Dolar : Alış : 6.1242 / Satış : 6.1353
Euro : Alış : 7.2007 / Satış : 7.2136
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir34°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14288 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Yeni anayasa için kırmızı çizgiler ikinci plana itilmeli”

07 Şubat 2016 - 530 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»“Yeni anayasa için kırmızı çizgiler ikinci plana itilmeli”

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Diyarbakır Şube Başkanı Aydın Altaç, yeni anayasa için kırmızı çizgilerin ikinci plana itilmesi gerektiğine dikkat çekti. ASKON Diyarbakır Şube Başkanı Aydın Altaç, ‘Anayasa’ çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Konuya ilişkin açıklama yapan Altaç, “2013’te Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun çalışmaları oldu. 60 maddede uzlaşıldı ayrıca değişik partilerin uzlaştığı 18-20 maddelik mutabakat metinleri de var. Bunlar toplandığı zaman 80-90 maddede uzlaşılan ancak hiçbirinin meclisten geçmediği bir süreç yasadık. Doğrusu ben ümidimi korumak istiyorum. Önümüzdeki dönemde anayasa çalışmalarının meclisten çıkmaması halinde ya da yeni, sivil, demokratik, çoğulcu, Türkiye’nin mevcut kültürel, inançsal, etnik anlamdaki 78 milyon vatandaşın tamamını kapsayacak yapıda, bu mozaiği koruyacak bir anayasa yapamazsak önümüzdeki seçimlerde vatandaşlarımızın çok ciddi bir tepki koyacağı kanaatindeyim” dedi

“DEMOKRATİK BİR ANAYASA EN TEMEL HAKKIMIZ”

Altaç, sivil ve demokratik bir anayasanın vatandaş olarak en temel hakları olduğunu belirterek, şunları kaydetti:  “Biz askeri bir cuntanın darbe ile yapmış olduğu bir anayasa ile yönetilmek istemiyoruz ve bu anayasanın da bugüne kadar Türkiye’nin sorunlarına cevap vermediğini, Türkiye’nin mozaiğini de koruyamadığını görüyoruz. Buna rağmen bu anayasada ısrarcı olmanın hiçbir anlamı yoktur. Dört partinin temsil oranı aşağı yukarı yüzde 93-94 ve bizler mecliste bu oranla temsil edilmekteyiz. Yetki verdiğimiz vekillerimize ve meclis üyelerimize parti ayrımı yapmadan çağrıda bulunuyorum. Bütün samimiyetin ortaya konulduğu, kırmızı çizgilerin ikinci plana itildiği ve bu ülkenin daha güçlü, daha iradeli, ekonomik olarak, siyasal olarak dünya siyasetinde küresel siyasette etkin olabilecek bir ortam ve şart istiyoruz. Bu ortam ve şartın sağlanmasının birinci kriteri de bence anayasadır. Bir hukukçu olarak söylüyorum, bu anayasayı da mevcut meclis değiştiremezse bundan sonraki dönemde farklı bir tercih kullanmak zorunda kalacağız. Onun için bir sivil toplum kuruluşu başkanı olarak Diyarbakır’dan çağrım var. Bir an önce bu anayasanın değişimiyle ilgili, Türkiye’deki mevcut yönetim anlayışının, kurumların işleyişinin, yargısal faaliyetlerin diğer anayasada geçen eğitimden sağlığa kadarki bütün düzenlemelerin günün şartlarına uygun, ihtiyacımızı giderebilecek ve Türkiye’de hem idari anlamda hem yargısal anlamda hem de siyasal anlamda işimizi kolaylaştıracak bir anayasa istiyoruz.”

ALTAÇ'TAN 'ANAYASA' DEĞERLENDİRMESİ ASKON DİYARBAKIR ŞUBE BAŞKANI AYDIN ALTAÇ: "YENİ ANAYASA İÇİN KIRMIZI ÇİZGİLER İKİNCİ PLANA İTİLMELİ"

374 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..