Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

STK’lar: “Affet bölgesi zaruri hale geldi”

02 Mayıs 2016 - 423 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»STK’lar: “Affet bölgesi zaruri hale geldi”

affet

Diyarbakır’daki Oda, Borsa ve İş insanları dernekleri, çatışmalı bölgelerin affet bölgesi kapsamına alınmasının zaruri hale geldiğini ifade ederek, “Bunun yanı sıra bir bütün olarak halkın moral değerlerinin yükseltilmesi üzerine girişimlerde bulunması gerekir” dediler.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Cizre’de yaptığı inceleme raporunda ‘Çatışmalı bölgelerin affet kapsamına alınması önerisine Diyarbakır’daki Sivil toplum Kuruluş temsilcilerinden destek geldi. Diyarbakır’daki STK’lar, Çatışmalı bölgelerin ekonomik anlamda affet bölgesi kapsamına alınması yönündeki talebinin öncelikli talepleri arasında olduğunu ifade ederek, Hükümetin bu önerilerini dikkate almadığını belirttiler.

YEŞİL: BÖLGE AFFET KAPSAMINA ALINMALI

Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil,  Çatışmalı bölgelerin afet kapsamına alınmasının olumlu olacağına işaret ederek, “CHP’nin de dokunulmazlıkla ilgili takındığı tavır aşikârdır. Ancak, çatışmalı süreçten dolayı Diyarbakır değil tüm Bölgenin ekonomik affet bölgesine alınmasını istiyoruz. Mardin, Hakkâri, Şırnak, sadece çatışmaların yaşandığı il ve ilçelerde değil, güneydoğu Anadolu Bölgesine kapsayıcı bir affet bölgesi ilan edilmelidir. Bölgenin, her ne kadar afet bölgesi kapsamına alınmasını istesek de, öncelikli olarak çatışmalı sürecin durdurulması gerekir” diye konuştu.

ÇÖZÜM SÜRECİNE DÖNÜLMELİ

Temennisinin biran önce çözüm sürecine dönülmesi olduğunu vurgulayan Yeşil, “Barış geldiği zaman ekonomi de gelir, yatırım da gelir, huzur ve istikrar da gelir. Çatışmalı süreç devam ettiği sürece sadece Diyarbakır ve bölge değil, tüm Türkiye bu süreçten etkilenir. Hükümete çağrımız, çözüm süreci ya da barışa dönülmesidir” dedi.

EBEDİNOĞLU: BU ÖNERİYİ İLK GÜNDEN İTİBAREN DİLE GETİRDİK

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, Çatışmalı bölgelerin affet bölgesi kapsamına alınmasının sürekli dile getirdikleri bir öneri olduğunu ifade ederek, “Neredeyse 6–7 aydır bölgemizde şiddetli çatışmalar yaşanmaktadır. Kent merkezinde yaşanan eylemler olaylar, hayatın sosyal boyutunu bitirdiği gibi esnaf ve ekonomik boyutunda da bitirme noktasına getirdi. Biz olayların başlangıcından bugüne kadar hem rapor, hem de Başbakan ve ilgili Bakanlıklarla yaptığımız ikili görüşmelerde bölgedeki ekonomik yaraların sarılabilmesi için çatışmaların yaşandığı bölgelerde ve kentlerimizde ekonomik afet kapsamına alınmasını dile getirdik ve halen aynı düşünce içerisindeyiz” dedi.

HÜKÜMETİN AÇIKLADIĞI DESTEKLER YETERLİ DEĞİL

Şuanda işyeri kapanışlarımızda büyük bir artış yaşandığını vurgulayan Ebedinoğlu, “Binlerce insanımız her gün işten çıkartılmakta ve kaygılandıran bu tahribatların daha ağır bir tablo karşımıza getirmesi endişesi içerisindeyiz. Şuana kadar Hükümetin açıkladığı destekler yeterli değildir. Örneğin, Sur’da 4–5 aylık kapanışta oradaki tüccarın borçları ertelenmedi. Hiçbir esnafımız faizsiz kredilere ulaşılamıyor Çünkü yüzde 90’ı sabıkalı ve sicil bozuk durumda çünkü senedi zamanında ödeyemediği için. Yine zaten kalan yüzde 10’nun da ihtiyacı olmayan kesimdir. Onun için bölgenin acilen ekonomik olarak affet kapsamına alınması lazım” diye konuştu.

ÖZKILIÇ: İŞ DÜNYASININ TALEBİDİR

Diyarbakır Organize Sanayi İşadamları Derneği (DOSİAD) Başkanı A.Aziz Özkılıç da, Çatışmalı illerde affet bölgesi olarak ilan edilmesi ilk günden beri iş dünyasının talebi olduğuna değinerek, “Hakkâri, Şırnak ve Diyarbakır gibi çatışmalı olan illerin affet kapsamına alınması ve buradaki vergi affının getirilmesi, ötelenmesi, kredilerin faizsiz olarak ötelenmesi, SGK primlerinin affedilmesi veya ötelenmesi yönünde taleplerimiz olmuştu. Hükümet nezdinde. Ama bugüne kadar bu yönde kısmen çözüldü. Ama affet kapsamına alınmadı. Bölgenin affet kapsamına alınması bölgeyi ekonomik olarak ciddi anlamda rahatlatır” dedi.

İL: DEVLETİN VE YERELİN ASILSORUMLULUĞU HALKI NORMAL YAŞAMA DÖNDÜRMEKTİR

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAD) Başkanı Nevin İl ise, Çatışmalı bölgelerin affet kapsamına alınması gerektiğine işaret ederek, “Bunun yanı sıra bir bütün olarak halkın moral değerlerinin yükseltilmesi üzerine girişimlerde bulunması gerekir. Çatışmalı bölgelerdeki konutların oturulabilir hale getirilmesi için devletin ciddi destek sunması gerekir. Yerel yönetimler, Valilik ve Kaymakamlıkların işbirliği içerisinde çatışmaların yaşandığı kentlerin ve bölgelerin kalkındırılması ve yeniden oturulabilir hale gelmesi için çaba sarf edilmesi gerekir. Göçün durdurulması gerekir. Özelikle Göç’ü yaratan etkenlerin yok edilmesi gerekir. Bu süreç içerisinde istihdam sorunu doğdu. Yeni istihdam alanlarının oluşturulması için devlet kaynaklarını sonuna kadar açmalıdır. Çatışmalı sürecin biran önce durması gerekir. Normal yaşama dönmesi için herkesin çaba göstermesi gerekiyor. Devletin ve yerel yönetimlerin de asıl sorumluluğu budur” şeklinde konuştu.

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

296 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika