALİZİ

Açılış konuşmalarının ardından toplantı, “Çatışma Döneminin Diyarbakır’a, Bölgeye ve Türkiye’ye Etkileri” ile “Geleceğe Yönelik Adımlar: İş Dünyasının Türkiye’de Toplumsal Barışta ve Bölgesel Kalkınmada Rolü” başlıklı iki oturumun gerçekleştirildi. Toplantıda,  DTSO Genel Sekreter Yardımcısı Meryem Özdemir Ok’un yaptığı bölge ekonomisinin sosyoekonomik analizini içeren sunumla katılımcılara bilgi verildi.  Sonrasında çatışmalı süreç, sürecin sosyoekonomik yansımaları, bu süreçte izlenen güvenlik politikaları, çözüm yolları ve önerileri konusunda istişarelerde bulunuldu.  (Sait BAYRAM’ın Haberi)

525 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..