Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7545 / Satış : 4.7630
Euro : Alış : 5.4969 / Satış : 5.5068
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Yasak, ekonomiye darbe vuracaktır”

08 Aralık 2016 - 1.293 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»“Yasak, ekonomiye darbe vuracaktır”

Örgütlerin patlayıcı yapımında kullandığı nitratlı gübre satışının, Tarım Bakanlığı tarafından geçici olarak durdurulması Diyarbakır ve bölge çiftçisini kara kara düşündürmeye başladı. Yenişehir Ziraat odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu, Gübreleme sezonuna az bir süre kala yasaklama kararının kaldırılmasını talep ederek, Yasaklama devam ettiği sürece ürünlerde büyük oranda verim kaybının yaşanacağını, bununda Ülke ekonomisine darbe vuracağını söyledi.

Son yıllarda terör örgütlerinin patlayıcı yapımında kullandığı nitratlı gübre satışının, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca geçici olarak durdurulması Diyarbakır çiftçisini endişelendirmeye başladı. Bölgedeki arazilerin nitratlı gübreye elverişli olduğu için yüksek verimin alındığı öğrenilirken, kullanılacak üre gübrelerin ürünlerde verim kaybına yol açılacağı bildirildi.

BÖLGE ARAZİLERİ NİTRATLI BÖLGEYE DAHA YATKIN!

Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu, Bölgedeki arazilerin nitratlı gübreye daha yatkın olduğunu ifade ederek, “Yüzde 46 üre gübreler bizim bölgeye gitmiyor. Bu üre gübreler Çukurova, Antakya ve İç Anadolu’daki arazilerde kullanılıyor. Bizim bölgemizde genellikle yüzde 26 ve yüzde 33 üst gübre olarak kullandığımız gübre çeşitleri gidiyor ve oda şuanda çok büyük bir sorun. Gübreleme Ocak ayının son haftasında başlıyor. Sezona çok az kalmasına rağmen devlet tarafından izin verilip verilmeyeceği de belirsizliğini koruyor. Bölge çiftçisi için büyük bir sorun karşımızda duruyor” diye konuştu.

YASAĞIN KALDIRILMASI GEREKİYOR

Bilindiği gibi nitratlı gübreler patlayıcı yapımında kullanıldığı için İçişleri Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca yasaklandığına işaret eden İskenderoğlu, “Ancak buna bir çare bulunması lazım. Çünkü Türkiye’nin yüzde 40’ı ve Bölgenin bütün geliri tarımdan geliyor. Buğday’ın gübrelemesine yaklaşık 40 gün kaldı. Ve yetkililerden maalesef bize intikal eden bir durum söz konusu değil. Bu yasaklama kararı Türkiye genelindeki çiftçileri etkileyecektir. Bu sadece Diyarbakır ya da Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin sorunu değil, bütün Türkiye’nin sorunudur. Bütün Türkiye’de nitratlı gübre satışı yasak. Ve bu yasaklamanın ülke ekonomisine korkunç bir zararı olacaktır. Özellikle buğdayda verim kaybına yol açacaktır. Çünkü buğdayda kullandığımız yüzde 26 ve yüzde 23 gübrelerin hatta firmaları değişik olabilir” dedi.

GÜBRELER TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN DENETİMİNDE SATILSIN

İskenderoğlu, taleplerinin, nitratlı gübrelerin Tarım İl veya İlçe gözetiminde ve kontrolünde çiftçilere satılması ve ekilmesi olduğunu vurgulayarak, “Nitratlı gübre satışlarının gübre birlikleri veya bayiler nezaretinde yapılsın. Ya da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce tedbirler alınmalı. Ayrıca bilindiği gibi her köyde bir Ziraat Mühendisi var. Gübreler, ayrıca Ziraat Mühendislerin veya Tarım İlçe Müdürlüklerinin kontrolünde de arazilere atılabilir. Acil bir çözüm bulunmalı. Yaşanacak verim kaybı Milli sermayemize yansıyacaktır. Dolayısıyla kendi buğdayımızı karşılayamazken, dışarıdan buğday, mercimek ve arpayı ithal eder hale geleceğiz” şeklinde konuştu. (Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

1256 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika