Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.6484 / Satış : 4.6568
Euro : Alış : 5.4621 / Satış : 5.4720
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sur esnafına Hukuki bilgilendirme semineri

07 Nisan 2016 - 943 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Sur esnafına Hukuki bilgilendirme semineri

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Sur içi esnafı için çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Kısa bir süre önce Diyarbakır halkını, sur içinden alış veriş yapmaya yönlendirmek ve sur içindeki ticareti canlandırmak amacıyla “Diyarbakır, Sur Esnafına Sahip Çıkıyor” adı altında başlatmış olduğu kampanya ile farkındalık yaratan DTSO, Sur esnafına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Sur’da yasağın kaldırıldığı caddelerde işletme ve esnafların sorunlarının tespitine yönelik yapılan saha çalışmasının ardından, açığa çıkan zararların karşılanması için işletme ve esnaflara yönelik hukuki bilgilendirme amacıyla seminer düzenlendi.

ASLAN: “ACILI BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ”

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Metin Aslan, çok acılı bir süreçten geçildiğini belirterek, can kayıplarının olduğu bir süreçte ekonomiden bahsetmenin çok güç olduğunu ama ekonominin de hayatın bir parçası olduğunu söyledi. Oda yönetimi olarak, üyelerinin sıkıntılarını, yaşanan mağduriyetleri ve zararları tespit etmek adına ciddi çalışmalarının olduğuna değinen Aslan,“Bizzat uzmanlarımız tarafından gerçekleştirilen birebir görüşmeler ve saha çalışmaları neticesinde sektör raporları hazırlayıp, ilgili kurumlarla paylaştık. Bu doğrultuda sürecin takipçisi olmaya ve mevcut mağduriyetleri giderebilmek adına gerekli çalışmaları yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

ESNAFA HUKUKİ BİLGİLENDİRME

Aslan’ın konuşmasının ardından DTSO uzmanları ve sur esnafının katıldığı toplantıda, hukuki bilgilendirme ve başvuru süreci hakkında Oda Avukatı Şivan Cemil Özen tarafından işletme ve esnaflara detaylı bilgi verildi. Bilgilendirme toplantısına katılım sağlayan işletme ve esnaflar zararların karşılanması için yapılacak başvurularda belgelendirmenin talep edildiği, ancak sokağa çıkma yasağının mücbir sebep olarak görülerek belgelendirilemeyen iş kayıplarının da karşılanması gerektiğini belirtti.

TÜM KAYIPLAR BELGELENMELİ

Halen belli alanlarda yasaklar ve kontrolü geçişler devam ederken oluşan zararların karşılanması için tüm kayıpların belgelenme talebinin, mağdur olan esnafın bu mağduriyetini daha da arttıracağını ifade ettiler. İşletmelerin uğradıkları tedarikçi ve müşteri kaybı, dolaylı yollarla oluşan iş kayıplarının bundan sonraki dönemde ekonomik etkilerinin daha yoğun olacağının da altı çizildi. Aynı şekilde Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşanan bu tür olağanüstü durumların hemen arkasından çeşitli destek paketlerinin açıklandığı, ancak Sur ilçesinde yaklaşık 6 aydır devam eden ve henüz normale dönmeyen sokağa çıkma yasaklarından ciddi anlamda mağdur olan esnaf ve işletmeler için herhangi bir desteğin henüz somut olarak geliştirilmediği ifade edildi. İşletme ve esnaflar bankalar ile yaşadıkları kredi sorunlarını ifade ederek, şu an ticaretin normale dönmediğini ve zararlarının da devam ettiğinin altını çizdi.

(Sait BAYRAM’ın Haberi)

DTSO seminer DTSO seminer (1) DTSO seminer (2)

594 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika