Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7488 / Satış : 4.7573
Euro : Alış : 5.4929 / Satış : 5.5028
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14271 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sur Esnafı, faiz kredi ve hibe istiyor!

29 Mart 2016 - 1.225 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Sur Esnafı, faiz kredi ve hibe istiyor!

SUR’DAKÝ OLAYLAR ESNAFI VURUYOR

Yaklaşık dört aydır devam eden çatışmalı sürecin kendilerini çok olumsuz etkilediğini belirten Sur esnafı, devletin bir an önce mağduriyetlerini gidermek için adım atması gerektiğini söyledi. Diyarbakır’n Sur ilçesinde yaklaşık dört aydır süren çatışmalar, bölge esnafını olumsuz etkiledi. Yaşanan çatışmalardan dolayı aylardır biriken kiralarını bile ödeyemeyen Sur esnafı, mağduriyetlerinin karşılanması noktasında bir komisyon kurulması gerektiğini belirtti.

Özellikle son günlerde Sur için alınan kamulaştırma kararının kendilerini endişelendirdiğini belirten Sur esnafı, bu konuda gerekli bilgilendirmenin yapılmasını bekliyor. Devletin özellikle güneydoğu esnafına pozitif ayrıcalık tanıması gerektiğini belirten 20 yıllık Sur esnafı Alaattin Çavuş, dört aydır borçlarını ödeyemediğini, devlet yetkililerinin bir an önce mağduriyetlerinin giderilmesi için Sur esnafına faizsiz kredi veya hibe verilmesini talep etti.

“SUR’DAKİ KAMULAŞTIRMA KONUSUNDA SUR HALKI VE ESNAFI BİLGİLENDİRİLMELİ”

Devletin Sur’daki kamulaştırma konusunda Sur halkının ve esnafının bilgilendirmesi gerektiğini söyleyen Çavuş,  “Asıl amacın ne olduğunu bizde tam bilmiyoruz.  Acaba bu proje gerçekleştirildiğinde dükkânların piyasa değerindeki karşılığı verilecek mi? Devlet neye göre fiyat belirleyecek, bu konuda endişeliyiz. Bu projenin içi halen doldurulmamış. Sadece kamulaştırıldı ve mahkeme yolu kapatıldı. Mahkemeye de veremiyoruz, temennimiz devletin bizi mağdur etmemesidir.” dedi.

“BEKLENTİMİZ FAİZSİZ KREDİ VEYA HİBE”

Bir daha çatışmaların yaşanmamasını temenni eden Sur esnafı Abdulkadir Güneş, “15 yıldır Sur’da esnaflık yapıyorum. Dört aydır kiralarımız birikmiş durumda. Bizim şu anda devletten beklentimiz faizsiz kredi ve hibe yapılmasıdır. Çünkü bu saatten sonra yeniden kalkınmamız biraz zor olacak. Kira verme noktasında da sıkıntı yaşıyoruz. Dört aydır kapalıyız ama buna rağmen vakıf, bizden kira almaya devam ediyor. Devlet gelip halimizi sormuyor, inşallah bu sıkıntılar gider devlet de bize yardım eder.” diye konuştu.

YATIRIM PAYI AYRILMALI

Devletin son gelinen aşama da Sur esnafına bir yatırım payı ayırması gerektiğine dikkat çeken Ömer Geçmez, esnafın bir an önce zararının giderilmesi noktasında bir komisyonunun kurulmasını ve bunun gerçekleşmemesi halinde ruhsal bir bozukluğa dönüşebileceğini söyledi.  “Devlet İleriye dönük güzel bir millet oluşturmak istiyorsa boş yere para harcama kaynaklarını durdurması ve harcanan paranın güzel bir şekilde insanların faydasına çevirmesi gerekir.” diyen Geçmez,  devletin Sur halkının ve esnafının mağduriyetini gidermesi gerektiğini ve psikolojik destek verme noktasında da adımlar atması gerektiğine dikkat çekti.

685 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika