Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat bahçelievler evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14280 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sayar: “Sur içinde 10 bin işçi işsiz kaldı”

16 Şubat 2016 - 627 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Sayar: “Sur içinde 10 bin işçi işsiz kaldı”

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilen “Sivil Toplum Kuruluşları Çatışma ve Diyalog Süreci Değerlendirme” Çalıştayı’nın açılış konuşmasını yapan DTSO Başkanı Ahmet Sayar, bölgede yaşanan sürece ekonomik boyutu ile bakıldığında aylar süren sıkıyönetim uygulamaları ve saldırılar nedeniyle binlerce işyerinin kepenkleri açamadığını ve sadece Sur ilçesinde 10 bin işçinin işsiz kaldığını belirterek, kent genelinde iş hacimlerinde yüzde 50’lere varan kayıpların yaşandığını ve firmaların küçülmeye gittiğini söyledi. Sayar, diyalog ve müzakere yöntemi dışında bir çözümün mümkün olmadığının altını çizdi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilen “Sivil Toplum Kuruluşları Çatışma ve Diyalog Süreci Değerlendirme” Çalıştayı, Diyarbakır’daki Plaza Otel’de başladı. Çok sayıda akademisyen ve STK temsilcisinin katıldığı çalıştayın açılış konuşmasını Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar yaptı.

SADECE SUR’DA 10 BİN İŞÇİ İŞSİZ KALDI

Bölgede yaşananlara ekonomik boyutuyla bakıldığında aylar süren sıkıyönetim uygulamaları ve çatışmalar nedeniyle binlerce iş yerinin kepenkleri açamadığını kaydeden Sayar, sadece Sur ilçesinde 10 bin işçinin işsiz kaldığını belirtti. Sayar, kent genelinde iş hacimlerinde yüzde 50’lere varan kayıpların yaşandığını ve firmaların küçülmeye gittiğine de işaret etti. İflas ve erteleme kavramının daha fazla duyar hale geldiklerini aktaran Sayar, mevcut tablonun devam etmesi halinde siyasi, ekonomik, sosyolojik ve psikolojik anlamda geri dönülmez tahribatların meydana geleceğini vurguladı. Sayar, tüm bu yaşananların Türkiye halkları acısından toplumsal bir kopuş ve kutuplaştırmayı derinleştireceğine dair kaygılarının bu dönemde daha fazla arttığını kaydetti.

‘DİYALOG DIŞINDA SORUNUN ÇÖZÜMÜ MÜMKÜN DEĞİLDİR’

Türkiye’nin en önemli sorunu olarak kabul edilen Kürt sorununun “güvenlik” politikalarıyla veya sadece sosyal ve ekonomik politikalar ile çözülebileceği yaklaşımının geçmiş 40 yıllık dönem tecrübesiyle çözülemeyeceğinin ortada olduğunu belirten Sayar, Türkiye halkları olarak bütün sorunların diyalog ve müzakere yöntemi dışında bir çözümün mümkün olmadığının altını çizdi. Sayar, “Silahların susması, ölümlerin durması ve barış adına gerekli argümanların bir an önce devreye girmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Açılış konuşması ardından çalıştay, basına kapalı olarak devam etti. Çalıştay, “8 aylık çatışma sürecinin yarattıkları”, “Geliştirilen politikaların ve yaklaşımların değerlendirilmesi” ve “Sivil toplum kuruluşları olarak ne yapılabilir” konulu oturumlarla devam edecek. (Sait BAYRAM)

TSO Çalıştay2 TSO Çalıştay1

323 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..