Dolar : Alış : 3.9356 / Satış : 3.9427
Euro : Alış : 4.8516 / Satış : 4.8604
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sayar: Ekonomi rolanti içerisindedir

09 Temmuz 2015 - 538 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Sayar: Ekonomi rolanti içerisindedir

Aleyna Nur ADA’nın Özel Haberi

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, 7 Haziran seçimlerden sonra yaşanan Hükümet belirsizliği ve bu belirsizliğin bölge ekonomisine etkisi ile çözüm sürecini www.haberdiyarbakir.gen.tr adresine değerlendirdi. Gazeteci Sait Bayram’ın sorularını yanıtlayan Sayar, Ekonominin tamamen sürece bağlı olduğunu ifade ederek, ‘’Şu an bir belirsizlik ve iş çevrelerinde bir beklenti var. Hem koalisyon kiminle yapılacak, hem de süreç akıbeti ne olacak? diye bizim genel olarak özellikle küçük esnaflarımızın sıkıntıları çok daha fazla. Yerel anlamda şu anda ekonomi rolanti de yani beklenti içerisinde olduğunu ifade edebiliriz’’ dedi.

EKONOMİ OLMASI GEREKENİN GERİSİNDEDİR

Bölge ekonomisinin mevcut var olan durumunun devam ettiğini belirten Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, ‘’Fakat durduğu yer neresidir? Olması gerekenin çok gerisindedir. Mevcut potansiyelin de ortaya çıkabilecek bir hamle ve sıçrama olabilmesi için bir tarafta çözüm sürecinin akibetinin ne olacağı netleşmelidir. Şu anda çözüm süreci dondurulmuş durumda. Tam nihai kararların adımların atılacağı nihai barışların yaklaşılacağı bir sürece girdikten sonra süreç dondurulmuş durumda. Seçim öncesinde dondurulmuştur. Hani seçimden dolayı belki anlaşılır bir durumu vardır. Ama şimdi seçim sonrasında şu anda koalisyon seçeneklerinin konuşulduğu çözüm sürecinin çok dinlendirilmediği bir süreç yaşanıyor. Bu ekonomiye yansıması olumsuzdur’’ diye konuştu.

ÇÖZÜM SÜRECİNİN AKİBETİNİN NETLEŞMESİ LAZIM

Yeni yatırımların oluşabilmesi için yeni yatırım fikirlerinin oluşup yatırıma dönüşmesi için çözüm sürecinin akıbetinin netleşmesi gerektiğine işaret eden Sayar, şöyle dedi:

‘’Burada şunu da ifade etmek gerekiyor. Çözüm süreci hükümetlerin tasarrufunda olan bir süreç olduğu şu anda ortaya çıktı. Dolayısıyla bu hükümet tasarrufunda değil de devletin kurumlarının siyaset üstü devam ettirmesi gereken bir süreç olduğunu da bize gösteriyor. Şuan da çünkü bazı partiler çözüm sürecine karşı olduklarını ifade ediyorlar. Şimdi yarın bir gün bunlar bir koalisyonda hükümete geldiklerinde; çözüm sürecinin biteceği anlamına geliyor. Dolayısıyla bu çözüm sürecinin de devlet politikasına dönmesi gerekir’’

EKONOMİ TAMAMEN SÜRECE BAĞLIDIR

Sayar, Ekonominin tamamen sürece bağlı oluğunu ifade ederek, şunları söyledi:

‘’Şu an bir belirsizlik ve iç çevrelerinde bir beklenti var. Hem koalisyon kimle yapılacak hem de süreç akıbeti ne olacak diye bizim genel olarak, özellikle küçük esnaflarımızın sıkıntıları çok daha fazla çünkü üst kaynak açısından güçlü yapıları yok ve finansman ulaşımlarında çok sorunlar yaşıyorlar. Bir an önce hükümetin kurulup özellikle küçük esnafa yönelik bir Can suyu kredisinin verilmesinde fayda olacaktır.

İHRACATTA YÜZDE 27’LİK DÜŞÜŞ VAR

İhracatta düşüş var. Bir önceki yıla göre ilk altı aylık kıyaslama yaptığımız zaman yüzde 27’lik bir daralma var. Oda başta ıraktaki iç karışıklık ve Çine mermer ihracatının Çin’deki politikalardan dolayı azalması bizim ihracatımızın daralmasına neden oldu. Aynı şekilde Suriye’deki gelişmeler ile birebir buraya yansıyor. Yerel anlamda şu anda ekonomi rolanti de beklenti içerisinde olduğunu ifade edebiliriz’’

Ahmet Sayar (1)

419 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika