Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

32 yıldır ‘mutluluk’ dağıtıyor

08 Mayıs 2016 - 1.018 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportaj»32 yıldır ‘mutluluk’ dağıtıyor

Aysel Sürel (2)

Diyarbakır’da 1983 yılında sadece Çocuk Yuvası’ndaki çocukları koruma ve yardım etmek adı altında kurulan Muhtaç Çocukları Koruma ve Yardım Derneği’nin değişmeyen Başkanı S. Aysel Sürel, 32 yılda yaptığı yardımlardan aldığı mutluluğu başka bir yerde bulamadığını ifade ederek, ömrü vefa ettiği sürece muhtaç çocuklara destek sunmaya gayret edeceğini söyledi. Hayırsever işadamlarını yoksul çocuklara desteğe çağıran Sürel, çünkü birçok çocuğun halen desteğe ve yardıma ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Hayatını muhtaç çocuklara adayan Sürel,  Yenigün Gazetesi’ne derneği ve çalışmalarını şöyle anlattı:

Muhtaç Çocukları koruma ve yardım derneği ne zaman kuruldu? Nerede doğdu?

YUVADA KURULDU, SONRA DIŞA AÇILDI

“1983 yılında Diyarbakır Çocuk Yuvası’nda kuruldu. 32 yıldır bu dernekte faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Daha önce Çocuk yuvası ve yetiştirme yurdundaki çocuklara hizmet veriyorduk. Ama 2002 yılında yapılan kanun değişikliği sonrası dışarıya açıldık. Bu kez yoksul öğrencilerin eğitimine ve ailelere yardıma başladık. Kuruluş amacımız, Yuvadaki çocukları korumaktı. 2002 yılından itibaren muhtaç çocuklara bağımsız olarak desteklerimizi sürdürüyoruz. Çocuk okutuyoruz. 32 yıldır Derneğin başkanlığını yapıyorum. Başkanlığı gücüm yettiği müddetçe yapacağım.

32 yılda ne değişti? Özelikle yardımlar konusunda. Yani hayırseverlik arttı mı? Azaldı mı?

BİZE HEP DESTEK VAR

Hayır destekler ve yardımlarda azalma yok. Bize her zaman destek var. Yönetimimizdeki arkadaşlarımızın da çevresi çok fazla.  Çevremizden de büyük destekler görüyoruz. Ev hanımları, iş kadınları, iş adamlarının eşlerinden, esnaflardan sürekli destek alıyoruz.

Hedef kitleniz kimlerdir?

İŞADAMLARINI DESTEĞE ÇAĞIRIYORUZ

Hedef kitlemiz arasında hayırsever vatandaşlar ve işadamlarıdır. Bu vesile ile bölgedeki iş kadınlarına işadamlarına derneğimize destekte bulunmaları için çağrıda bulunuyoruz. Çünkü biz birçok insana destek olmaya çalışıyoruz. Birçok kayıtıl ailelerimiz var. Bunlara destek olabilmemiz için de maddiyata ihtiyacımız var. Ayrıca üyelerimizin de desteklerini görüyoruz.

Bugüne kadar yardım ettiğiniz çocuk sayısı ne kadardır?

100’ÜN ÜZERİNDE ÖĞRENCİMİZ ÜNİVERSİTE OKUDU

2002 yılından önce yuvadaki çocuklara destek veriyorduk. 2002 yılından sonra yani dışa açılmamızın ardından hemen hemen 100’ün üzerinde öğrenciye üniversite okuttuk. Halen Üniversite’ye devam eden öğrencilerimiz de var. Destek verdiğimiz öğrenciler arasında sadece Üniversite değil, ilköğretim de lise öğrencileri var.
Onların size geri dönüşleri var mı? Yardım ettiğiniz çocuklar gelip size teşekkür ediyorlar mı? Bunlarla ilgili gerçek hikâyeleriniz var mı?

Yardım ettiğimiz öğrencilerimiz arasında olan ismini vermek istemediğim bir öğrencimiz Dicle Üniversitesi’nde hoca olmuş. Yuvada kalan bu çocuğumuz bir gün yanıma gelerek, ‘anneciğim nasılsın’ dedi. Açıkçası önce kendisini tanımadım. Sonra tanıştık. Şuan Üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Bunun gibi birçok örnek var.

Bu destekleri yaparken, aldığınız mutluluğun adı var mı?

MUTLULUĞUMU KELİMELERLE ANLATAMAM

32 yıldır bu işi yapmama rağmen yaptığım yardımlardan aldığım haz’ı ve mutluluğu hiçbir yerde yaşamadım. Çocukları görünce halen ağlıyorum, halen ağlıyorum. İnşallah Allah uzun ömür verirse, çocuklarıma destek vermeyi sürdüreceğim. Yapabildiğim, yetişebildiğim kadar devam etmeyi düşünüyorum.

Sizden sonra bayrağı devralacak yardımseverlere mesajınız var mı? Neler söylemek istersiniz?

BU İŞLER GÖNÜL İŞLERİDİR

Benim gibi işleri yürütmelerini ve davranmalarını istiyorum. Canı gönülden. Çünkü bu işler gönül işleridir. Para ile olmuyor. Ancak bizim gibi gönüllü insanlar bu işi yapabilir.

(Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı)

Aysel Sürel (1)

555 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika