Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat bahçelievler evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir39°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14280 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şeker: “Kentsel dönüşüm rıza ile yapılacak”

17 Kasım 2015 - 7.941 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Şeker: “Kentsel dönüşüm rıza ile yapılacak”

Diyarbakır Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği (DİKENT) Yönetim Kurulu üyesi Sabit Şeker, Kentsel Dönüşüm Mevzuatının yürürlüğe girmesiyle birlikte, “Bazı müteahhitlerin değeri yüksek ve merkezi yerdeki eski yapılara göz diktiği ve maliklerin bazılarını da yanlarına alarak ‘binanız resmi makamlarca yıkılmadan bizimle kat karşılığı anlaşmanız lehinize olur, aksi halde gayrimenkul hisseniz çoğunluğa sahip diğer hissedarlarca çok ucuza alınır’ şeklinde sarf edilen iddialara açıklık getirdi.

TEHDİTLERE İTİBAR ETMEYİN

Konu ile ilgili Derneğe şikayetler aldıklarını ifade eden Şeker, “Öncelikle çıkarılan mevzuatlar her ne kadar şahsi ve mali hakları kısıtlayan ve hukuk mantığına aykırı maddeler içerse de söz konu adaletsizliği fiilen uygulamaya sokacak idari makam ve idari yollar henüz tam olarak oluşturulmadığından, bu tür beyanlar içi boş fiili uygulaması mümkün olmayan boş tehditlerdir” dedi.

KAT KARŞILIĞI ANLAŞMANIN SAKINCILARI VAR

Şeker, vatandaşların riskli yapı kapsamındaki gayrimenkuller için müteahhitlerle kat karşılığı anlaşma yapmalarının bazı sakıncalarının olduğunun altını çizerek, “Riskli yapılar yıkıldığında imar uygulamalarında ilave bir hak verilmediğinden malikler müteahhitlerden haklarını tam alamayabilirler, maliklerin kazanımları az olur oysa ki rezerv alan belirlenerek yıkılacak binalarda imar uygulamalarında ilave haklar tanındığından maliklerin kazanımı daha fazla olabilir. Riskli yapıların yerine yapılacak binalarda yüklenici müteahhitlerin iflas etmesi ve inşaatı yarım bırakması durumunda mağduriyetlerin yaşanması kaçınılmazdır oysaki rezerv alan belirlenerek yıkılacak binalar yerine yapılacak binalar bakanlık denetimi tarafından yapılacağından inşaatların yarım kalması, yüklenici firmanın iflas etmesi sorunları olmaz. Riskli yapılar yıkılıp yerine yenisi yapılsa da şayet idare söz konu yeni yapıyı rezerv alan içine sokarsa yeni binanın da yıkılması mümkündür. Kentsel Dönüşüm mevzuatı buna imkan tanımaktadır. Dolayısıyla Kentsel Dönüşüm konusunda yapılan tehditlere maliklerin boyun eğmemesi, sözleşme yapmada aceleci davranmamaları önem taşımaktadır. Vatandaşların benzer tehditler karşısında Derneğimize veya www.dikent.org.tr internet adresinden “Biz Sizi Arayalım”  kısmından bilgi vermelerini rica ederiz” dedi.

“RAHAT OLUN”

Devletin kimsenin yerini zorla ‘riskli alan’ ilan etmediğini belirten Şeker, vatandaşın rızası alınmadan dönüşüm yapılamayacağının altını çizdi. Şeker şöyle dedi: “Vatandaşın rızası alınmadan bir çivi bile çakılmayacak. Asla korku siyaseti yapanlara aldırış etmeyin. Devlet kimsenin yerini zorla ‘riskli alan’ ilan etmez. Siz istemedikten sonra kimse gelip sizin evinizi de yıkamaz, tehdit de edemez” (Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

12243668_204962756509475_630982208_n

Diyarbakır Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği (DİKENT) Yönetim Kurulu üyesi Sabit Şeker

1021 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..