Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tüketici Haklarından DEDAŞ’a veryansın!

02 Mayıs 2016 - 748 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Tüketici Haklarından DEDAŞ’a veryansın!

Tüketici Haklarından DEDAŞ’a veryansın!

Tüketici Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Niyazi Kavar, elektrik dağıtım şirketlerinin tüketicilerden aldıkları kayıp kaçak bedelinin hakka ve hukuka aykırı olduğunu söyledi. Tüketici Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Niyazi Kavar, Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin (Dicle EDAŞ) faturalara yansıttığı kayıp kaçak bedelleri ile ilgili bilgilendirme yaptı. Elektrik dağıtım şirketlerinin tüketicilerden aldıkları kayıp kaçak bedelinin hakka ve hukuka aykırı olduğunu belirten Kavar, vatandaşların, geçmiş dönemlerde ödedikleri kayıp kaçak bedellerini alabileceklerini söyledi. Sadece Dicle EDAŞ’ın değil, Türkiye’deki bütün dağıtım şirketlerinin bu şekilde hareket ettiğini dile getiren Kavar, “DEDAŞ, başkasının yaptığı bir usulsüzlüğü dürüst tüketiciden almaya kalkıyor. Aslında sadece DEDAŞ değil, Türkiye’deki bütün dağıtım şirketleri bunu yapıyor. 2007’den beri bu uygulama sürüyor. Bir süre bunu faturaların üzerinde göstermiyorlardı. Sonra faturaların üzerinde göstermeye başladılar. Daha sonra tüketiciler bunu fark edip, şikâyet etmeye başladılar.” dedi.

TÜKETİCİLER, GEÇMİŞ DÖNEM HARCAMALARINI GÖSTEREN BELGEYİ TEMİN ETMELİ

Dernek olarak tüketicilere çağrıda bulunduklarını sözlerine ekleyen Kavar, tüketicilerin, bağlı bulundukları dağıtım şirketlerine başvurarak ‘geçmiş dönemlerde yapılan harcamaların detayını gösteren belgeyi’ temin etmeleri gerektiğini dile getirdi.

“HAKSIZLIĞI ÖNLEMEK VE BU ÇERÇEVEDE HAK ARAMAK GEREKİYOR”

Bu belge ile kaymakamlıklara başvurulup, hakem heyetinden karar çıkarılması gerektiğini ifade eden Kavar, “Şu an itibariyle karmaşık bir durum var. DEDAŞ kendine göre bir taktik, bir savunma geliştirmiş. Tüketicilerin DEDAŞ’a başvurup, belge istemelerini engellemeye çalışıyor. Tüketiciler DEDAŞ’a ve DEPSAŞ’a başvursunlar. Bu belgeleri istesinler. Şu an itibariyle bir haksızlık, hukuksuzluk var. Bunu önlemek ve bu çerçevede hak aramak gerekiyor. Haksızlığa uğradığını düşünen insanların, hukukun gösterdiği yolla hak araması lazım. Tüketicilere bunu tavsiye ediyoruz.” şeklinde konuştu.

406 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika