Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tekstil kent onaylandı

08 Aralık 2015 - 1.377 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Tekstil kent onaylandı

5 aydan bu yana çatışmaların, operasyonların ve sokağa çıkma yasaklarının devam ettiği Diyarbakır’da, dibe vuran ekonomide sevindirici gelişmeler de yaşanıyor. Yaklaşık 4 yıl önce Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş Adamları Derneği’nin, tekstil üretimi yapan firmaların ve sektörel alanda bölgeye yatırım yapmak isteyen işletmelerin taleplerinin karşılanması amacıyla hazırladığı Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin yer tahsisi kent Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca onaylandı. Organize Sanayi Bölgesi’nin 1-2 yıl içinde tamamlanarak, işletmelerin üretime geçeceği öğrenildi.

7 Haziran seçimleri sonrası başlayan çatışmalar, operasyonlar ve sokağa çıkma yasaklarının sürmesinden dolayı yatırımların durduğu, 500’ün üzerinde küçük ve büyük işletmenin kapandığı ve ekonominin dibe vurduğu Diyarbakır’da iyi gelişmeler de yaşanıyor.

2011 yılında Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş Adamları Derneği (GÜNTİAD)’ın Diyarbakır’da tekstil üretimi yapan firmaların ve sektörel alanda bölgeye yatırım yapmak isteyen işletmelerin taleplerinin karşılanması amacıyla yürüttüğü Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin Elazığ yolu üzerindeki bin 500 dönümlük yer tahsisi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca nihayet onaylandı. Onayın ardından Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin Müteşebbis Heyeti’nin belirlenmesine gidilecek. Müteşebbis heyetin de onayının ardından başvuran Tekstil ve Hazır giyim sektöründe yatırım yapmak isteyen işletmelere arsa tahsisi yapılacak. Arsa tahsisiyle birlikte OSB’de işletmeler yükselecek. 1,5-2 yıl içinde inşaatı tamamlanan işletmeler üretime geçecek. Küçük, orta ve büyük olmak üzere 130 civarında tekstil ve hazır giyim işletmesinin bulunduğu Diyarbakır’da, tamamlanacak OSB’de yine tahminen 20’si büyük, 30’u orta ve 50’si de küçük işletmeye yer verileceği bildirildi. OSB’deki işletmelerin üretime girmesiyle birlikte yaklaşık 7 bin 500 kişi istihdam edilecek.

BAKANLIK ONAYLADI

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca, GÜNTİAD’a gönderilen onay yazısında, Diyarbakır Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yer seçimi, 15/01/2015 tarihinde yapıldığı belirtilerek, “1/25.000 ölçekli topoğrafik haritada ve 1/5.000 ölçekli kadastral paftada sınırları gösterilen Diyarbakır İli, Yenişehir İlçesi, Dökmetaş Mahallesi Mevkiinde bulunan 1.456.847,54 m2 büyüklüğündeki alan, Komisyon Üyesi ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerince Diyarbakır Tekstil İhtisas OSB alan yeri olarak incelenmiş olup, komisyon öncesi Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 10. Bölge Müdürlüğünün ilgi (b), Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğünün ilgi (c), komisyon sonrası Diyarbakır Valiliği İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün ve Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Diyarbakır İl Müdürlüğünün yazıları ilgi (ç), Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünün ilgi (d), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğünün ilgi (e), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bağlı ve İlgili Kuruluşlar Dairesi Başkanlığının ilgi (f), Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünün ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Hukuk Müşavirliğinin ilgi (g) yazı ve ekleri ile olumlu ve şartlı olumlu görüşleri Bakanlığımıza intikal ettirilerek tamamlanmıştır. 1/25.000 ölçekli topoğrafik haritada ve ek-2’deki 1/5.000 ölçekli kadastral paftada gösterilen Dökmetaş Mahallesi Mevkiinde bulunan 1.456.847,54 m2 büyüklüğündeki alanın 18/11/2015 tarihli ve 29536 sayılı “Organize Sanayi Bölgesi Yer Seçimi Yönetmeliği”nin 20’nci maddesi gereği, Diyarbakır Tekstil İhtisas OSB yeri olarak sınırları kesinleştirilmiştir” denildi.

7 BİN 500 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Konu ile ilgili konuşan Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş Adamları Derneği (GÜNTİAD) Başkanı İhsan Oğurlu, Güneydoğu Tekstil Sanayi Ve İş Adamları Derneği bünyesinde şimdiye dek alınan ön talepler doğrultusunda, Tekstil İhsas OSB’nin yaklaşık yüzde 70’i ilk 2 yıl içerisinde bitirileceğine işaret ederek, “Tam faaliyete geçecek Tekstil OSB alanında yaklaşık 7 bin 500 kişinin istihdam edilebileceği öngörülmektedir. Tekstil ihtisas OSB ile yeni istihdam alanı yaratmak, kayıtdışı istihdam ve üretimi önlemek, iş gücü maliyetlerini azaltmak gibi yararlar yanında, bölgenin ve Diyarbakır’ın ekonomik büyümesine katkı sağlanacaktır” diye konuştu. (Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

GÜNTİAD-Başkanı-İhsan-Oğurlu (1) tekstil fabrikası

736 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika