Dolar : Alış : 6.1242 / Satış : 6.1353
Euro : Alış : 7.2007 / Satış : 7.2136
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir34°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14288 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Ailelerinin mücadelesini sürdürüyorlar”

28 Şubat 2016 - 916 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»“Ailelerinin mücadelesini sürdürüyorlar”

MEYA-DER Diyarbakır Şubesi ve Diyar TUHAD-DER, yaşanan gelişmelere ilişkin DBP il binasında tutuklu yakınları ile basın toplantısı düzenledi. Barış Anneleri Meclisi üyeleri, DBP ve HDP yöneticilerinin de katıldığı toplantı saygı duruşu ile başladı. Diyar TUHAD-DER tarafından hazırlanan ve cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini içeren raporu derneğin Eşbaşkanı Saliha Bakır paylaştı.

“GÖZ GÖRE GÖRE ÖLÜME TERK EDİLMİŞTİR”

Batman Cezaevi’nde yaşanan nakillere dikkat çeken Bakır, tutuklulara sudan sebeplerle disiplin soruşturması açıldığını ve en son olarak Ankara katliamını protesto ettikleri için bir ay görüşe çıkmama yasağı getirildiğini aktardı. Erzurum Cezaevi’ndeki tutukluların hastaneye sevk edildiklerinde doktorlar tarafından tutuklulara zorluklar çıkartıldığını ileri süren Bakır, “Özellikle revirde görevli doktor tutsaklar sevk talep ettiğinde ‘sevklik bir durumun yok bu bahaneyle gezmek istiyorsun’ diyerek alay etmektedir. Yine küçük yaştan beri kronik bronşit ve sara hastası olan Rıdvan Tanış, Şırnak T Tipi’nden Erzurum’a sevk edilmiştir. Tedavi yerine sürgün edilen Tanış, göz göre göre ölüme terk edilmiştir” dedi.

“TEDAVİ KOŞULLARI OLUŞTURULMALI”

Bakır, Malatya Cezaevi’nde ise 1 Şubat tarihinde gardiyanların, Kürtçe şarkı söyleyen tutukluları kamera ile kayıt altına almak istediğini ve darp ettiğini iddia etti. Ayrıca Malatya Cezaevi’nde bulunan Zühre Göçer, Ali Piro, Candaş Bozkurt ve Gökhan İmer adlı hasta tutukluların sağlık durumlarının günden güne kötüye gittiğini savunan Bakır, bu amaçla hasta tutukluların tedavi koşulları oluşturulması gerektirildiğini söyledi.

 “KÜRTLER ÖLDÜRÜLMEKLE BİTMEZ”

Ardından söz alan MEYA-DER Eşbaşkanı Ayşe Dicle, “Temmuz’dan bu yana Saray ve AKP hükümetinin Kürt halkına karşı savaş açarak katliamlar yaptığını” ileri sürdü. Her gün cenazeler defnettiklerini hatırlatan Dicle, “Cizre’de 200’ye yakın insanı çocuk, yaşlı ve kadın demeden katlettiler. Cenazelere insanlık dışı uygulamalar yaptılar ve kadın cenazelerin bedenlerini teşhir ettiler” diye konuştu. Dicle, Kürtlerin eski Kürtler olmadığını belirterek, “Kürtleri öldürerek bitireceklerini zannediyorlar. Ama Kürtler öldürülmekle bitmez. Çünkü Kürtler eski Kürtler değildir” ifadelerini kullandı. Dicle, konuşmasını şöyle bitirdi: “Diyorlar ki çocuklar hendeklerin arkasında. Bu çocuklar 1990’larda babaları ve annelerini katlettiğiniz çocuklardır. İşte o ailesini öldürdüğünüz çocuklar büyüdü ve ailelerinin mücadelesini sürdürüyor. Bize düşen görevde onların mücadelesini sahiplenmektir.”

 “ÖNCÜLER SİZİN ÇOCUKLARINIZ”

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ömer Önen ise “Bu mücadelenin öncüleri sizin çocuklarınızdı. Bundan dolayı sizde bu sürece sahip çıkarak, çocuklarınızın mücadelesini yükseltmelisiniz ve onların hayallerini gerçekleştirmelisiniz. Kürt halkı bu süreçte birlik olarak mücadeleye destek vermelidir” dedi.

“Ailelerinin mücadelesini sürdürüyorlar” 1

580 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..