Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir18°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yenişehir Ziraat Odası kuruluyor

10 Haziran 2016 - 2.380 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Yenişehir Ziraat Odası kuruluyor

Süleyman İskenderoglu

Diyarbakırlı çiftçi Süleyman İskenderoğlu’nun Yenişehir İlçesi’nde Ziraat Odası kurulması yönünde Ankara 15. İdare Mahkemesi’ne yaptığı başvuru sonuçlandı. Mahkeme, Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin, Yenişehir’de oda kurulması için yeterli tarım alanlarının bulunmadığı yönündeki tespitinin hukuka uygun olmadığına karar vererek, ihtiyaç duyulan ilçelerde Ziraat Odalarının kurulabileceğine hüküm verdi. Hükmün ardından kolları sıvayan İskenderoğlu, 39 kişilik listesini Türkiye Ziraat Odaları Birliği’ne vererek, onayı bekliyor.

2010 yılında Merkez ilçelerin kurulmasıyla birlikte sadece bir Ziraat Odası’nın hizmet verdiği Diyarbakır’da, Yenişehir İlçe Ziraat Odası kurulması için Çiftçi Süleyman İskenderoğlu’nun başlattığı hukuk mücadelesi başarıyla sonuçlandı. Yenişehir Ziraat Odası’nın kurulması için Ankara 15. İdare Mahkemesine yaptığı başvuru sonucu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin, Yenişehir’de oda kurulması için yeterli tarım alanlarının bulunmadığı yönündeki tespitinin hukuka uygun olmadığına karar vererek, ihtiyaç duyulan ilçede Ziraat Odasının kurulabileceğine hüküm verdi. Hükmün verilmesinin ardından İskenderoğlu, Yenişehir Ziraat Odası Başkanlığının kurulması için Türkiye Ziraat Odaları Birliği’ne dilekçe ile başvurdu. Dilekçeyi, Yenişehir Kaymakamlığı’ndan gelen resmi yazı ve Ankara 15. İdare Mahkemesi’nin kararını inceleyen Birlik, konuyu görüşerek, Diyarbakır’ın Yenişehir İlçesi’nde Ziraat Odası kurulmasına karar verdi. Birlik ayrıca 39 kişilik geçici Oda yönetim kurulu üyelerinin çiftçi belgesi, adli sicil kaydı ve ikametgah belgesinin “2016 tarihli” olanların yeniden temin edilerek, gönderilmesi talep edildi.

6 YILDIR ODA YOKTU

Hukuk Mücadelesini kazanan çiftçi Süleyman İskenderoğlu, 2010 yılından bu yana Yenişehir İlçesi’nin ziraat odası bulunmadığını hatırlatarak, “Diyarbakır’ın 4 Merkez ilçeye ayrılmasının ardından daha önce mevcut bulunan Diyarbakır Ziraat Odası faaliyetini Sur Ziraat Odası olarak sürdürdü. Diğer 3 İlçe’de ise Oda olmadığı için çiftçiler işlemleri için Sur Ziraat Odası’nı gitmek zorunda kalıyordu. Bu da çiftçilerimiz için mağduriyete yol açıyordu. Ancak, hukuk mücadelesinden galip geldikten sonra kuracağımız oda ile birlikte artık mağduriyetler yaşanmayacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Çiftçilerimize şimdiden hayırlı olsun” diye konuştu.

205 BİN DÖNÜM SULU ARAZİYE SAHİP

205 bin dönüm araziye sahip Yenişehir İlçesi’nde bin 564 çiftçinin bulunduğuna işaret eden İskenderoğlu, “Arazilerimizin yüzde 95’i suludur. Pamuk, Mısır, Buğday ağırlı ürünleri ekilen arazinin tamamı Devegeçidi barajı tarafından sulanıyor” dedi.

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

975 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika