Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Yaraya pansuman olur”

26 Eylül 2016 - 1.049 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»“Yaraya pansuman olur”

sukran-yilmazmehmet-emin-gungor

A) SUr esnafıJPG (4)

Hükümet’in Sur esnafına yönelik 1 Ekim’den itibaren dağıtacağı 50 bin TL’lilik faizsiz kredi kararı esnaflar arasında memnunluk yarattı. Esnaflar kredinin mutluluğunu yaşarken, esnaf ve işletme temsilcileri ise, bu kredinin küçük ölçekti esnafların ancak yarasına merhem olabileceğini söylediler. Temsilciler, kredinin verilmesi için esnafa sicil affının da getirilmesi gerektiğini söylediler.

Diyarbakır’daki esnaf ve işletme temsilcileri, Hükümetin Sur’daki olaylardan dolayı mağdur olan esnaflara yönelik 50 bin TL’lik faizsiz kredi açıklamasını değerlendirdi. Temsilciler, kredinin Sur’daki küçük ölçekli işletmelere nefes ve can suyu olabilecek bir girişim olduğunu ifade ederek, kredinin verilebilmesi için sicil affının da getirilmesi gerektiğini söylediler.

SAYAR: “1 EKİM’DEN İTİBAREN BAŞVURULAR ALINIYOR”

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, Başbakan Binali Yıldırım’ın, Diyarbakır’a yaptığı ziyaretinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki toplantıda, Sur’daki tüm esnaf ve işletmelere 36 ay geri ödemeli 50 bin TL faizsiz kredi verileceğini açıkladığını hatırlatarak, “Bu kredi ile ilgili olarak önceki gün Diyarbakır’a gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkçi ile görüştük. Bakan Tüfenkçi’ye, kredinin hangi aşamada olduğunu, ne zaman ve nasıl verileceğini sorduk. Bakan Tüfenkçi, Esnaf ve kefalet Kredi kooperatifi üzerinden Halk Bankası aracılığıyla kredinin esnafa verileceğini söyledi. Tarih olarak da 1 Ekim’den itibaren başvuruların alınabileceğini belirttiler” dedi.

“BÜYÜK İŞLETMELERE BÜYÜK RAKAM VERİLMESİ DAHA FAYDALI OLURDU”

1 yıl boyunca Sur başta olmak üzere Diyarbakır’daki işletmelerin ciddi anlamda mağduriyet yaşadıklarına değinen Sayar, “Bu mağduriyeti en fazla Sur esnafı yaşadı. Bizim talep ettiğimiz, taleplerimiz olan bir şeydi. Biz orada esnafların bilanço rakamlarına göre kredinin verilmesinin daha faydalı olacağını belirtmiştik. Şimdi tüm esnaflara eşit oranda böyle bir kredi verilecek. Bu özellikle küçük ölçekli işletmelere nefes olabilecek, can suyu olabilecek bir girişimdir. Belli ölçekteki ciroya sahip işletmelere daha yüksek rakamlar faizsiz kredinin verilmesi oradaki bu ölçekteki esnaflara daha faydalı oludu. Büyük ölçekteki işletmelere daha yüksek rakam verilmesi de daha faydalı olurdu” diye konuştu.

GÜNGÖR: “KREDİ ESNAF KEFALET ARACILIĞIYLA VERİLMEMELİ”

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB) Yönetim Kurulu üyesi ve Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Emin Güngör, Sur esnafına yönelik 50 bin TL faizsiz kredinin, Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri aracılığıyla verilmesi durumunda büyük bir sıkıntı olacağına işaret ederek, “Gerçek anlamda esnafın yüzde 15-20’si de bu krediden yararlanamaz. Çünkü? Şuanda Kredi Kefalet kooperatiflerimizin mevcut verdiği kredilerin geri dönüşümü yasal olarak ertelendi. Yani kooperatifler verdiği kredinin iadesini şuan toplamıyor. Herhangi bir geliri de yok. Bu ay itibariyle en büyük Kredi kooperatifimiz olan Merkez Kredi kooperatifimize 400 bin lira gelmiştir. 400 bin lirayı 50 bin’e böldüğümüz zaman bir ayda 8 esnafımıza kredi verebiliriz” diye konuştu.

SİCİL AFFI GETİRİLMELİ

Sicil affı çok önemli olduğuna işaret eden Güngör, şöyle dedi:

“Esnaf ve sanatkârımızın yüzde 70-80’i özellikle Sur ve Silvan ilçelerimizde esnaf ve sanatkârımızın kredi geri ödemeleri, çekleri, senetleri, ticari ilişkileri aksamış. Bu aksamadan dolayı hepsinin sicilleri bozulmuş. Sicil affı olmaksızın gidip bankadan kredi alamaz. Şuan ülke nasıl yönetiliyor. Açık ve net söylemek gerekirse, bunu üzülerek de dile getiriyoruz. Her sabah 2 Kanun hükmünde Kararname ile uyanıyoruz. KHK ile giden bir ülkede, esnafın gerçek anlamda bu krediden faydalanması için acilen yani 1 Ekim’e bırakmadan bir düzenleme yapılması gerekiyor. 1 Ekim tarihinde müracaat başladığı gibi bir Kanun Hükmünde Kararname ile bu sicillere bakılmaksızın Halk Bankası üzerinden verilmesi gerekir. Bir banka’ya yazı gönderecek. Ve o banka üzerinden 50 bin TL’yi esnafa verecek. Kooperatif değil Banka üzerinden verilmesi lazım. Eğer banka üzerinden olmazsa kooperatife para gönderilmesi gerekir. 3-5 bin kişi varsa, ayda 400 bin TL değil de, aylık 300-500 kişi üzerinden para gönderilmesi gerekir”

4 MEMUR KEFİL İSTENMESİ ŞAŞIRTTI

Güngör, Kefaletsiz ve ipoteksiz kredi verilmesi yönünde bir taleplerinin olmadığını belirterek, “Ama ipotek ve kefalette mutlaka iyimser bir tedbir alınması lazım. 4 memur kefil isteniyor. Bu memlekette 50 bin TL almak için 4 tane kefil memur nereden getirilecek. Batı İllerinde kredilerde esnafı esnafa kefil kabul ediliyor. Ayrıca ipoteklerde kat mülkiyeti isteniliyor. Bizim mülkiyetimiz kat mülkiyetidir. Dairemiz, evimiz ve işyerimiz var. Ama kat mülkiyetinde ortak tapular olduğu için ve buna da biran önce bir düzenleme getirilmesi lazım.

“TEDAVİ DEĞİL, PANSUMANDIR”

50 bin TL şuan merkez Sur içindeki esnaflar için kesin bir tedavi değildir. Ama şuanda çok acil kanayan bir yara vardır. Bunun en azından pansumanı yapılarak, esnafın kan kaybından gitmesi önlenir. Bu 50 bin TL’lilik faizsiz kredi küçük esnaf ve sanatkarımız için uygun bir kredidir. Bizim talebimiz, en azından bu kredinin geri ödemesinin 5 yıla yayılması lazım. 60 aya bölünen geri ödemeleri 3 ayda bir değil aylık olarak geri alması lazım” şeklinde konuştu.

5 BİN ESNAF VE İŞLETME KREDİYİ BEKLİYOR

Sur’da 3 bini esnaf, 2 bin’i büyük işletmeler olmak üzere 5 bin esnafın krediyi beklediğine değinen Güngör, “Sur’da 3 bin’e yakın. Bunun yanında şirketler, sanayiciler, tüccarlar var. Sanayi ve Ticaret Odası’na kayıtlı da 2 bin esnaf var. Sayı olarak 5 bin’in üzerinde esnaf kesimi bu krediyi bekliyor. Sur Diyarbakır’ın kalbi ve can damarıdır. Sur içine bu kredi yardımı yapılmazsa sadece lafta kalırsa ve bu şartlarla yürürlüğe girerse kesinlikle kimseyi aldatmasınlar, biz kredi verdik demesinler. Çünkü kimse bu krediye ulaşamaz” diye konuştu.

YILMAZ: “SİDER’İN GİRİŞİMLERİ İLE KREDİ VERİLİYOR”

Sur İşadamları ve Toptancıları Derneği (SİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Şükran Yılmaz, Hükümetin Sur’da yaşanan olaylardan dolayı mağdur olan esnafa yönelik 50 bin TL’lilik faizsiz krediyi 1 Ekim’den itibaren verileceğine yönelik açıklamaları memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, “Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın Diyarbakır’a yaptığı ziyaret ve STK’larla yaptığı toplantı sırasında Sur esnafına kredi verilmesine yönelik ilgili Bakanlarla görüşmelerimiz oldu. Bu görüşmelerimiz neticesinde, Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın talimatıyla Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki, esnafa yönelik bu müjdeyi verdi. Tamamen SİDER’i girişimleri sonucu verilecek bu faizsiz kredi, mağdur olan sur esnafının yarasına pansuman olacaktır. Özellikle perakendeci ve küçük esnafa büyük fayda getirecek bu kredinin verilmeye başlanacak olması bizi son derece memnun etmiştir. SİDER olarak, Sur’daki esnaflarımızın sorunlarının çözüme yönelik girişimlerimiz devam edecektir” şeklinde konuştu.

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

1010 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..