Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sayar: “Paketin eksik yönleri de var”

06 Eylül 2016 - 862 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Sayar: “Paketin eksik yönleri de var”

Ahmet Sayar

Başbakan Binali Yıldırım’ın akşam yemeğinde bir araya geldiği Diyarbakır’daki sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, açıklanan “Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi” paketine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

SAYAR: “PAKETİN GÜÇLÜ YÖNLERİ DE EKSİK YÖNLERİ DE VAR”

Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı paketi genel olarak olumlu bulduğunu dile getiren Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, paketin güçlü yönleri kadar eksik yönlerin de bulunduğunu dile getirerek şunları söyledi: “Pakette yeni ve güçlü yönlerde var. Eksik ve geliştirilmesi gereken yönler de var. Yeni olan destekler şunlar; özelikle üretim ve sanayi boyutuyla ilgili olarak fabrikaların kamu tarafından yapılması ve yatırımcıya uygun bir bedelle verilmesi olumlu. Makine alımlarındaki faizin kamu tarafından karşılanması, üretilecek ürün, desteklenen ürünle ilgili kamu alım garantisi veriliyor, bunlar uygun yatırım koşulları olması durumunda bu yatırıma istihdama ivme kazandırabilecek desteklerdir. 22 tane ilden bahsediyoruz. Eğer bu illere aynı yatırım olanakları sunulursa Diyarbakır dezavantaja sahip olur. Diyelim ki burada makarna üretilirse ve Bayburt’ta da üretilirse dezavantajlı olur. Dolayısıyla burada ya farklı ürünlerin şehirlere göre desteklenmesi olması durumunda bu eksiklik ortadan kalkmış olacak. Aynı ürünlere aynı şehirlerde aynı destekler verilirse Diyarbakır açısından dezavantaj oluşturuyor. Birde mevcut yatırımcılar, bir yıldır olaylar yüzünden sorun yaşayan yatırımcılara da destek olunması gerekiyordu. Mevcut yatırımcılara yönelik bir destek yok ve bunlarla ilgili de bir desteğin olması gerekiyor. Bu haksız rekabete de yol açacak. Kendi öz kaynaklarıyla bir şeyler oluşturan bir yatırımcının yanında siz bu kadar destek verirseniz bir haksız rekabet oluşur. Bunun için mevcut yatırımcıyı korumanız lazım.

“HUZUR VE GÜVEN ORTAMININ OLUŞMASI ÇOK ÖNEMLİ”

En önemlisi, yapılması gereken huzur ve güven, barış ortamının oluşturulması olacaktır. Huzur ve güvenli ortamının sağlanmasıyla ilgili sert mesajlar verdi Başbakan, bu çatışmalar her türlü yatırımların önünde ciddi bir engeldir. Bizim öncelikle olarak mutlaka barış ortamını oluşturmamız gerekiyor. Yoksa eğer biz bu ortamı oluşturamadığımız zaman bu iyi niyetli paketlerde amacına ulaşamayacaktır. Daha öncede 6. bölgede yer alıyorduk ve uygun koşullar vardı ancak huzur ortamı olmadığı için yatırıma dönüşmüyordu bunu görmek gerekiyor. Yani genel olarak paket yatırıma istihdama ivme kazandıracak ama asıl amacına ulaşması için kesinlikle barış ve huzur ortamının olması lazım”

845 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika