Dolar : Alış : 3.9362 / Satış : 3.9433
Euro : Alış : 4.8335 / Satış : 4.8423
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sur’da ekonomik kayıp 50 trilyon!

04 Nisan 2016 - 837 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Sur’da ekonomik kayıp 50 trilyon!

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO)’nın Diyarbakır’ın Sur ilçesi’nde yaşanan sokağa çıkma yasakları ve güvenlik sorunlarının ekonomiye etkilerinin yer aldığı saha çalışmasında çarpıcı sonuçlar çıktı. Sokağa çıkma yasağı sonrasında, yasak öncesi çalışan sayısına göre yüzde 30’luk bir kayıp olduğunun tespit edildiği çalışmada, ayrıca görüşme yapılan 395 işletme ve esnafın toplamda yaklaşık 50 milyon TL değerinde zararları olduğu belirtildi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanlığı’nca, Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde yaşanan sokağa çıkma yasakları ve güvenlik sorunlarının ekonomiye etkileri ile ilgili saha çalışması tamamlandı. 4–22 Mart tarihleri arasında Sur İlçesi’ndeki 395 işletme ve esnaf ile birebir yapılan anket çalışmasında çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

395 İŞLETME VE ESNAF İLE GÖRÜŞÜLDÜ
Yasağın uygulandığı ve kontrollü olarak kaldırılan Kıbrıs, İnönü, Gazi ve Melik Ahmet caddesi ve bu caddeler üzerindeki bazı sokaklar, pasajlar ve iş hanlarını kapsayan saha çalışması kapsamında 13 sorudan oluşan bilgi formu ile 395 işletme ve esnaf ile görüşme yapıldı. Tekstil (perakende, toptan, giyim ev tekstili,), kuyumcu, iletişim, gıda, lokanta, otel ayakkabı gibi farklı sektörlerden işletme ve esnaflar ile yapılan görüşmelerde, işletme ve esnafların yüzde 66’sı’nın, 90 gün ve üzerinde (3- 4 ay) kapalı kaldıklarını beyan ettiler. Anket çalışmasına katılanların yüzde 80’inin işyerlerinin kira olduğunu belirttiği çalışmada, işletme ve esnafların yüzde 77’si çalışan sayısının 1–5 kişi arasında olduğunu ifade etti. Çalışmada, görüşülen esnaflar, yasak boyunca çalışanların da ciddi bir gelir kaybına uğradıkları ve büyük çoğunluğunun yasaktan sonra daha önce çalıştıkları işyerlerinde çalışmaya başladıklarını belirttiler.

YÜZDE 30’LUK KAYIP VAR

Sokağa çıkma yasağı sonrasında, yasak öncesi çalışan sayısına göre yüzde 30’luk bir kayıp olduğu görüldüğüne işaret edilen çalışmada, şu verilere yer verildi: “İlin genel işsizlik verileri ve bu dönemde diğer alanlarda ve sektörlerde oluşan kayıplar ile birlikte düşünüldüğünde kent genelinde bir işgücü kaybının olduğunu ifade etmek mümkündür.

 395 İŞLETME VE ESNAF 50 TRİLYON TL ZARAR

Görüşme yapılan 395 işletme ve esnafın toplamda yaklaşık 50 milyon TL değerinde zararları olduğu görülmüştür. Bu rakam işletmelerin kapalı kaldıkları süre zarfında uğradıkları zarara ilişkin beyanlarını içermektedir. İşletmeler açıldıktan sonra da işletme faaliyetlerinin normale dönmesi henüz zaman alacak olup, Aralık 2015 öncesi ve yasaklar kaldırıldıktan sonra da bir süre zararların devam edeceği görülmektedir. Görüşme yapılan esnafların yüzde 95’i işyerlerinin tümden kapatılması, başka yere taşınması gibi farklı bir işlem yapmadıklarını beyan etmişlerdir. İşletmeler mevcut birikimleri ile veya borçlanarak ayakta kalmaya çalıştıklarını, durumun normale dönüşüne, zararlarının karşılanacağına ilişkin beklenti ve umutlarının olduğunu belirtmişlerdir.

BANKALAR İLE ÖNEMLİ SORUNLAR YAŞANIYOR

Bankalar ile kredi ilişkileri olan veya bu dönemde finans ihtiyacı nedeni ile kredi başvurusunda bulunan işletme ve esnaflar bankalar ile önemli sorunlar yaşadıklarını belirtmişlerdir.  Ankete katılan işletme ve esnafların yüzde 14’ü mevcut kredilerinin geri çağrıldığını ifade etmişlerdir. Tekstil (Ev tekstili, çeyizlik ürünler, konfeksiyon giyim ürünleri vb.), ayakkabı, çanta ürünleri gibi perakende ve toptan satış yapan işletme ve esnaflar, satışa sundukları ürünlerin sezonluk ürünler olduğunu, kapalı kaldıkları süre nedeni ile bütün bir sezonu kaybettiklerini, dağıtım ve satış ilişkilerinin bozulduğunu ve iş kaybına uğradıklarını belirtmişlerdir. Yasak süresince işyerlerinde kalan gıda ürünleri başta olmak üzere, satışa sunulan ürünlerin bozulduğu,  kullanılamaz hale geldiği ve bu nedenlerle iş kayıpları oluştuğu belirtilmiştir.

GÜVENLİK KAYGISI SÜRÜYOR

Tüm işletme ve esnaflar, Sur ilçesine dair oluşan güvenlik algısı nedeni ile Eylül 2015’den bugüne kent içinden ve çevre illerden müşteri kayıplarına uğradıklarını belirtmişlerdir.  Sur ilçesinin belirli mahallelerinde yasağın devam etmesi, daha önce yasak uygulanan caddelere de kontrollü giriş çıkışların sağlanması nedeni ile işyerlerini açmalarına rağmen iş hacimlerinin normale dönmediğini ve bu durumun devam edeceğini belirtmişlerdir”

İŞLETME VE ESNAFIN ÖNERİLERİ

Saha çalışmasında, işletme ve esnafların oluşan kayıpların giderilmesi ve sorunların çözümüne ilişkin talep ve önerileri ise şöyle sıralandı: “Sur ilçesinin afet kapsamına alınarak bu kapsamda gerekli önlemlerin alınması, Yasak süresince oluşan hasarların ve zararların karşılanması, işletme ve esnafı kısa sürede finansman açısından rahatlatacak uzun vadeli faizsiz kredi ve hibenin sağlanması, Mevcut banka borçlarının yapılandırılması, faizsiz olarak ötelenmesi, yeni krediler konusunda kolaylıkların sağlanması, çekleri yazılan işletme ve esnaflar için sicil affı sağlanması, SGK, vergi, oda aidatları gibi ödemelerin silinmesi / 1 yıl süre ile ertelenmesi ve oluşan faizlerin silinmesi, özellikle Hasanpaşa hanı, vakıflar iş hanı, gibi vakıflara ait iş yerlerinde biriken kira bedellerinin silinmesi, Sur içinden alışveriş yapılması konusunda özendirici kampanyaların düzenlenmesi”

SAYAR: “ÇALIŞMAYI BAKAN YILMAZ’A İLETTİK”

DTSO Başkanı Ahmet Sayar, Farklı alanlarda yapılan çalışmalarda, ekonomi alanında işletmelerin kapalı kalması nedeniyle oluşan zararların yanında, il merkezindeki olağanüstü durum, kent ve bölge geneline yayılan güvenlik algısı ve süreklileşeceğine dair kaygılar nedeni ile de, ekonomik yatırımların oldukça etkilendiğini ifade ederek, “işletmelerimizin de finansman, pazarlama, satış gibi çeşitli alanlarda sorunlar ile karşı karşıya kaldıklarını gördük. Saha çalışmalarından elde ettiğimiz sonuçları raporlaştırarak Kalkınma Bakanımız Sn. Cevdet Yılmaz ve ilgili kurumlar ile paylaştık” dedi.

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

Sur esnafına e-nefes - 1

Sayar

409 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika