Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vural: ‘’Angaryalara hayır!’’

21 Temmuz 2016 - 1.251 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Vural: ‘’Angaryalara hayır!’’

Mustafa Vurall

Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (DSMMMO) Başkanı Mustafa Vural, Gelir İdaresi Başkanlığınca, KDV Beyannamelerine eklen fatura ve benzeri belge sayılarının bildirilmesi uygulamasına tepki göstedi. Bu bilgilerin tekrar tekrar istenmesinden bir kamu yararının olmadığı kanaatinde olduklarını ifade eden Vural, ‘’Bu durum kamu yararı olmaksızın mükellefe ve özelikle meslek mensuplarına külfet yükleme anlamına gelmektedir. Bu durum idare hukukunun temel ilkelerine de aykırıdır’’ dedi.

Gelir İdaresi Başkanlığınca, KDV Beyannamelerine eklen fatura ve benzeri belge sayılarının bildirilmesi uygulamasına Mali Müşavirler Odasından tepki geldi. Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (DSMMMO) Başkanı Mustafa Vural, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Gelir İdaresi Başkanlığı Web sayfasında yapılan “01.07.2016 – KDV1 – Kurum Geçici Ve Gelir Geçici Beyannamelerinde Yapılan Değişiklik Hk” başlığı ile yapılan duyuruda KDV1, 2016 Dönemi 2.dönem Kurum geçici ve Gelir geçici beyannamelerine fatura çeşidi (Kâğıt Fatura, E-Fatura, E-Arşiv) alanı eklendiği ifade edildiğini hatırlatarak, ‘’Bu kapsamda beyannameleri vermesi gereken mükelleflerin ve meslek mensuplarının güncel Beyanname Düzenleme Programını (BDP) ‘Gerekli Programlar’ bölümünden indirip yeniden bilgisayarlarına kurmaları gerektiği belirtilmektedir. Yapılan değişiklik ile “Sonuç Hesapları” bölümüne eklenen “Belge Bilgileri” kısmı ilave edilmiştir. Eklenen kısma bir ay içinde düzenlenen; Fatura, e- Fatura, e -Arşiv Fatura, e-Bilet, Perakende Satış Fişi, Serbest Meslek Makbuzu, İrsaliyeli Fatura, Özel Fatura gibi belgelerin sayısının Beyannameye bilgi olarak eklenmesi istenmektedir’’ dedi.

MESLEK MENSUPLARINA KÜLFET YÜKLEYEN BİR UYGULAMA

İstenilen bu bilgilerin gerek Ba-Bs, gerekse de geçici vergi beyannamesinde kısmen bildirildiğine işaret eden Vural, ‘’Diğer taraftan e-uygulamalar ile e-fatura, e-bilet ve e-arşiv idarenin zaten bilgisi dâhilindedir.  Bu bilgilerin tekrar tekrar istenmesinden bir kamu yararının olmadığı kanaatindeyiz. Çünkü bu durum mükerrer bilgi isteme anlamına gelmektedir. İdare elinde olan bu bilgilere istediği anda ve şekilde ulaşabilir. Dolayısıyla bu durum kamu yararı olmaksızın mükellefe ve özelikle meslek mensuplarına külfet yükleme anlamına gelmektedir. Bu durum idare hukukunun temel ilkelerine de aykırıdır. Çünkü hukuk devletinde bütün idari işlemler, biçimi ve konusu ne olursa olsun, kamu yararı için yapılır. İdarenin kamu yararı dışında bir amaç gütmesi durumunda yapmış olduğu işlem “amaç” yönünden hukuka aykırı olur ve iptali gerekir. Nitekim Danıştay , birçok uyuşmazlığı “kamu yararı” kriteri çerçevesinde çözümlemektedir. Beyannameye söz konusu bilgilerin eklenmesinde kamu yararı olmadığı idarece de kabul edilmiş olacak ki, daha önceden de var olan bu uygulama GİB tarafından “Mart/2016 Vergilendirme Dönemi KDV 1 Beyannamesinin sonuç hesapları alanına eklenen “Belge Bilgileri – Belge türü / Sayısı” tablosu beyannameden kaldırılmıştır.” Şeklinde bir duyuru ile kaldırılmıştı’’ diye konuştu.

HUKUK DEVLETİ İLKESİYLE BAĞDAŞMIYOR

Vurlal, Diğer taraftan kamu yararı bulunmayan bu uygulama ile meslek mensuplarına ciddi külfet getirmek de hukuk devleti ilkesine bağdaşmadığı gibi vergiye gönüllü uyum kriteriyle de uyuşmdığını vurgulayarak, ‘’Maliye ile mükellef arasında diyalog kurmada ve vergiye gönüllü uyum sağlamada önemli bir görev üstlenmiş olan meslek mensuplarının gereksiz angaryalarla bıktırmak hiç kimseye bir fayda sağlamayacaktır. Bu durumu iyi bilen Sayın Maliye Bakanımız meslek mensuplarının üzerindeki angaryaları hafifleteceği konusunda beyanda bulunmuş ve hatta meclis gündeminde bulunan torba tasarıda muhtasar beyanname ile SGK bildirimlerinin birleştirilmesi yönünde adımlar atılmıştır. Bu konudaki olumlu gelişmelere rağmen GİB tarafından yapılan bu duyurunun Sayın Bakanımızın bilgileri dâhilinde olmadığını düşünmekteyiz’’  dedi.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI DÜZENLEME YAPARKEN ODAMIZIN GÖRÜŞÜNE BAŞVURMALI

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’ten meslek camiasını ilgilendiren düzenlemeleri yaparken meslek odalarının görüşüne başvurmaları ve oluşacak ortak akıl ile hareket etmeleri yönünde yeniden talepte bulunan Vural, ’’Bu durum tüm taraflar için fayda getirecektir. “Ben yaptım oldu” anlayışı artık günümüzün modern düşünce anlayışıyla bağdaşmamaktadır. Bu nedenle amacını bilmediğimiz bu uygulamanın ne için istenildiğinin ve kamu yararının olup olmadığı hususunun meslek örgütleri ile paylaşılması gerektiği düşüncesindeyiz. Zira meslek odalarıyla paylaşılmadan ve ortak akıl dikkate alınmadan yapılacak her değişiklik, meslek mensupları tarafından yeni bir iş yükü olarak algılanacak ve idarece beklenen olumlu sonucu vermeyecektir’’ şeklinde konuştu.

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

1232 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika