Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Sur’un ekonomisi öncelikli olmalı”

04 Nisan 2016 - 449 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»“Sur’un ekonomisi öncelikli olmalı”

ALTAÇ’TAN ‘ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI’ DEĞERLENDİRMESİ ASKON DİYARBAKIR ŞUBE BAŞKANI AYDIN ALTAÇ: “KARAR İLE MAĞDUR VATANDAŞLARIN HAKLARI TEMİNAT ALTINA ALINMIŞTIR”

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı “Sur ihya planını” değerlendiren Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı Aydın Altaç, Sur ekonomisinin öncelikli olması gerektiğini ifade etti

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Diyarbakır Şube Başkanı Aydın Altaç, “Sur ihya planı” ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamasının kültürel ve ekonomik hayatı canlandıracak adımlar olduğunu belirten Altaç, bunun herkesi heyecanlandırdığını ifade etti. Bu planda Sur esnafının ekonomisinin tekrar canlandırılmasının öncelikli olmasını gerektiğini kaydeden Altaç, vatandaşlar ve esnaf kesinlikle mağdur edilmemesi gerektiğini vurguladı. Altaç, “Bunun yanı sıra Sur esnafın tekrar canlanması için özel çalışmalar yapılıp, yapılacak çalışmalar Sur için bir kalkınma hamlesi olarak değerlendirmelidir. İnşallah bu plan Sur’un ekonomisini yeniden ayağa kaldıracaktır. İlçenin altyapısına, kentsel dönüşüme dönük örnek bir plan. Bunu Diyarbakır için de hayati öneme sahip olarak görüyoruz” dedi.

“SEFERBERLİK İLAN EDİLMELİDİR”

Bunun yanında yeni planda eğitim, sağlık, kültür, turizm, sosyal iyileştirme ve ekonomik altyapıya dönük projelerin bulunmasına öncelik verilmesini isteyen Altaç, “Saldırılar ve operasyonlar sırasında sosyal yaralar oluştuğunu biliyoruz. Toplumun tüm kesimleri Sur’un yeniden inşası için Tam bir sosyal seferberlik ilan etmelidir. Biz Diyarbakır ASKON şubesi olarak Surun yeniden ihyası için tün topluma şu çağrıda bulunuyoruz, ‘Gelin hep birlikte, elimiz, taşın altına koyup, insanlık tarihi ile özdeşleşmiş Sur’a sahip çıkalım.’ Sur demek insanlık tarihi demektir” diye konuştu.

“İNSANLIK GELİP YENİDEN İLHAM ALMALI”

Yeni plan çerçevesinde tarihi dokusu korunan Sur’un tarihi özellikleriyle yeniden inşa edilip, bütün insanlığın gelip, yeniden ilham aldığı bir mekan haline dönüşmenin çok önemli olduğunu anlatan Altaç, “UNESCO Kültür Miras Listesi’nde yer alan Hevsel Bahçeleri ve Sur’da yer alan birçok tarihi yapılarda koruma altına alınıp, yeniden tanınır hale getirilip, doğanın en güzel örneklerinden biri olarak insanlığın hizmetine açık hale getirilmelidir. Unutmayalım ki, Sur hepimizin ve bütün insanlığın ve ortak mirasıdır. Planın gerçekleşmesine vesile olan Başbakan Ahmet Davutoğlu ile diğer ilgililere canı gönülden teşekkür ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

300 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika