Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7524 / Satış : 4.7609
Euro : Alış : 5.4833 / Satış : 5.4932
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sayar: ‘’Öncelikli talebimiz barış’’

30 Mayıs 2016 - 1.107 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Sayar: ‘’Öncelikli talebimiz barış’’

Ahmet Sayar

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, TBMM’de güvenoyu alan 65. hükümetten ülke ve bölge olarak beklentilerini sıralayarak, “Öncelikli talebimizin barış ortamının olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Çünkü barış ortamının olması durumunda şu an yaşadığımız sorunların aşımı çok daha kolay olacaktır” dedi.

DTSO Başkanı Sayar, Başbakan Binali Yıldırım’ın öncülüğünde kurulan ve TBMM’den güvenoyu alan yeni hükümetten beklentilerini açıkladı. Öncelikle yeni hükümetin Türkiye’ye hayırlı uğurlu olması temennisinde bulunan Sayar, bölge olarak siyasi, sosyal ve ekonomik anlamda olağanüstü bir süreç yaşadıklarını söyledi. Bu nedenle yeni hükümetten beklenti içinde olduklarını ifade eden Sayar, “Önceliğimiz barış ve huzur ortamının oluşturulmasıdır. Daha önce çözüm sürecinde yaşanan barış ortamının tekrardan oluşturulması öncelikli beklentimizdir. Çünkü barış ve huzur oluşturulmadan hem sosyal hem ekonomik politik adımların karşılık bulması çok daha zorlaşır. Kent olarak da beklentilerimiz var, Bölgeye sosyoekonomik olarak baktığımız zaman gelişmişlik düzeyi ile Türkiye’nin maalesef son sıralarında yer alan bölge illerinden biriyiz. Buna dönük ekonomik politikaların oluşturulması gelişmişlik düzeyimizi arttıracak adımların atılması gerekiyor. Bunların en başında altyapı sorunları geliyor. Şu anda planlamada yer alan ama henüz projelendirilmeyen, bizi limanlara bağlayacak hızlı demiryolu projesinin bir an önce yapılması bizim beklentilerimiz arasındadır. Hızlı demiryolu Mürşitpınar bağlantısı ile İskenderun ve Mersin limanına bağlanmış olması durumunda özellikle lojistik maliyetleri açısından kente artı değer kazandıracaktır. Onun dışında, otoban ile ilgili talebimiz var. Şanlıurfa Diyarbakır otoban bağlantısının Habur’a kadar olan kısmının projelendirilip bir an önce yapılması yine kentin sosyoekonomik yönden gelişimine olumlu katkılar sağlayacaktır. Devam eden karayolu projeleri var. Özellikle Diyarbakır’ın çember şeklinde kuzey, güney, doğu kısmını birbirine bağlayan çevre yolunun bir an önce yapılması taleplerimiz arasında” diye konuştu.

“TEŞVİKLERİN GELİŞTİRİLMESİ KANAATİNDEYİZ”

2012 yılından itibaren devam eden teşvik siteminde 6. bölgede en avantajlı bölgede yer almalarına rağmen aldıkları paya bakıldığı zaman olması gerekenin gerisinde olduklarını aktaran Sayar, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu da teşvik sisteminin birbirine alternatifler oluşturmasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Bizim bölgeye dönük veya Türkiye’nin sosyoekonomik olarak geri kalmış illerine dönük pilot şeklinde bir takım teşviklerin geliştirilmesi kanaatindeyiz. Lokal olarak özellikle 8-10 aydır bölgede yaşanan sıkıntılardan dolayı çok ciddi bir mağduriyet söz konusu iş insanlarında. Özellikle olayların olduğu merkez ilçeler başta olmak üzere kentimizin genelinde ciddi anlamda bir hacim kaybı söz konusu ve finansmana erişim noktasında işletmeler çok ciddi problemlerle karşı karşıya. Öncelikli talebimizin barış ortamının olduğunu bir kez daha olduğunu ifade etmek istiyorum. Çünkü barış ortamının olması durumunda şu an yaşadığımız sorunların aşımı çok daha kolay olacaktır.”

452 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika