Dolar : Alış : 4.8464 / Satış : 4.8551
Euro : Alış : 5.6817 / Satış : 5.6920
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir30°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yüksek sigorta primleri düşüyor mu?

17 Ağustos 2016 - 875 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Yüksek sigorta primleri düşüyor mu?

Gafur Türkay

Diyarbakır Sigortacılar Derneği Başkanı Abdülgafur Türkay, Sigorta acentelerinin Trafik sigortalarından alınan yüksek miktardaki fiyatların yılbaşına kadar makul bir fiyatlandırmaya indirileceğini ifade ederek, hükümetin bu konuda görünen mağduriyetleri sona erdirmek için çalışmaları yürüttüğünü söyledi.

Diyarbakır Sigortacılar Derneği Başkanı Abdülgafur Türkay, Uzun süreden bu yana ülke gündemini meşgul eden yüksek miktardaki trafik sigorta primleriyle ilgili açıklama yaptı. Trafik sigorta primlerinin son 7–8 aydır Türkiye gündemini meşgul ettiğini hatırlatan Türkay, “Gerçekten yüzde 200–300-400’lerde fahiş şeklinde fiyat artışı vardı. Özellikle bizim bölgemizde daha çok fiyatlar artmıştı. Geçenlerde hükümet bir kanun torba yasa da bunu biraz daha derleyip toparladı. Ne yaptı? Mağduriyetlere yol açan, firmaların şikayetleri çözdü. Neydi bunlar? Özellikle ölümlü ve kalıcı sakatlıklarda artellerin iki üç çeşit hesap yöntemi vardı. Buda firmalarda ciddi sıkıntılara yola açıyordu. Hükümet bunun önü aldı ve bir yerde bu tespitler yapılacak. İnsanlar firmalara müracaat etmeden avukatlara ve başka kurumlara gidiyordu, çok zorlanıyordu. Onun da önü alındı. Hükümet bununla ilgili, ölümlü kazada trafik sigortası için ilk önce ölen şahsın yakınları firmaya müracaat edecek ve 15 gün içinde bu başvuruya cevap verilecek. Ve mağduriyet giderilecek. Dolayısıyla böyle olunca, aradaki kademeler, o fazla masraflar, firmaya binen yükler ortadan kalkınca firmalar rahatlamış olacak. Fiyatlandırmayı yaparken de daha makul bir fiyatlandırma yapılması sağlanacak” dedi.

YILBAŞINA KADAR FİYATLAR MAKUL SEVİYEYE İNDİRİLECEK

Türkay, Firmaların geçmiş dönemlerden gelen hasarlardan dolayı yığılan rakamları tanzim etmek de ağır davrandıklarına işaret ederek, “Fiyat noktasında biraz ağır davranıyorlar. Şimdi hükümet bunları bastırıyor. Firmalara, ‘sizin sıkıntıları torba yasa ile çözdük. Siz halen fiyatları indirmediniz’ şeklinde uyarıda bulunuyor. Böyle olunca herkes fiyat niye düşmüyor’ diye bir beklenti var. Bu saatten sonra ne olacak? Fiyatlandırmada bir miktar düştü. Ama bu yetmiyor. Çünkü 100–200 liradan kesilen sigortalar 800 ile bin 500 liralara, özellikle ticari araçlarda bu 3 bin-5 bin liralara kadar çıkıyor. Hükümet bunları takip ediyor. Özellikle Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek bunu yakından takip ediyor. Firmalara şimdi baskı uyguluyorlar. Tahmin edersem 1-2 ay içerisinde o mağduriyete yol açan büyük rakamlar bir parça kontrol altına alınacak, fiyatlar makul bir seviyeye çekilecek. Büyük ihtimalle bu yılbaşına kadar tamamen çözülür” diye konuştu. (www.haberdiyarbakir.gen.tr-ÖZEL)

866 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika