Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ahmet Türk: Keşke Türkiye bir Mardin olabilseydi

18 Eylül 2015 - 623 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Ahmet Türk: Keşke Türkiye bir Mardin olabilseydi

DBP Yerel Yönetimler buluşmasında düzenlenen panelde konuşan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, demokratik özerkliğinin önemini Türkiye halklarına öğretemediklerini belirterek, “Bunu bir öz eleştiri olarak dile getirmek istiyorum. Demokratik özerklik ve yerel yönetimler anlayışının Türkiye’ye su gibi elzem olduğunu belirten Türk, Türkiye sisteminin Mardin’de yaşamsallaştırılan halklar sistemiyle sorunlara çözüm olabileceğini söyledi.

DBP Yerel Yönetimler’in “Hep birlikte öz yönetime” şiarıyla düzenlediği öz yönetim tartışmalarının sürdürüldüğü program Sümerpark’ta düzenlenen panelle devam ediyor. Moderatörlüğünü Siirt Belediyesi Eş Başkanı Tuncer Bakırhan’ın yaptığı panelde konuşan Mardin Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, demokratik özerkliğinin önemini Türkiye halklarına öğretemediklerini belirterek, “Bunu bir özeleştiri olarak dile getirmek istiyorum” dedi. Farklı inançların ve kültürlerin bir arada yaşadığı bir coğrafyada yaşadıklarını sözlerine ekleyen Türk, “Bu kadar savaşların yaşandığı bir coğrafyada özerklik olsaydı acaba bu çatışmalar olur muydu? Kesinlikle olmazdı” dedi. Türk, “Demokratik bir gelecekte buluşmak için özerkliğin sistemi büyük bir önem taşımaktadır. Bugün yaşadığımız asimile ve çatışmanın nedeni halkların yönetime katılmamamsıdır, iradelerinin tanınmamasıdır” diye konuştu.

‘KEŞKE TÜRKİYE MARDİN OLSAYDI’

Türkiye’de devlet sisteminin halkları savaşa götürdüğünü vurgulayan Türk, Mardin’de yaşayan halkların birbirlerine karşı gösterdikleri hassasiyetin Türkiye’ye ayna olması gerektiğini ifade ederek, “Mardin çok inançlı bir kimliğe sahiptir. Çok renkli bir şehirdi ve birbirlerinin inançlarına saygı gösterdikleri için bugüne kadar hiç bir sorun yaşamamıştır. Ezidiler, Süryaniler, Araplar halk meclislerini yaratarak oluşturmuşlardır. Keşke Türkiye bir Mardin olsaydı” şeklinde konuştu.

DERSİM EŞ BAŞKANI: DERSİM HİÇBİR ZAMAN MAHKEMEYE GİTMEMİŞ, İNANÇ SİSTEMİYLE SORUNLARINI ÇÖZMÜŞ BİR ŞEHİRDİR

Ahmet Türkün ardından söz alan Dersim Belediyesi Eşbaşkanı Nurhayat Altun, Dersim’deki inanç boyutunun nasıl yaşamak isteğiyle bağlantılı olduğunu belirterek, Dersim’deki ocak sisteminin, mürşitlik, pirlik sistemiyle iç içe geçen bir sistem olduğunu söyledi. Dersim’in Osmanlı’dan bu yana özerk olmak istediğini ve bunun için de mücadele ettiğini belirterek, “Özerkliğin 9 boyutu Dersim’de yaşanmıştır” dedi. Özerkliğin Dersim’de aslında her yönüyle hayata geçirildiğini, maddi olarak da kendi kendisini besleyen bir konumda olduğunu belirten Nurhayat, Dersim’in komünal yaşama en iyi örneklerden olduğuna vurgu yaptı. KJA Dernek Başkanı Ayla Akat Ata ise,  kadının öz yönetimin merkezinde olduğunu belirterek, “Kadının en çok ezildiği Ortadoğu coğrafyasında yaşıyoruz. Egemenlerin en fazla üzerinde baskı kurduğu olgu kadın olgusudur. Akat, “devleti değiştirip dönüştürmeyi arzu ediyoruz. Kadımlar sınırlandırılmışlarsa da o zeminde bir özgürlük arayışının tarafı olmuşlardır. Egemenlere karşı mücadele etmişlerdir. 90’lı yıllar boyunca Kürt kadınları büyük bedeller verdi. Türkiye halkları için Demokratik özerklik olmazsa olmazdır. Bunun için kadınların mutlaka bir araya gelmek zorunda. Eşbaşkanlık sistemi sokakta, zindanda, dağda direnen kadınların mücadelesi sonucu olmuştur. Öz yönetimde ısrar, öz yönetimde ortaya konulacak örgütlü tavır, nasıl kadınların mücadelesinde önemliyse birlikte yaşadığımız halklar açısından olmazsa olmazdır” şeklinde konuştu.

IMG_4243 IMG_4259

316 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..