Dolar : Alış : 3.9356 / Satış : 3.9427
Euro : Alış : 4.8516 / Satış : 4.8604
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

30 yıldır değişmeyen tek söylem: Çatışmaya son verin!

02 Ağustos 2015 - 398 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»30 yıldır değişmeyen tek söylem: Çatışmaya son verin!

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruşu temsilcileri çatışmanın durdurulmasını istedi.  640 STK adına ortak açıklamayı okuyan Doğu ve Güneydoğu Sanayici İşadamları Dernekleri Federasyonu Başkanı (DOGÜNSİFED) Şahismail Bedirhanoğlu, “Barışçıl çözüm yolunun açılması için Türk devleti ve PKK’yi derhal çatışmalara son vermeye ve tahkim edilmiş bir ateşkes ilan etmeye çağırıyoruz” dedi.

 

Haber MERKEZİ

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruşu temsilcileri çatışmanın durdurulmasını istedi.  Diyarbakır Sümer Park’ta yapılan açıklamanın 640 sivil toplum kuruluşu adına yapıldığını belirten Bedirhanoğlu, “Yaşanan son gelişmeler karşısında, halkların özgürlük ve demokratik taleplerinin yaşam bulması için, halklarımıza ve insanlığa karşı sorumluluk taşıdığımızın bilinci ile savaşa karşı tutum alıyoruz” dedi.

DEMOKRATİK ÇÖZÜM TOPLUMSAL DESTEK GÖRDÜ

Çözüm süreciyle birlikte toplumda barışın, kardeşliğin ve gerçek demokrasinin Türkiye’de tesis edileceği konusunda büyük bir inanç ve umut geliştiğini hatırlatan Bedirhanoğlu, “Yapılan tüm kamuoyu yoklamalarında demokratik çözüm sürecinin büyük bir toplumsal destek gördüğü açıkça görüldü. Yine bu süreçte, ekonomiden, sosyal ve siyasal hayata kadar toplumsal yaşamın tüm alanlarında büyük bir rahatlama yaşanmaya başladı. En başta da, insan ölümleri son buldu. Bu süreç Türkiye toplumlarının yaşadığı, Kürt sorunu başta olmak üzere bütün demokratikleşme sorunlarının çözümü için büyük bir fırsat yarattı” dedi.

Sorunun gerçek anlamda çözümü için gerekli olan yasal ve anayasal değişikliklerin yapılmamasını taraflar arasında güvene dayalı ilişkileri ve süreci zora soktuğunu belirten Berdirhanoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanının Dolmabahçe mutabakatını tanımadığını belirten açıklaması ve Öcalan’a uygulanan tecrit, çözüm sürecini resmen ve fiilen bitirme noktasına getirmiştir” dedi.

OPERASYONLAR ERKEN SEÇİME ZEMİN OLUŞTURMA!

Şahismail Bedirhanoğlu, yapılan operasyonların erken seçime zemin oluşturma amaçlı olduğu endişesi taşıdıklarını anlattı. Bedirhanoğlu, şunları söyledi:

“Savaşın hiç kimseye kazandırmayacağı, yaşanacak büyük acı ve bedellerden sonra tekrar bitirdiğimiz noktaya geri döneceğimiz geçmiş deneyimlerden de anlaşılmaktadır. Bu nedenle bütün sorunlarımızı müzakere ederek çözmek dışında bir şansımızın olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Barışçıl çözüm yolunun açılması için Türk devleti ve PKK’yi derhal çatışmalara son vermeye ve tahkim edilmiş bir ateşkes ilan etmeye çağırıyoruz. Birlikte ve eşitlik temelinde kardeşçe bir yaşamın kurulması için, Türkiye halkının barış tarafında inisiyatif geliştirmesi her zamankinden daha önemli bir tutum olacaktır. Barış ve demokratik bir çözüm için ayağa kalkmak, Türkiye ve Kürdistan’da yaşayan her insanın ortak görevidir.”

AVRUPA SÜRYANİ BİRLİĞİ DE KATILDI

Basın açıklamaya, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik İslam Kongresi (DİK), bölge baroları, bölge tabip odaları, KESK ve DİSK’e bağlı sendikalar, Avrupa Süryani Birliği, kadın dernekleri, bazı siyasi parti temsilcileri, iş adamları dernekleri, mimar ve mühendisler odaları temsilcileri, Kürt Yazarlar Dernekleri gibi 640 sivil toplum kuruluşunun imza attığı belirtildi.

stk-lar-adina-aciklama-yapan-bedirhanoglu-7563933_x_o

263 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika