Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

18 belediye eş başkanı tutuklandı

21 Ekim 2015 - 597 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»18 belediye eş başkanı tutuklandı

Üç ayda dokuz ilde DBP’li 18 belediye eş başkanı ve iki İl Genel Meclis Başkanı tutuklandı; birine ev hapsi verildi; dört belediye eş başkanı ise tutuklanmadı ama görevden uzaklaştırıldı. Üç ayda dokuz ilde Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) 18 belediye eş başkanı ve iki İl Genel Meclis Başkanı tutuklandı Bianet’ten Çiçek Tahaoğlu’nun haberine göre, görevden uzaklaştırma ve tutuklamalar toplam 18 il ve ilçe belediyesini kapsıyor. Bu da toplamı 106 olan DBP’li belediyelerin yüzde 18’ine denk geliyor. Tutuklanan (ve ev hapsi verilen) 19 eş başkandan dördü il belediyesi, 15’i ise ilçe belediyelerinden.

10’UNU KADIN EŞ BAŞKAN

Tutuklananların 10’unu kadın eş başkanlar, dokuzunu erkek eş başkanlardan oluşuyor.  Tutuklanan kadınlar Sincan Cezaevi’ne, erkekler ise Kırıkkale Cezaevi’ne gönderildi. Tutuklanan 18 belediye eş başkanından 12’sinin Türkiye’deki yasal düzenlemelere göre belediye başkanlığı yetkisi var. Diğer 6 eş başkan ise resmi olarak belediye meclisi üyesi olarak görünüyor.

TUTUKLANMA GEREKÇELERİ: ÖZ YÖNETİM İLANLARI

Tutuklamalarla ilgili iki gerekçe var: çatışmaları engellemek için canlı kalkan eylemlerine katılmak ve özyönetim ilanları. Özyönetim ilanı nedeniyle tutuklanan (veya ev hapsi alan) 9 belediye eş başkanı ve aynı sebeple sadece görevden uzaklaştırılan 3 belediye eş başkanı TCK’nın “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” başlıklı 302. Maddesi’nden yargılanacak.

Canlı kalkan eylemlerine katılmaları gerekçesiyle tutuklanan 10 ve görevden alınan bir belediye eş başkanı ise “örgüt adına suç işleme” suçlamasıyla yargılanacak.

GÖZALTI VE GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMALAR

Anayasa’nın 127. maddesi ve 5393 sayılı Belediye Kanununun 47. Maddesi’ne dayandırılarak verilen görevden alma kararları ve tutuklamaların listesi şöyle:

* Şırnak Cizre Belediye Eş Başkanı Leyla İmret, ilçedeki özyönetim ilanının ardından “Halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne karşı silahlı isyana tahrik ve terör örgütünün propagandasını yapmak, halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek” suçlamasıyla 12 Ekim’de görevden uzaklaştırıldı. Hakkında TCK 302’den soruşturma açıldı.

* Batman Belediye Eş Başkanı Sabri Özdemir ve 18 DBP’li belediye meclisi üyesi, 14 Ekim’de görevden alınmıştı. Toplam 38 Belediye Meclis üyesine sahip olan 28’i DBP’li, 10’u da AK Partili olan Batman Belediyesi’nde görevden uzaklaştırmalar nedeniyle sayı eşitlendi.

* Van İpekyolu Belediye Eş Başkanı Aygül Bidav ve üç yönetici, 14 Ağustos’ta yapılan özyönetim açıklamasına katıldığı gerekçesiyle hakkında “anayasal düzeni bozmak” suçlamasıyla başlatılan soruşturma kapsamında 17 Ekim’de İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırıldı.

* Diyarbakır Silvan Belediye Eş Başkanı Melikşah Teke ve belediye Eş Başkan Yardımcısı Aysel Yapıcı, özyönetim ilanı nedeniyle 8 Eylül’de görevden uzaklaştırıldı.

* Siirt Eruh Belediye Eş Başkanı Eda Kilis, 11 Ekim’de gözaltına alındı.

TUTUKLAMALAR

* Diyarbakır Lice Belediyesi Eş Başkanı Harun Erkuş, 30 Temmuz’da baskında gözaltına alındı ve 2 Ağustos’ta “örgüt üyeliği ve propagandası” suçlamalarından tutuklandı. Erkuş’un PKK’nin yol kesme eylemlerine destek verdiği öne sürüldü. Dosyada gizlilik kararı var.

* Hakkari Belediye Eş Başkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi, Hakkari Kent Meclisi’nin 14 Ağustos tarihinde yapılan özyönetim açıklamasının ardından 23 Ağustos’ta TCK 302’den tutuklandı ve görevden alındı.

* Diyarbakır Silvan Belediye Eş Başkanı Yüksel Bodakçı, özyönetim ilanının ardından 19 Ağustos’ta yapılan operasyonlar kapsamında gözaltına alındı, 23 Ağustos’ta TCK 302’den tutuklandı ve görevden alındı.

8 Eylül’de ise Silvan Belediye Eş başkanı Melikşah Teke ve Belediye Eş Başkan Yardımcısı Aysel Yapıcı görevden uzaklaştırıldı.

* Diyarbakır Sur Belediye Eş Başkanları Seyid Narin ve Fatma Şık Barut, özyönetim ilanının ardından 19 Ağustos’ta yapılan operasyonlar kapsamında gözaltına alındı, 23 Ağustos’ta TCK 302’den tutuklandı ve görevden alındı.

* Van Edremit Belediye Eş Başkanı Sevil Rojbin Çetin, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” suçlamasıyla 14 Ağustos’ta tutuklandı ve 17 Eylül’de görevden uzaklaştırıldı.

* Siirt Eruh Belediye Eş Başkanı Hüseyin Kılıç, Facebook hesabından “Dihê olarak bizde özyönetimizi ilan ediyoruz” mesajını paylaştıktan sonra 26 Ağustos’ta gözaltına alındı. Denetimli serbestlik şartıyla serbest bırakılan Kılıç’a ev hapsi ve yurtdışı yasağı verildi.

* Mardin Nusaybin Belediye Eş Başkanı Sara Kaya, ilçedeki özyönetim ilanının ardından 31 Ağustos’ta “örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla tutuklanmış, 8 Eylül’de görevden uzaklaştırılmıştı.

* Batman Belediye Eş Başkanı Gülistan Akel, Sason kırsalındaki çatışmalarda canlı kalkan olmak için gitmiş, 81 kişiyle birlikte gözaltına alınmıştı. Akel, 21 Eylül’de canlı kalkan eylemine katıldığı ve Özel Güvenlik Bölgesine girdiği gerekçesiyle tutuklandı. 14 Ekim’de görevden alındı.

* Batman İkiköprü Belediye Eş Başkanları Hidayet Tiryaki ile Osman Karabulut, 21 Eylül’de canlı kalkan eylemine katıldığı ve Özel Güvenlik Bölgesine girdiği gerekçesiyle tutuklandı. Eş Başkanlar ve bir belediye meclisi üyesi 14 Ekim’de görevden uzaklaştırıldı.

* Batman Beşiri Belediye Eş Başkanı Mustafa Öztürk, 21 Eylül’de canlı kalkan eylemine katıldığı ve Özel Güvenlik Bölgesine girdiği gerekçesiyle tutuklandı. 14 Ekim’de görevden uzaklaştırıldı.

* Van Özalp Belediye Eş Başkanı Handan Bağcı, 1 Ekim’de Tepedam köyünde 2 PKK’li ile bir sivilin hayatını kaybettiği ve bir sivilin de ağır yaralandığı çatışmalar sorası köye gitmek isterken köy girişinde özel harekat timleri tarafından gözaltına alındı. 9 Ekim’de Eş Başkan Yardımcısı Okan Bayram ve Belediye Meclis Üyesi Kasım Hazır ile “Örgüt adına suç işleme”, “Görevli memura mukavemet” ve “Mala zarar verme” suçlarından tutuklandı.

* Iğdır Belediye Eş Başkanı Şaziye Önder, Ağrı Dağı’nın Korhan yaylasında kurulan çadırda canlı kalkan eylemine katıldıkları gerekçesiyle “Örgüt adına suç işleme”, “Görevli memura mukavemet” ve “Mala zarar verme”  suçlamalarından 12 Ekim’de tutuklandı.

* Iğdır Tuzluca Belediye Eş Başkanı Mehmet Gültekin, Ağrı Dağı’ndaki Korhan Yaylası’nda barış çadırı kurdukları için12 Ekim’de ” Örgüt adına suç işleme” suçlamasıyla tutuklandı.

* Erzurum Hınıs Belediye Eş Başkanı Hasan Basri Fırat ve Hoşhaber Beldesi Belediye Eş Başkanı Ali Çam ” Örgüt adına suç işleme” suçlamasıyla (“PKK adına sözde Adalet Komisyonu kurduğu ve bir vatandaşı yargılayarak cezalandırdığı” iddiasıyla) 14 Ekim’de tutuklandı. Tutuklananlar arasında Iğdır Belediye Başkan Yardımcısı Şaziye Önder ile Iğdır İl Genel Meclisi Başkanı Abdulkadir Özsular ve Iğdır Belediye Meclis Üyesi Saniye Çark da yer aldı.

* Van Erciş Belediye Eş Başkanı Diba Ermiş Keskin ve HDP Erciş İlçe Eş Başkanı Seval Çadırcı, özyönetim ilanının ardından “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” (TCK 302) suçlamasıyla“ devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” (TCK 302) suçlamasıyla 14 Ekim’de tutuklandı.

belediye-eş-başkanları

400 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika