Dolar : Alış : 6.5465 / Satış : 6.5583
Euro : Alış : 7.4687 / Satış : 7.4822
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir39°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14275 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sevgi: ”Çatışmalar başka bir boyuta ulaştı”

23 Şubat 2016 - 885 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Sevgi: ”Çatışmalar başka bir boyuta ulaştı”

Diyarbakırlı İşadamı Şahin Sevgi, zor ve olağanüstü bir sürecin yaşandığını ifade ederek, “Çözüm sürecinden sonra başlayan çatışmaların haçlı piyonların birlikte hazırladıkları senaryoyu geçmişten bugüne diğer Ortadoğu’daki ülkelerinde oynadıkları rollerin ülkemiz üzerinde de çok fazla yoğunlaştığını görüyoruz. Hangi açıdan bakarsak bakalım, bu senaryo aşikar olarak net görünmektedir. Amaçları ve gayeleri son 10 yıl içinde gelişerek, büyüyen ülkemizin 2023 hedeflerini sabote etmek ve ülkemizi bu karanlık çatışmaların orta merkezine almayı düşünüyorlar. Yine Ülkemizde kaosu yaratıp, insanların kanı üzerinde Ortadoğu ülkeleriyle savaşa sokmak ve sonrası ülkemizi savaş suçlusu olarak piyonlarına servis etmek hedefindeler” diye konuştu.

BÖLGE EKONOMİSİ AĞIR DARBE ALDI

Yaşanan çatışmalı ortamda ekonominin ağır darbe aldığını anlatan Sevgi, “Şehir içi çatışmalar, yaşanan can kayıpları, yaşanan göçler, okula gidemeyen çocuklar, tahrip olan yakılan yapılar, ağır darbe alan ekonomi ile her yönüyle ağır bir tablo ile karşı karşıyayız. Ekonomik boyutunda baktığımızda, aylarca süren sokağa çıkma yasakları ve çatışmalar nedeniyle binlerce işyeri açılamamış, sadece Sur İlçesi’nde 10 binin üzerinde çalışan kişi işsiz kalmıştır. Şehrin genelinde iş hacimlerinde yüzde 50’e varan kayıplar yaşanmakta, firmalar küçülmeye gitmekteler. İflas erteleme kavramını daha fazla duyar hale geldik maalesef. Bölgedeki gerek kamu ve gerekse diğer bankaların esnaf ile ilgili sıkıntılı süreçlerin yaşatıldığını da gözlemliyoruz. Normalde esnafların önlerinin açılması gerekirken, Bankalar daha da mağduriyetler yaratması sıkıntıları artıyor” dedi.

GERİ DÖNÜLMEZ TAHRİBATLAR YARATIR

Sevgi, çatışmalı sürecin devam etmesi siyasi, ekonomik, sosyolojik, psikolojik anlamda geri dönülmez tahribatların yaratacağına işaret ederek, ”Tüm bu yaşananların Türkiye halkları açısından toplumsal bir kopuşu ve kutuplaşmayı derinleştireceğine dair kaygımız bu dönemde daha çok artmıştır. Türkiye`nin en önemli sorunu olarak kabul edilen Kürt sorunun güvenlikçi politikalar ile veya sadece sosyal ekonomik politikalar ile çözüleceği yaklaşımı, geçmiş 40 yıllık dönemde sorunu çözmediği gerçeği ortadır. Sürekli dile getirdiğimiz üzere, Türkiye halkları olarak bütün sorunlarımızı diyalog ve müzakere ile çözmek dışında bir şansımızın olmadığını tekrar ifade etmek isterim. Silahların susması, ölümlerin durması ve barış adına gerekli tüm argümanların bir an önce devreye girmesi gerektiğini düşünüyorum.” diye konuştu.

BAKANLARIN ZİYARETİ OLUMLU

Son zamanlarda hükümet kanadının tüm birimleri özellikle Bakanlık düzeyinde Diyarbakır’a yaptıkları ziyaretlerin de önemine vurgu yapan Sevgi, “Hükümetin değerli bakanları ve bakan yardımcılarının çatışma ortama rağmen kente gelerek, insanlarımızın fiziki yaşam koşulları ile ekonomik koşullarının iyileştirilmesine yönelik hazırladıkları raporlar ve izlenimler olumludur. Hazırlanan bu raporlar, Bakanlar Kurulu’ndan ele alındığını biliyoruz. Alınacak kararlarda bölge ile ilgili iyileştirme politikalarının da geniş kapsamlı ele alınması uygun bir zemine dönüşmesine imkân sağlayacaktır” dedi.

Şahin Sevgi

427 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..