Dolar : Alış : 4.7908 / Satış : 4.7994
Euro : Alış : 5.5680 / Satış : 5.5780
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir39°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vali Aksoy, iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi

22 Şubat 2017 - 1.449 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Vali Aksoy, iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı Milli İstihdam Politikası ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından startı Diyarbakır’da verilen Cazibe Merkezleri Programı bilgilendirme toplantısında Diyarbakır iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi.
tokat escort
Toplantıya Vali Aksoy’un yanı sıra, ekonomi ve iş dünyası ile ilgili kurumların müdürleri, Diyarbakır Oda ve Borsa Başkanları, iş dünyasının önde gelen isimleri, iş dünyası sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

CAZİBE MERKEZLERİ PROGRAMINDAN YARARLANMAK İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ 27 ŞUBAT

Vali Aksoy, toplantıda yaptığı konuşmada, Diyarbakır’ın Türkiye’nin 12. büyük şehri. 1 milyon 670 bini aşan nüfusuyla önemli kentlerden birisi olduğunu ifade ederek, “İlimizdeki istihdamı daha üst noktalara taşımak ve işsizliğin giderilmesi konusunda birçok çalışma, geçmiş dönemden itibaren yürütülüyor. Diyarbakır, 6. bölge teşvik sistemi içerisinde yer alan ve bu bölgede yatırım yapıldığı takdirde, birtakım avantajlar sağlayan konumdadır. 4 Eylül 2016’da Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım Bey’in Diyarbakır ilinde yapmış olduğu açıklamayla, Doğu ve Güneydoğu yatırım destek paketi kamuoyuyla paylaşıldı. Süreç içerisinde “Cazibe Merkezleri Programı” adı altında bu bölgeye, Diyarbakır’ın da içerisinde yer aldığı bölgeye yapılacak yatırımlarla, devletin ek bir takım yeni teşvikleri gündeme geldi. Bu avantajları bizler Diyarbakır’da nasıl kent ekonomisine katkı sağlayacak bir boyuta taşıyabiliriz, hepimizin gayreti bu yönde olacak. Özellikle 27 Şubat “Cazibe Merkezleri Programı” için son başvuru tarihi. Bu bakımdan bu tarihe kadar, iş dünyamızın yapacağı yatırımların Kalkınma Bankasına sunulması büyük önem taşıyor” dedi.

“MEVCUT ORGANİZE SANAYİ BÖLGEMİZE EK 2 BİN DÖNÜM ARAZİ TAHSİS ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”

Bu çalışmaları yaparken, özellikle yatırımcıların, yatırım yapabilecek alanları kendilerine sunma yönünde de özel gayretlerinin olduğuna işaret eden Vali Aksoy, şöyle dedi:

“Mevcut Organize Sanayi Bölgemizin yatırımcılara tahsisi yapılmış, tahsis yapılmayan arsa sayımız oldukça kısıtlı ve talep “Cazibe Merkezleri Programı” dışında da gelmeye devam ediyordu. Biz de OSB Yönetimi olarak OSB alanımızı biraz daha genişletebilme adına çalışmalar başlattık ve yaklaşık olarak 2 bin dönümlük bir araziyi mevcut Organize Sanayi Bölgemize eklemek adına bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Burada Türkiye Petrollerine yapılan bir tahsis vardı. Onun tahsisinin iptal edilerek, OSB’ye verilmesini ve mevcut arazinin tarım boyutuyla, mera olması boyutuyla birtakım özellikleri olması bakımından, bunlarla ilgili çalışmayı bütün bu “Cazibe Merkezleri Programı” kapsamı içerisinde sürdürmeye devam ediyoruz”

“TEKSTİL ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ TÜZEL KİŞİLİĞİ KURULDU”

Vali Aksoy, Özellikle Diyarbakır’da ekonomiyi daha da hareketlendirmek ve emek-yoğun bir iş alanı oluşturmak amacıyla, Tekstil Organize Sanayi Bölgesi kurulması amacıyla yine bir çalışma başlatıldığını hatırlatarak, “Bu Tekstil Organize Sanayi Bölgesinin de tüzel kişiliği oluştu. Parselasyon ile ilgili çalışmalar tamamlandı ve önümüzdeki günlerde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızca bunun alt yapısının ihalesinin yapılması hususundaki temaslarımız da devam ediyor. Bir de Diyarbakır’a Tekstil Organize Sanayi Bölgemizi, yine Ticaret ve Sanayi Odamız, Ticaret Borsamız, Büyükşehir Belediyemiz ve ilgili dernek yöneticisi arkadaşlarımızla beraber hayata geçirmek için gayret gösteriyoruz.

YENİ ORGANİZE BÖLGESİ OLUŞTURULUYOR

Diyarbakır’da önümüzdeki dönemde yeni yatırımların yapılabileceğini ön görüyoruz. Diyarbakır bir tarım şehri ve burada üretilen, yetiştirilen tarımsal ürünlerin işlenerek katma değer katılarak bundan sonraki sürece dâhil edilmesi bölgemiz için büyük önem taşıyor. Bu amaçla biz Diyarbakır’da bir başka organize sanayi bölgesinin kurulması ile ilgili de ön çalışmalara başladık. Urfayolu üzerinde bir mera arazisi üzerinde çalışmalarımızı belli bir aşamaya kadar getirdik. Yaklaşık olarak 3 bin dönümlük bir arazi ve bu 3 bin dönümlük arazide 2. Organize Sanayi Bölgesi oluşturulması bakımından da gayretlerimiz ve çalışmalarımız var” diye konuştu.

“İLÇELERİMİZDE ORGANİZE SANAYİ KURULUMU İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARA BAŞLANILDI”

Diyarbakır’ın ilçelerinde de organize sanayi bölgesi yapılabilecek alanlar ile ilgili Kaymakamlara görev vererek, çalışmalarını başlattıklarına değinen Vali Aksoy, şöyle konuştu: “Bismil’de, Ergani’de, eğer bulunabilirse Silvan’da ve diğer ilçelerimizde de bu tür alanları üretmek ve yatırımcılarımız eğer gelirse onlara arsa tahsis edilebilecek bir konuma, ilimizi taşıyabilme adına bir gayretimiz ve çalışmamız var. Daha önceki dönemde, Diyarbakır’ın iş dünyası biliyor. Belli aşamaya kadar ön çalışması yapılmıştı. Diyarbakır’a bir Lojistik Köy kazandırma ile ilgili de önemli bir gayretimiz ve çalışmamız var. Bununla ilgili de çok önemli mesafeler aldık. Önümüzdeki süreçte bu Lojistik Köyün de Diyarbakır’a kazandırılması konusu bizim için büyük önem taşıyor. Uluslararası alanda rekabet edebilme ve ihracatı geliştirebilme bakımından lojistik maliyetlerin düşürülmesi gerekmekte. Onun için lojistik köyler bu anlamda, bu alanda çalışan kişilere ticaret erbabına da önemli avantajlar sağlayacak. Bu konuda yine Kalkınma Ajansımız ilgili kurum ve kuruluşlarımızla iş birliği içerisinde, bu çalışmamızı önümüzdeki dönemde hayata geçirebilmek için yoğun bir gayret içerisindeyiz. Bazen haftada birkaç toplantı yapıyoruz. Birçok bakanlığı ilgilendiren konular var. Birçok kurumu ilgilendiren boyutları var. Bunlarla ilgili çalışmalarımızı yapıp bir an önce tamamlama gayreti içerisindeyiz. Özellikle Diyarbakır’da bu tür yatırımların geliştirilmesi ve ekonominin daha iyi bir noktaya gelmesi bizim için büyük önem taşıyor. Hepinizin bildiği gibi, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün, Diyarbakır’da yürüttüğü çok önemli sulama projeleri var. Bunlardan birisi de Silvan Barajı. Bunun etrafındaki Silvan Projesinin bir takım diğer alt projeleri. Bunların bir kısmı yapıldı, bir kısmı yapılacak ve bunlar tamamlandığında Diyarbakır’daki tarımsal üretimde hem verimlilik anlamında hem çeşitlilik anlamında yeni bir yapıyı karşımızda göreceğiz”

“İSTİHDAM SEFERBERLİK PROJESİ BAŞLATILDI”

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Son dönemde işsizlikte artışlar olduğuna vurgu yaparak, “Bu işsizlikteki artışı azaltarak, istihdamı daha üst noktalara çıkarmak adına bir kampanya başlatıldı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde bir “İstihdam Seferberlik Projesi” başlatıldı. Bu istihdam seferberliği projesinde birtakım avantajlar sunuldu. Mevcut çalışanlara ek istihdam yaratıldığında, sadece alması gerektiği ücreti işveren ödeyecek. Vergi ve SGK primleri devlet tarafından ödenecek ve kaç kişi olursa olsun bu konuda herhangi bir kısıtlılık yok. Bu konuda odalar ve borsalar birliği Ankara’da yaptığı toplantıda belirli taahhütler de verildi. Ticaret Sanayi Odamız da diğer odalarımız ile birlikte Diyarbakır adına bu işte biz de olacağız, ek istihdam sağlayacağız dedi. Bunu hep beraber, buradaki vatandaşlarımızın iş sahibi olması, ekonomik anlamda hep beraber bir noktaya taşıyabilmemiz ve en önemlisi de devletin tanıdığı bu imkânlardan Diyarbakır’daki insanımız ve işverenlerimizin de yararlanmasına katkı sağlayacak bir konumun onlarla işbirliği içerisinde hayata geçirmemiz. Bunlar bölgemiz için önemli. Biz daha önceki dönemlerde “Cazibe Merkezleri Programı”nı Diyarbakır’da iş dünyasını temsil eden STK’larımızla, odalarımızla bir araya gelerek paylaşmıştık. Bugün daha geniş bir katılım ile burada Diyarbakır’ın ulaşabildiğimiz değerli işadamlarını da davet ederek, sivil toplum kuruluşlarımızın başkanı, oda ve borsa başkanlarımız ile birlikte bir daha gündeme alarak sizlerle paylaşma ihtiyacı hissettik” ifadelerini kullandı.

“DİYARBAKIR’I DAHA İYİ BİR NOKTAYA TAŞIMAK İÇİN GAYRET İÇERİSİNDE BU ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ”

Diyarbakır’a gelecek her yatırımcının önemli ve değerli olduğunu belirten Vali Aksoy, sözlerini şöyle tamamladı: “Onun burada üretim yapabilmesi için bizim her türlü ortamı hazırlama gibi bir görev ve sorumluğumuz da vardır. Bu bakımdan dışarıdan gelecek yatırımcıları da bölgemize çekebilmek adına önemli bir gayret içerisindeyiz. Yarında, Diyarbakırlı olup, Diyarbakır dışında çeşitli faaliyetlerini sürdüren iş adamlarımızı Diyarbakır’a davet ettik. Bir aksilik olmadığı takdirde, yarın öğlen onlarla bir toplantı gerçekleştireceğiz ve kendilerinden Diyarbakır’a, memleketlerine bir yatırım yapmaları talebinde bulunacağız. Umuyorum ki, onlar da kendi memleketlerine, devletin de bu yatırım imkânlarını değerlendirerek yatırım yaparlar ve biz de bu talebimizi kendileriyle paylaşacağız. Bütün hedefimiz Diyarbakır’a daha çok yatırım gelmesini sağlamak ve bölgenin ekonomik anlamda, sosyal anlamda gelişmesine katkı sunabilmek.

“İŞ DÜNYASINA YARDIMCI OLACAĞIZ”

İş dünyamızın yapacağı çalışmalarla biz her zaman kendilerine yardımcı olmaya devam edeceğiz. Valiliğimiz, valiliğimize bağlı birimlerimiz, yerel yönetimlerimiz hep birlikte Diyarbakır’ı daha iyi bir noktaya taşımak için gayret içerisinde bu çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ben tekrar buraya geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Hepinizin bildiği gibi biz sadece Diyarbakır’da değil, Diyarbakır dışındaki hem hemşerilerimize, hem de Diyarbakırlı olmayan iş adamlarımıza da bu Cazibe Merkezleri Programı’nı arkadaşlarımız buradan giderek anlattılar. Mersin, İzmir, İstanbul gibi bazı illere de arkadaşlarımız buradan giderek, Diyarbakır’a yatırım yapıldığında bunun avantajı nelerdir, oradaki iş adamlarımıza anlattılar. Umuyoruz ve temenni ediyoruz ki, Diyarbakır’a bu süreç içerisinde önemli yatırımlar da gelir. Bizler de bu yatırımlarla vatandaşlarımızı buluşturmuş oluruz”

Vali Aksoy’un konuşmasının ardından Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral tarafından ‘Cazibe Merkezleri Programı’ konulu bir sunum gerçekleştirilerek, İş dünyası temsilcilerine program hakkında önemli bilgiler verildi.  Daha sonra İş-Kur İl Müdürü İsmail Koç tarafından ‘Milli İstihdam’ konulu bir sunum gerçekleştirildi. Sunumun ardından katılımcıların soruları alınarak cevaplandırıldı. Vali Hüseyin Aksoy’un son değerlendirmesi ve Diyarbakır’da daha fazla istihdam alanı yaratılması konusunda yaptığı çağrı ile toplantı sona erdi.

1409 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..