Dolar : Alış : 3.9362 / Satış : 3.9433
Euro : Alış : 4.8335 / Satış : 4.8423
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şehrin “akciğeri” yeşilleniyor

08 Aralık 2015 - 471 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Şehrin “akciğeri” yeşilleniyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, kentin akciğeri olarak nitelendirilen Kent Ormanı’nı ağaçlandırma çalışmalarını sürdürüyor. İmar Planı’nda Kent Ormanı olarak planlanan 750 hektarlık (7 milyon 500 bin m2) araziye şimdiye kadar 11 bin 151 adet ağaç dikildi. Üç etap olarak planlanan ve 23 bin adet ağaç dikilmesi hedeflenen Kent Ormanı’nın ilk etabı 8 bin 651 adet ağacın dikilmesiyle tamamlandı.

2 BİN 500 ADET AĞAÇ DİKİLDİ

Ekipler, ikinci etap çalışmaları kapsamında bugüne kadar 2 bin 500 adet ağaç diken dikerek, altyapı çalışmalarına başladı. Konuyla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Samed Uçaman, Talaytepe’de ciddi bir ağaçlandırma yapıldığını belirtti. Kent Ormanı’nın ilk etabını tamamladıklarını, ikinci ve üçüncü etap çalışmalarına da başladıklarını kaydeden Uçaman, “Her iki alana sondajlar vuruldu, suları çıkarıldı. Elektrik sistemi ve altyapı sistemleri döşendi. Üç alanda duvarlar öreceğiz ve orayı biraz daha kendi topografyasıyla bırakacağız. Toprağa ciddi bir müdahalemiz olmayacak, sadece altyapı sulama sistemlerini oluşturup oradaki ağaçlandırmayı yapacağız. İkinci etaptaki duvarlar ve altyapı çalışmaları tamamlandı. Şu an ağaçlandırmaya geçtik. Yoğun olarak bir ağaçlandırmamız olacak” dedi.

“ORMANLIK ALAN OLUŞACAK”

Bölgede ağaçlandırma faaliyetlerinin sürdüğünü vurgulayan Uçaman, ağaç dikim aylarında düzenleyecekleri kampanyalarla söz konusu bölgeyi tamamen ağaçlandıracaklarını kaydetti. Kent Ormanı’nı belli bir aralığa kadar ağaçlandırdıklarına da dikkat çeken Uçaman, söz konusu yerde bulunan mera alanının belediyeye tahsisi için gerekli girişimlerde bulunduklarını, mera alanının tahsisinin yapılması, ağaçlandırma ve altyapı çalışmalarının tamamlanmasıyla ciddi bir ormanlık alanın oluşacağını söyledi. Kent Ormanı’na 23 bin adet ağaç dikmeyi hedeflediklerini, şu ana kadar 11 bin 151 adet ağaç diktiklerini belirten Uçaman, 12 bin ağacın hazırda bulunduğunu, bu ağaçların bir kısmını Talaytepe’ye dikerek sezonu kapatacaklarını ifade etti. Uçaman, ağaç dikme aylarının gelmesiyle Kent Ormanı’nı ağaçlandırma çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti.

 TEMA VAKFI’NA ÇAĞRIDA BULUNDU

Kent Ormanı’nda çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Uçaman, taban suyunun yükseğe çıktığı alanlar olduğunu, o bölgelerde ağaçlandırma, toprak çekme, toprağın düzeltilmesi, çukur çanakların açılması, sulama sisteminin çekilmesi gibi çalışmaların yapıldığını kaydetti. Kent Ormanı’na genellikle ormanlık ağaçları diktiklerini bildiren Uçaman, Kent Ormanı’na ağaç dikmek için TEMA Vakfı başta olmak üzere tüm duyarlı çevrelere çağrıda bulundu.

NEREDE VE NE KADARLIK ALANI KAPSIYOR?

Kent Ormanı, 1/100.000, 1/25.000, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planlarda orman olarak planlandı. 2000’li yıllardan bugüne dek gündemde olan bu planlamanın yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da 2012 yılında yaptığı planda, Mastfroştepe ve Talaytepe alanını kentsel yeşil alan ihtiyacını karşılamak üzere düzenledi. Ancak aynı bakanlık geçtiğimiz günlerde bu kararları yok sayarak, 8071 numaralı parselde 240 hektarlık alanı Kent Ormanı’ndan çıkarıp askeri alan ilan etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi, Kent Konseyi, Sivil Toplum Örgütlerini karşı karşıya getiren Kent Ormanı, Mastfroştepe ve Talaytepe’de yaklaşık 700 hektarlık bir alana tekabül ediyor. Hayata geçirildiğinde şehrin içinde 700 hektarlık bir ormanlık alanın olması hedefleniyor. Büyükşehir Belediyesi’nin ağaç dikimini sürdürdüğü alan Şanlıurfa Yolu, Mahabad Bulvarı ve Diclekent Bulvarı’nı arasında kalan üçgende yer alıyor.

Şehrin “akciğeri” yeşilleniyor 5 Şehrin “akciğeri” yeşilleniyor Şehrin “akciğeri” yeşilleniyor 2 Şehrin “akciğeri” yeşilleniyor 4

323 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika