Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sokağa çıkma yasağı esnafa pahalıya patladı

22 Ekim 2015 - 670 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Sokağa çıkma yasağı esnafa pahalıya patladı

Tarihi Sur İlçesi’nde günlerce süren sokağa çıkma yasakları,  ilçedeki esnafa pahalıya patladı. Yasaklar nedeniyle büyük bir ekonomik kayba uğrayan ilçe esnafı, Sur İlçesi’nin Diyarbakır’ın kalbi olduğunu vurgulayarak, Diyarbakırlılardan Sur’da alışveriş yapmalarını istedi.

Sur ilçesine yaşanan olaylar ve sonrasında ilan edilen sokağa çıkma yasakları, hemen ilçede yaşayan yurttaşları hem de esnafın günlük hayatını olumsuz yönde etkiledi. Yasakların günlerce sürdüğü tarihi Sur ilçesinde bulunan yüzlerce esnaf, zanaatkar ve işyeri de olumsuz yönde etkilendi.  Sur ilçesinde bulunan esnaflar ciddi ekonomik sıkıntılar yaşarken, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere kentteki iş çevreleri gerek sosyal medya gerekse yaptıkları basın açıklamalarıyla Diyarbakırlıların Sur esnafıyla ekonomik dayanışmak için çağrılar yapıldı.

 “GÜN BİRLİK GÜNÜDÜR”

Sur İlçesi’ndeki Melikahmet Caddesi esnaflarından İsmail Kazak, ilçede ilan edilen sokağa çıkma yasağı nedeniyle esanfın büyük sıkıntılar yaşadığını söyledi. Günün bir birlik ve beraberlik günü olduğunun altını çizen Kazak, “Diyarbakır halkı Sur halkıyla dayanışmalıdır. İlçede yaşanan olaylar nedeniyle korkmasınlar. İlçeye gelsinler. Sur içine yine tarihi yerleri gezsinler. Sur’da alışveriş yapsınlar. Bu zor günlerde AVM’lerden alışveriş yapmak yerine Sur’a gelip hem alışveriş yapsınlar hem de Sur halkıyla dayanışsınlar” dedi. “Sur ilçesinde çatışmalar ve insan ölüyor” söylemleri ile insanların korkutulduğunu anlatan Kazak,  “Bırakın bir sıcaklık olsun, insanlar insan olsun. Surların güzelliklerini görmesi lazım insanın, Sur’daki abideler, figürler Sur’un içindeki güzellikler nerede var” diye konuştu.

“EKONOMİK ÇÖKÜNTÜ VAR”

Sur İlçesi’ndeki esnafın alın teri dökerek bin bir emekle açmış olduğu iş yerlerinin kapanmasını istemediğini vurgulayan Kazak, tarihi mekânlarıyla, kiliseleriyle, dengbêj eviyle, camileriyle, surlarıyla Suriçinin Diyarbakır’ın kalbi konumunda olduğunun altını çizdi. İsmail Kazak, ilan edilen sokağa çıkma yasakları nedeniyle esnafın büyük bir ekonomik çöküntü içerisinde olduğunu belirtti. Kazak,“Ekonomik olarak kötü olabiliriz ama tek isteğimiz insanların ölmemesidir. Bu nedenle PKK’nin aldığı çatışmasızlık kararına, devlet ve geçici hükümet acilen karşılık vermelidir. Devlet, hem siyasi hem de askeri operasyonlarını durdurmalıdır” ifadelerini kullandı.

12108715_1514556718868942_4122714808740364838_n

372 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika