Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yolcular kadın şoförlere emanet

11 Ağustos 2016 - 505 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Yolcular kadın şoförlere emanet

Kadın sürücüler

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kadın istihdamını arttırmak amacıyla ulaşım hizmetlerini kadın şoförlere teslim ediyor. İlk etapta 10 kadın direksiyon başına geçti. Olumlu tepkiler aldıklarını belirten kadın şoförler, trafiğe kattıkları kalite ve dikkat ile beğeni topladıklarını dile getirdi

Kadın istihdamını artırmak için çalışmalarını sürdüren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Ulaşım Hizmetleri Dair Başkanlığı tarafından 1 yıl önce hayata geçirilen uygulama ile 5 kadın şehir içi yolcu otobüslerinde şoför olarak iş başı yapmıştı. Uygulamanın ilgi görmesi ile bir ay önce başlatılan eğitim programını tamamlayan 5 kadın da direksiyon başına geçti. Toplu Konut ve Yeni Hal, Şehitlik, İlçe Otogarı ve Yeniköy Mezarlığı güzergahlarında yolcu taşıyan kadınlar, işlerinden büyük memnuniyet duyuyor.

“BİZİ GÖRÜP GURUR DUYAN İNSANLAR VAR”

Servis şoförlüğü yapan Songül Varan (30) yaklaşık 5 yıldır şoförlük yaptığını belirterek, küçüklüğünden beri şoförlüğe merakı olduğunu söyledi. Şoförlüğe ilk olarak Havaalanı’nda başladığını anlatan Varan, “Kadın şoförlüğünün zorluklarını biliyordum yine de işimi severek yapıyorum. Bir kadının başaramayacağı iş yoktur. Şoförlük yaptığım esnada bazen olumlu bazen de olumsuz tepkiler alıyorum. Bazen bize gelen dilekçelerde ‘Kadın şoför istiyoruz’ diyenler oluyor. Biz yaptığımız iş ile insanların kadınlara bakış açısını ne kadar değiştirdiğimizi gördük” şeklinde konuştu.

“KADINLAR TRAFİKTE DAHA DİKKATLİ ARAÇ SÜRÜYORLAR”

Erkeklerin gözünde kadının sadece doğuran ve ev işlerini yapan bir varlık olarak görüldüğünü dile getiren Varan, “Biz bu algıyı kadınlar olarak değiştireceğiz. Bunun zorluklarını da çok gördük. Kadınlar trafikte daha dikkatli ve temkinli araç sürüyorlar. Kadınlarımız isterlerse ki o kadar savaşçı kadınlarımız var ki o savaşı biz kadınlar bitiriyorsak bence her kadın her işi yapabilir” diye belirtti. Eğitimden faydalanan ve şuan halk şoförlüğü test sürüşü yapan Sabahat Sever (36) de 6 ay süren eğitim aldığını, şimdi ise 1 aydır şehir içinde otobüs kullandığını dile getirdi. Toplu Konut ve Yenihal güzergahı arasında otobüs şoförlüğü yaptığını belirten Sever, “Halkın bize tepkileri bazen iyi bazen de kötü. Bunu görebiliyoruz. Henüz alışık değiller kadınların şoförlüğüne. Ama bundan sonra alışacaklar. Bütün kadınların bu anlamda çalışması belki birçok şeyi ve zihniyeti değiştirebilir. Ben işimi severek ve isteyerek yapıyorum” dedi.

“İLGİ GÖRÜYORLAR”

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanı Yılmaz Abiş ise 1 yıl önce bu projeye başladıklarını, eğitim, ehliyet ve SRC belgesi almaları konusunda destek verildiğini söyledi. Abiş, “Test aşamasında yanlarında bir erkek şoför alarak beraber çalışıyorlar güzergahları öğrenmek amaçlı. Bunu ileriki zamanda daha da arttırmayı düşünüyoruz. Hem olumlu hem olumsuz tepkiler alıyoruz. Halk otobüsleri oda başkanı da böyle bir projeye dahil olmak istediğini söyledi. Bize ‘Siz bu kadın şoförleri nerden buluyorsunuz? Biz de bu uygulamaya geçmek istiyoruz’ diye başvurdular. 10 gün sonra kadın şoförlerimiz kendi başlarına araçlarını kullanacaklar. Herkesin projeye destek olmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

499 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika