Dolar : Alış : 3.9039 / Satış : 3.9110
Euro : Alış : 4.8103 / Satış : 4.8189
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14141 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vural: “Toplumsal düzen için görevden kaçmayacağız”

08 Haziran 2016 - 2.103 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Vural: “Toplumsal düzen için görevden kaçmayacağız”

Mali müsavirler (3) Mali müsavirler (4)

Mali müsavirler (5) Mali müsavirler

Geçtiğimiz hafta sonu Diyarbakır Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (DSMMO)’nun 22. Olağan Genel Kurulu’nda başkan seçilen Çağdaş demokratlar Grubu adayı Mustafa Vural, bugün görevi 10 yıldan bu yana oda başkanlığını yürüten Erkan Azizoğlu’ndan teslim aldı. Bir grup üyenin de bulunduğu devir teslim töreninde konuşan yeni başkan Mustafa Vural,  Diyarbakır Mali Müşavirler Odası olarak, bir siyasi partiye görüş sunmak veya görüş almayı yakınlaşma ölçütü olarak değerlendirmediklerini ifade ederek, “Diyarbakır’ın Siyasal, Sosyal, Kültürel ve diğer gerçekliklerini göz ardı etmeden, toplumsal düzenin korunması aşamasında, asla hiç bir görevden kaçmayacak ve rol almadan imtina etmeyeceğiz” dedi. Eski Başkan Azizoğlu ise, görevi Vural’a devretmekten dolayı büyük memnuniyet yaşadığını söyledi.

3 yılda bir yapılan Diyarbakır Serbest muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’nın geçtiğimiz hafta yapılan 22. Olağan Genel Kurul’unda, 191 oy olarak Başkanlığa getirilen Mustafa Vural, bugün mazbatasını aldıktan sonra görevi de devr aldı. Oda binasında düzenlenen ve bir grup mali Müşavir ve Serbest muhasebecinin de katılımıyla gerçekleştirilen törende, 10 yılda başarılı hizmetlere imza atan eski Başkan Erkan Azizoğlu, görevi ve koltuğunu çiçeği burnunda başkan Mustafa Vural’a teslim etti. Azizoğlu, görevi teslimi töreninde yaptığı konuşmada, görevi Vural’a devretmekten dolayı büyük memnuniyet yaşadığını söyledi.

AZİZOĞLU: BU KENTİN SORUMLULUĞUNU TAŞIDIK

Bölgenin en önemli Kentinin sorumluluğunu taşıdıklarını ifade eden Azizoğlu, “Katıldığımız yüzlerce etkinlikte, toplantıda, konferansta ve ziyaretlerde bu sorumluluk içerisinde davrandık. Referansımız her zaman doğru, haklı, mesleğimiz ve sizlerden aldığımız güç oldu. Kamu kurumları, Meslek Odaları, Sivil Toplum Kuruluşları ve Demokratik Kitle Örgütleri ile bu süreçte iyi bir diyalog sağladık, ortak ve örnek çalışmalar yaptık. Kürt sorununun barışçıl yollarla çözümü başta olmak üzere mesleğimizin ve siz değerli meslektaşlarımızın sorunlarının çözümü için hem yerel hem de ulusal düzeyde, çalışmalar, girişimler ve görüşmeler yaptık” diye konuştu.

VURAL: “ADAYLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Görevi devralan Mustafa Vural ise, 04-05 Haziran 2016 tarihlerinde yaptıkları seçimli genel kurula katılan, genel kurulun coşkulu ve güzel geçmesine katkı sunan tüm üyelere, bu renkliliğe vesile olan Demokratik Muhasebeciler, Amed Mali Müşavirler ve Yenilikçi Mali Müşavirler Grubuna ve Çağdaş Demokratlar Grubuna Destek olan dostlarına, arkadaşlarına ve meslektaşlara teşekkür etti.

BİRİKİMLİ MİRASI SONRAKİLERİNE DOĞRU TESLİM EDECEĞİZ

1990 yılında Kurulan Odanın eski Başkanları Mehmet Vural ve Mehmet Erkan Azizoğlu ile Mesleği dünden bugüne getiren, beraber çalıştıkları Kurul, Komisyon üyelerinin kendilerine bıraktığı birikimli mirası gözleri gibi korumak, büyütmek ve kendilerinden sonrakilerine doğru teslim gibi bir sorumluluk aldıklarını ifade eden Vural, “Bu görevin yüklediği sorumlulukların bilinci ile hareket edeceğimi, bu onurlu görevi ifa ederken, Eskilerin deneyimlerinden istifade etmek ve yenilerin önerilerine kulak vereceğimi ve camiamız için en iyisini yapma gayreti içinde olacağımı bir kez daha belirtiyorum” diye konuştu.

“ÖNCELİĞİMİZ MESLEĞİMİZ VE MESLEKTAŞLARIMIZ OLACAK”

Vural, Odanın Eğitim Komisyonlarında, yönetim Kurulunda (Genel Sekreterlik, Başk. Yard. ) görevlerinde bulunduğunu, bu meslek camiasının sorun ve sıkıntılarını iyi bilen, deyim yerinde ise bu işin mutfağından gelen birisi olduğunu vurgulayarak, “Her Dönem olduğu gibi bu dönemde de; önceliklerimiz, mesleğimiz ve meslektaşlarımız olacaktır. Binlerce Kanun, yüzbinlerce tebliğ bunlara bağlı milyonlarca Yönetmelik, sirküler, özelde, genelge ve daha bir çok kavram, evrak, beyan, bildirim, inceleme, teftiş gibi sıkıntılarının yanında lokal olarak karşılaştığımız,  problemler yumağıyla boğuşmak, mesleğimizin bilinen çileleridir. Bunun yanında;  Gümrük Ticaret Bakanlığı, Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Ekonomi Bakanlığı,  SGK, Vergi Daireleri, TÜİK,  Bankalar, Ticaret Odaları vb gibi daha onlarca kurum yada kişiyle muhatap olup işlerini yetiştirmeye çalışan meslektaşlarımızın,  sosyal yaşantılarının kalmadığı da bilinen bir gerçektir” dedi.

“EKMEĞİMİZE VE EMEĞİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Mesleki olarak, önceliklerinin ilk sırasında, emeğe ve ekmeğe sahip çıkmak olacağına değinen Vural, şöyle dedi: “Emeğimize ve ekmeğimize sahip çıkmak olacaktır.. Bu meslek Fiilen icra edilmesi gereken bir meslektir. Bugünün teknolojik koşullarında artık;  Korsan Muhasebeci tanımı yapabilme şansı kalmamıştır. Emeğimizin, ekmeğimizin bölüşülmesine; aracılık meslek mensupları Bilerek veya bilmeyerek Ekmeğimiz çalınması suçuna ortak olanlara; seyirci kalmamız ve müsamaha göstermemiz söz konusu değildir. Meslek artık bir kariyer meslek konumundadır.  Sürekli Eğitim, Yaşam boyu öğrenme, olmazsa olmazlarımızdır. Meslektaşlarımızın ortak çıkarlarını koruma, iş dünyası ve kurumlarla birlikte hareket, Mesleğimizin toplumda hak ettiği yere taşıması ve gerekli saygınlığı sağlamak gibi önemli sorumluluklarım bulunmaktadır.

“BAĞIMSIZ BİR ODA BİNASI YAPACAĞIZ”

Yıllardır çabaladığımız ancak gerek ekonomik imkânsızlıklar, gerekse uygun yer bulamakta güçlük çektiğimiz. Bağımsız Bina problemimizi çözmek ve Diyarbakır’a yakışır bir Oda İnşa etmek gibi önemli eksikliğimizin de olduğunu biliyoruz. Süregelen bu çabamıza;  meslektaşlarımızın büyük bir bölümü tanıklık etmiştir. Bu ortak amacımız için elimizden gelen bütün çabayı sarf edeceğimizi bir kez daha belirtmek istiyorum”

Diyarbakır Mali Müşavirler Odası olarak; bir siyasi partiye görüş sunmak veya görüş almayı yakınlaşma ölçütü olarak değerlendirmediklerini belirten Vural, “Ancak kabul görmeyen görüş ve düşüncelerin ise uzaklaşma olarak algılanmasını istemeyiz. Sivil siyasetin; Sivil Toplum Kuruluşlarının amaçları doğrultusunda çalışmalar yapması ülkeye katkı olarak algılanmalıdır. Bir ülkede Demokrasinin yerleşmesi ve gelişmesi açsından bakıldığında sivil toplum kuruluşları büyük önem arz etmektedir. Bu Noktada; Diyarbakır ‘ın Siyasal, Sosyal, Kültürel ve diğer gerçekliklerini göz ardı etmeden, toplumsal düzenin korunması aşamasında, asla hiç bir görevden kaçmayacak ve rol almadan imtina etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Devir teslim törenin, çekilen toplu fotoğraf ile sona erdi.

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

623 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika