Dolar : Alış : 3.7616 / Satış : 3.7684
Euro : Alış : 3.9863 / Satış : 3.9935
mediclub
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir8°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 11827 İçerik Bulunuyor.

Sürece dönüş sinyali!

29 Mayıs 2016 - 1.831 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Sürece dönüş sinyali!

Erdoğan-Yıldırım STK'lar

Diyarbakır’daki Sivil toplum örgüt temsilcileri, önceki gün 116 projenin toplu açılış törenine katılmak üzere kente gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın ziyaretini değerlendirdi. DTSO Başkanı Ahmet Sayar, Cumhurbaşkanı’nın çözüm sürecine dönülmesi için şartını yenilediğini gördüklerini ifade ederek, Silahların betona gömülmesi ve koordinat verilmesi söylemi Cumhurbaşkanı’nın aslında sürece yeniden dönülmesini istediği ancak bu süreç için en birinci şartının silahların betona gömülmesi olduğunu bir kez daha ifade etti” diye konuştu. DİTAM Başkanı Mehmet Kaya, Hem ülke, hem de bölge açısından bu ziyaretin çok katkı sağlamamakla birlikte endişeleri daha da artırdığı endişesini taşıdığını ifade etti.

Diyarbakır’daki STK Temsilcileri, 116 projenin toplu açılışı yapmak ve bombalı saldırıda 16 köylünün hayatını kaybettiği Tanışık Köyü’nü ziyaret etmek amacıyla kentte gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın, konuşmaları ve bir otelde 400’e yakın sivil toplum temsilcisi ile kanaat önderiyle buluşmasını değerlendirdi.

SAYAR: SORUNLARI BİREBİR İLETME FIRSATINI BULDUK

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın STK’lar ile yaptığı istişare toplantısında kentteki önemli kurumları kendi masasında topladığını, bu masada kendilerinin de yer aldığını belirtti. Masada kentin sosyo-ekonomik sorun ve sıkıntılarını birebir hem Cumhurbaşkanı hem de Başbakan’a aktarma fırsatları olduğunu aktaran Sayar, şöyle dedi: “Aktardığımız konulardan biri özellikle çatışmalardan dolayı işletmelerin, esnafın krediye ulaşma noktasında çok büyük problemleriydi. Biz bu konuyla ilgili sorun ve sıkıntıları, bu sıkıntıların devam etmesi durumunda olası sonuçları aktardık. Bunun dışında Ulaştırma Bakanlığı döneminde karayolu, demiryolu, havayolu gibi projelerde büyük deneyime ve başarıya sahip olan Başbakan’a limanlara hem yolcu hem yük taşıyan limanlar ulaşması için demiryolu projesi planlamada vardı. Şanlıurfa’ya kadar olan kısmı var. Mürşitpınar-Diyarbakır hattı da var ve Ulaştırma Bakanlığı’nın planlamasında duruyor henüz projelendirilmemiş, biz bunun da Şanlıurfa-Gaziantep bağlantı hattıyla eş zamanlı yapılması talebinde bulunduk. Urfa bağlantısı için süreç işliyor. Proje bedeli ortaya çıkarılmış ihale aşamasındadır biz orası yapılırken aynı zamanda Diyarbakır bağlantısında eş zamanlı yapılması ve erken bitirilmesi için aktarımda bulunduk. Bu özellikle ağır sanayi ve lojistik maliyetleri açısından dezavantajlı olan firmalara limana ulaşma noktasında karayolundan daha az bir maliyetle ulaşması ve rekabet sağlayabilecek bir proje olacak.

MERMERCİLER VE AĞIR SANAYİCİLER İÇİN LOJİSTİK ÜS KURULMALI

Özellikle mermerciler ve ağır sanayiciler için bu çok önemli. Lojistik üs kurulması için talepte bulunduk. Diyarbakır’ın önemli bir üretim potansiyeli var, stratejik coğrafi olarak ta önemli bir yerde yer aldığını bunun için de şu anda devam eden master plan çalışması var ve devam eden çalışmada Diyarbakır’ın da mutlaka yer alması gerektiğini ifade ettik. Yemekte çok geniş zamanda sohbet fırsatımız olmadı.

İŞ CAMİASI BAŞBAKAN İLE GÖRÜŞECEK

Başbakan’dan Diyarbakır iş camiası olarak uygun zamanda ziyaret talep ettik. O da bizi beklediğini söyledi. Kısa süre içerisinde görüşeceğimizi düşünüyorum ve bu toplantıda daha detaylı ayrıntılı iletme fırsatımız olacak. Finansa erişim noktasında sıkıntılarımız önemliydi ve bunu aktırdık. Dünyanın her yerinde iş geliştirmek için yatırım yapmak için finansman bulmanız gerekiyor. Diyarbakır’daki firmalar da kredilerle iş geliştirmiş ve büyütmüşler. Şimdi plan dışı gelişmelerden ötürü firmalarımız sıkıntı yaşadı bankalarımız bu noktada oldukça ölçüyü kaçırdı ve bunun düzeltilmesi gerekiyor. Aylardır aynı sıkıntılarını konuşuyoruz. Cumhurbaşkanı ve Başbakan özellikle bu konuyla ilgileneceğini söyledi. Bu sıkıntılar devam ederse Diyarbakır ve bölgede iflasları arttıracak. İflasların olması, işsizlerin artması ve sıkıntıların çok büyümesi anlamını taşıyor. Gerçekten ciddi bir sıkıntıdır.”

SİLAHLARIN GÖMÜLMESİ SÜRECİN BİRİNCİ ŞARTI

Sayar, Cumhurbaşkanı’nın çözüm sürecine dönülmesiyle ilgili sözlerini şöyle değerlendirdi: “Sayın Cumhurbaşkanı’nın çözüm sürecine dönülmesi için şartını yenilediğini gördük. Silahların betona gömülmesi ve koordinat verilmesi söylemi Cumhurbaşkanı’nın aslında sürece yeniden dönülmesini istediği ancak bu süreç için en birinci şartının silahların betona gömülmesi olduğunu bir kez daha ifade etti.”

YEŞİL: ARTIK SİLAHLARIN BIRAKILMASINI İSTİYORUZ

Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil de Silahların gömülmesini kendilerinin de çok istediğine dikkat çekerek, “Artık silahların bırakılmasını istiyoruz. Ancak silahların bırakılmasıyla hükümetin de bunu rayına oturtacak süreçleri başlatmasını istiyoruz. Ölüm olmadığı gün yok. Her gün ölümler var ve bu büyük sıkıntı yaratıyor. Bunların bir an önce bitmesini istiyoruz. Ben bir iş adamı, iş insanı olmama rağmen, bizim birinci önceliğimiz ekonomi değildir, bizim ekonomiden ziyade, barışa acil ihtiyacımız vardır. Bu son olayda yaşamını yitiren 16 vatandaşımız vardı. Onlara da bu vesileyle başsağlığı diliyor ve olayı da kınıyorum. Biz de bir an önce PKK’nın silah bırakmasını istiyoruz. Devletin de bir an önce çözümü başlatmasını istiyoruz. Silahlara hepimiz karşıyız ve silahların bırakılması isteği de son derece makuldür” dedi.

BÖLGE ‘AFET BÖLGESİ’ İLAN EDİLMELİ

“Bugün Diyarbakır’a hızlı tren olması gerekin, lojistik ile ilgili bu olursa çok iyi olur” diyen Yeşil, “Güneydoğu bölgesinin bu yaşanan olaylarla birlikte bir yıkım yaşadı ve bölgenin ‘Afet Bölgesi’ ilan edilmesini istemiştik daha önce dün de yine arkadaşlar bu yönde taleplerde bulunmuşlar. Bir an önce bölge ‘afet bölgesi’ ilan edilmelidir, sonrasında hızlı tren ve lojistik, finansa erişim tabii ki isteklerimiz arasındadır” diye konuştu.

KAYA: AK PARTİ ARTIK HEYECAN VERMİYOR!

Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) Başkanı Mehmet Kaya,  AK Parti’nin,  politikasına ve davranışlarına bakınca partinin hızla 90’lı yıllardaki partilere döndüğünü gözlemlediğini ifade ederek, şöyle dedi: “Özellikle bölge açısından. Niçin?  Çünkü AK Parti daha önce bölgeye geldiğinde bir kere bölgede heyecan yaratırdı. Acaba yeni neler söyleyecek anlamında farklı bir açılım yapacak anlamında bölgede bir beklenti ve heyecan vardı. Şimdi ise hem heyecan yoktu, hem de heyecan olmamasını gerektirecek söylemlere döndü.

BU ZİYARET GEÇMİŞ GELİŞLERİNDEN ÇOK FARKLI!

Nedir bu söylemler? Daha önce temel sorunlar hakkında fikir beyan eden ve her zaman bölgeyle ilgili genel politikada da genel belirleyici olan AK Parti bu defa yeniden klasik geçmiş dönem partilerin söylemleri gibi direk Kürt siyasetine yüklenmek, suçlamak ve ekonomik göstergeler yaparak bölgede devletin, askerin, polisin yanında olduğu mesajları vermekti. AK parti tam da böyle bir konsept oluşturdu bu gelişinde. Geçmiş gelişlerinden çok farklı. Bu da AK Parti politikasının artık hızla bu yöne doğru evirildiğinin bir göstergesi”

CADDE ÜZERLERİNDE KİTLE TOPLAMAK İYİ BİR YÖNTEM DEĞİL

Eskiden İstasyon meydanları gibi meydanlarda kitleleri toplayan AK Parti’nin artık Vilayet önlerinde, cadde üzerinde kitleleri topladığına değinen Kaya, “Bu dönem CHP ve MHP’nin de yaptığı mitinglerdeki bir boyuta gittikçe iniyor. Bu aslında hem bölge hem de Türkiye için çok iyi bir yöntem değil. Çünkü bölgeyi sadece yaptığı politikalarla tek partiye teslim etmek hem ülkenin gelişimine hem ülkenin toplumlar arası ayrışmaya neden olur. Her zaman Türkiye’de ana parti tüm bölgeleri kucakladığı gibi tüm bölgelerde oluşturduğu yapıyı burada da hayata geçirmeye çalıştığı zaman Kürtlerin de Türkiye’ye olan aidiyetleri güçlenir” diye konuştu.

TEHLİKELİ BİR SÜREÇTİR!

Kaya, Bu uygulamaların Kürtlerin gittikçe ülkeden koparak, tamamen bölge partilerine yönlenmelerini sağlar ki bu tehlikeli bir süreç olacağına işaret ederek, şöyle konuştu: “Niçin tehlikeli süreçtir? Aynı zamanda Kürtlerin artık Ankara’ya olan yönlerinin de değişmesine sebep olur. Bunu suçlayarak değil, tam tersi Kürtleri kucaklayacak. İki üç anlamda kucaklaması gerekir. Evet biri ekonomi ki gerçekten önemli. Halen bölge illeri sosyo-ekonomik gelişmişlikte Türkiye’nin son 20 İl içerisinde yer alıyor. Yani AK Parti 14 yıllık iktidar boyunca bunu değiştiremedi. Ama halen o söylemlerde bulunuyor. İkincisi, evet sonuçta doğru başlayıp biten bir çözüm süreci vardı. Bununla ilgili hiç bir şey söylemedi. Yeni bir şey de söylemedi. Yeni bir yöntemde söylemedi. Bilakis tamamen suçlama ve terörü bitirme anlamında söylemler ki bu 90’lı yılların söylemiydi. Üçüncü anlamda da Rojava ile ilgili, sonuçta o bölgeyle ilgili bölgede yaşayan Kürtlerin bu bölgedeki Kürtlerin akrabası olduğunu unuttu herhalde. Direk onları suçlayıcı açıklamalar da bölgede bir karşılık bulmadığı gibi tepki de oluşturur.

ZİYARET KATKI DEĞİL ENDİŞELERİ ARTIRDI

Onun için ben hem ülke hem de bölge açısından bu ziyaretin çok katkı sağlamamakla birlikte endişeleri daha da artırdığı endişesi taşıyorum. Hele bu süreçte, yani tamamen çatışmaların,bölgede 500 binden fazla insanın göç ettiği ortamda çatışmaların tırmandığı bir ortamda bölgenin farklı sözlere ihtiyacı vardı. Farklı görüntülere ihtiyacı vardı. Maalesef bu olmadığı gibi daha da derinleştiren söylem ve yöntem ülkeye de bölgeye de fayda sağlamaz”

SİLAHLARIN GÖMÜLMESİ, BARIŞI GETİRECEK EN ÖNEMLİ ADIMLARDAN BİRİDİR

Kaya, Cumhurbaşkanı’nın çözüm süreci ve sürecin yeniden başlamasıyla ilgili sözlerini ise şöyle yorumladı: “Cumhurbaşkanı’nın ifade ettiği silahların gömülmesi isteği, aslında olması gereken çok önemli bir adımdır. Barışı getirecek en önemli adımlardan biridir ama reel anlamda bunun gerçekleşmesini istiyorsa öncelikle diyalog ve müzakere kanallarının bir an önce açılması gerekir. Çünkü talep edilen sonuca yakın bir durumdur. ve izlenmesi gereken birçok yol ve yöntem vardır. Bunların gerçek anlamda oluşabilmesi için ve kalıcı olabilmesi için bir an önce diyalog ortamının yeniden oluşması gerekir.”

ÖZKILIÇ: ERDOĞAN VE YILDIRIM’IN AÇIKLAMALARI OLDUKÇA OLUMLU

Diyarbakır Organize Sanayici İşadamları (DOSİAD) Başkanı Aziz Özkılıç da, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın geniş kapsamlı ve olumlu açıklamalarda bulunduğunu belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakan’ın hem sosyal hem de ekonomik anlamda önemli ve olumlu açıklamaları oldu. Bize de bu açıklamalar umut verdi. Biz de bu toplantılar ve açıklamalar sonucunda, verdiklerini vaatlerle alakalı Diyarbakır’ın geleceğinin iyi olacağını düşünüyoruz. Özellikle Diyarbakır’ın yatırım konusundaki ve finansmana erişim konusunda ciddi rahatlamalar yaşayacağına inanıyoruz. Tabi her şeyden önce Diyarbakır’ın bölgenin birlik beraberliğe barışa ihtiyacı var. Çözüm sürecine dönülmesine ihtiyaç var. Bizim bir an önce bütün ekonomik yatırımlardan önce birlik beraberlik, kardeşlik ve huzura ihtiyacımız var. Çatışmaların durduğu, barışın ve huzurun tesis edildiği bir bölge ve Türkiye görmek istiyoruz. Huzurun olmadığı yere sermaye gelmez, bu çatışmaların olduğu yerde sermayeden söz etmek ve gelişini beklemek çok doğru değil. O yüzden hem Sayın Cumhurbaşkanı’nın hem Sayın Başbakan’ın olumlu sözleri oldu. Önümüzdeki günlerde Diyarbakır iş camiası olarak Sayın Başbakan’a bir ziyarette bulunacağız ve burada daha detaylı geniş bir şekilde Diyarbakır ve bölgedeki konuları ele alma fırsatımız olacak diye düşünüyorum.”

“SÜREÇ BUZDOLABINDA AMA ŞARTLAR OLUŞTUĞUNDA ÇIKACAK!”

Cumhurbaşkanı’nın, silahların gömülmesiyle alakalı söylemleriyle ilgili Özkılıç, şunları kaydetti: “Dünyada da barışın, çözümün ve birlikte yaşamın örnekleri var. İngiltere, İspanya, Afrika’da bunların örneği var ve bellidir. Birincisi silah elinde bulundurarak masada olduğu görülmemiş bir şeydir. Bu hükümetin, devletin çözümdeki talebi, silah bırakmayla alakalıdır. Daha önceki süreçte de hem İmralı, hem kandil, hem de HDP ile görüşmelerde şartlardan biri de buydu, bir maddeydi ve yerine gelmeyen maddelerden birisi de buydu ve nitekim bu gerçekleşmediği için masanın kalktığı söyleniyor. Sayın Cumhurbaşkanının söylediği bir şey var, çözüme dönülebilir, süreç buzdolabında ama şartlar oluştuğunda çıkacak o dolaptan ve Sayın Cumhurbaşkanı bunun işaretini verdi. Bu kadar canlar gitti onlarca yüzlercesi şehit oldu ve binlerce genç insanımız gitti ve binlercesi göç etti, işyerini kaybetti. Buradan kimse bir sonuç kazanmadı, fayda, kar kazanamadı. Bütün dünyayı da verseniz bu canlar geri gelmez artık hiç kimsenin ölmemesi için kimin elinden ne geliyorsa kim ne yapabiliyorsa acil bir şekilde adım atılması gerekiyor. Tüm halklar artık bu özlem içerisindedir. Ortadoğu’daki sıkıntıları görüyoruz. Aynı sıkıntıların Türkiye’de yaşanmasını istemiyoruz, Türkiye halkları olarak kimin elinden ne geliyorsa barış ve huzurun tesisi için ölümlerin olmaması için elini taşın altına koyması gerekiyor.”

BEDİRHANOĞLU: SORUNLARI DİLE GETİRME FIRSATINI BULDUK

Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Federasyonu (DOGÜNSİFED) Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın, Diyarbakır havaalanının da bulunduğu 116 projenin toplu açılışı ve daha önce 16 kişinin ölümüyle sonuçlanan köye taziye ziyaretinde bulunmak üzere Diyarbakır’a geldiğini hatırlatarak, “Bu ziyaret sırasında ayrıca STK ve kanaat önderleri ile değerlendirme yapıldı. Programda önce Başbakan sonra Cumhurbaşkanı konuştu. Buluşmada, Bakanlarla görüşme fırsatı bulduk. Çatışma, hendek, barikat, sokağa çıkma yasakları ile oluşan ekonomik Hükümet nezdinden taleplerimiz ve görüşmelerimiz vardı. Bildiğiniz gibi bunların bir kısmı karşılandı, bir kısmı karşılanmadı. Bankalarla ilgili sorunumuzu ifade ettik. Bankaların esnaf, tüccara, işadamına, yatırımcıya müspet bakmadığını Sayın Başbakan’a ve Sayın Cumhurbaşkanına ilettik. Sorunları birebir görüşme fırsatı bulduk. Son dönemlerde sıkıntı bir süreçten geçtik, geçiyoruz. Bu dönemde Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın Diyarbakır’a ziyareti önemlidir. En azından hem STK’ların, hem toplumun farklı kesimlerin sorunlarını birebir iletme fırsatı buluyor” diye konuştu.

“BAŞBAKAN’I ZİYARET EDECEĞİZ”

Görüşmede Diyarbakır’daki iş camiası olarak Başbakan Binali Yıldım’a ziyaret taleplerini ilettiklerini vurgulayan Yıldırım, “Önümüzdeki süreçte Başbakan’a bir ziyaret gerçekleştireceğiz. Bu sorunları daha kapsamlı ve detaylı olarak görüşmek istedik. Önümüzdeki hafta resmi olarak ziyaretimizi bildireceğiz. Kendisi de ziyareti beklediğini ifade etti” dedi.  (Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı)

Mehmet Kaya Engin Yeşil SAYAR’DAN ÇÖZÜM SÜRECÝ BEKLENTÝSÝ DTSO BAÞKANI AHMET SAYAR: "CUMHURBAÞKANIMIZIN DÝYARBAKIR ZÝYARETÝNDE ÇÖZÜM SÜRECÝNÝ BUZDOLABINDAN ÇIKARMASINI BEKLÝYORUZ" Aziz Özkılıç Bedirhanoğlu

237 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
maltepe escort
izmir escort- izmir escort