Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat bahçelievler evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14280 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Akşam makarna pişirmemi istemişti!

27 Eylül 2016 - 416 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Akşam makarna pişirmemi istemişti!

ceylan-onkol

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Şenlik köyü Hambaz mezrasında hayvanlarını otlattığı sırada atılan patlayıcı ile yaşamını yitiren Ceylan Önkol’un ölümünün üzerinden 7 yıl geçti. 12’sinde vurulan Ceylan, büyüyemedi ve 12’sinde bir çocuk kaldı. Olayı unutamayan Önkol ailesi, yıllarca adalet aradıklarını ancak kimsenin seslerini duymadığını söylüyor. İç hukuk yollarının tükenmesinin ardından Önkol ailesi dosyayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdı

Ceylan, Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Şenlik köyü Hambaz mezrasında hayvanlarını otlattığı sırada atılan patlayıcı ile yaşamını yitirdi. Olayın üzerinden tam 7 yıl geçti. Kızını unutamayan anne Saliha Önkol, olayı ilk günkü gibi hatırlıyor. Kızını kapıdan uğurlayan anne, bir daha Ceylanını göremedi. Aradan 7 yıl geçti, ancak bu zaman dilimi Ceylan’ı unutmak için yetmedi. Gazetemize konuşan anne Saliha Önkol “7 yıl geçti ama daha dün gibi hatırlıyorum. Başka çocuklar ölmesin, barış olsun artık” dedi.

“AKŞAM MAKARNA PİŞİRMEMİ İSTEMİŞTİ”

Olay gününü anlatan anne Saliha Önkol, olayı dün olmuş gibi hatırladığını söylüyor ve başlıyor anlatmaya:“Ceylan öğrenciydi. Yaşı küçüktü, idealleri vardı. O sabahı hiç unutmam. Hayvanların yanına gitmek için hazırlandı. Eldivenlerini aldı, şapkasını taktı, elbiselerini giyindi, tahrasını aldı. Akşam makarna pişirmemi istedi. Her gün yaptığı gibi, hayvanlara bakmak için evden ayrıldı. Bende makarna pişirdim. Öğleden sonra saat 12 civarıydı. Önce havadan bir ses geldi önce. Sonra bir patlama oldu. Çocukları çağırdım, ‘Koşun Ceylan hayvanların yanında. Bir Ceylan’a bakın’ dedim. Herkes hayvanların gittiği yere koştu. Oğlum Rıfat benden önce yetişti. Ben yetiştiğimde Rıfat bağırdı. ‘Anne sakın gelme. Ceylan parçanmış’ dedi. Ama ben dayanmadım. Gittim, Ceylan’ımın cansız bedenine sarıldım. Parçalanmıştı… Yerdeki parçalarını topladım, koynuma koydum. Şuurumu kaybettim.”

“CEYLAN YAŞASAYDI 20 YAŞINDA OLACAKTI”

Evlerinin hemen üstündeki mezarlıkta defnedilen Ceylan’ın sürekli ziyaretçisi annesi ve kuzenleri oluyor. Ceylan yaşasaydı bugün 20 yaşında olacağını belirten anne Saliha Önkol, yıllarca adalet aradıklarını ancak kimsenin seslerini duymadığını söylüyor:“Ceylan’ımı tam 7 yıl önce kaybettim. Biz ilk günden bu yana adalet istedik. Faillerin bulunmasını istedik. Ancak sesimizi duyan olmadı. Davası bir adım bile ilerlemedi. Davayı kapattılar mı, ne yaptılar bilmiyoruz. 7 yıldır ne gecem gece, nede gündüzüm gündüz. Ben her günümü Ceylan’ı anarak yaşıyorum. Kızımı sanki bu gün yitirdim. Kızım yaşasaydı, 20 yaşında olurdu. Yaşamayı Ceylan’ıma çok gördüler. Kızımın yaşıtları okudu, okula gitti. Akranları koskocaman gençler oldu. Ben sürekli başka Ceylan’lar ölmesin dedim. Anneler ağlamasın dedim. Ceylan’ımın ardından yüzlerce Ceylan gitti. Yüzlerce annenin yüreğine ateş düştü. Artık yeter. Bu ölümler artık son bulsun.”

“ASLA UNUTAMAM”

Ceylan’ın abisi Rıfat Önkol, ilk olay yerine yetişenlerdendi. Ve karşılaştığı manzara içler acısıydı. Rıfat Önkol olay gününü şöyle anlatıyor: “Önce bir uğultu geldi ve birkaç saniye sonra patlama oldu. Patlamanın olmasıyla birlikte etrafa bakındık. Karşıdaki köylüler patlamanın bizim hayvanların olduğu taraftan geldiğini söyledi. Oraya doğru koştum. Etrafa bakınınca Ceylan’ı gördüm. Paramparça olmuştu. Çok kötü bir tabloydu. Asla unutamam. Annem de arkamdan koşup geliyordu. Bu görüntüyü görmesin diye çeketimi Ceylan’ın üstüne attım. Annemin görmesini istemiyordum. Ama ne yaptıysam geldi ve gördü. Çok kötü oldu. Saatlerce orada bekledik yetkililer gelip olay yerinde inceleme yapmadı. Daha sonra cenazeyi oradaki karakola götürdük ve karakol kulübesinde gözlerimizin önünde otopsi yaptılar. Bu da ayrı bir acı oldu bizim için.”

Ceylan’dan sonra ablası doğan çocuğuna Ceylan, abisi de Ceylan’ın Kürtçesi olan Xezal ismini verdi. Xezal’ın gözlerini Ceylan’ın gözlerine benzeten anne, onu yanından ayırmıyor. Ceylan’dan geriye evdeki fotoğrafları kaldı.

DAVA GEÇMİŞİ

Patlamaya ilişkin Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu Genel Müdürlüğü’nün 2 yıl önce yaptığı kriminal inceleme sonucunda hazırladığı raporda, patlamaya neden olan cismin “40 mm bomba atar mühimmatı” olabileceği belirtilmiş ve raporda da buna genişçe yer verilmişti. 4 Nisan 2013 tarihinde ise Önkol’un ölüm nedeniyle ilgili şüpheliler hakkında, “görevini kötüye kullanmak” suçlamasıyla açılan soruşturmada, Lice Cumhuriyet Savcılığı tarafından takipsizlik kararı verilmişti. Savcılık, Nisan 2014 tarihinde bu kez dosyadaki mevcut delil ve raporların faillerin tespiti için yetersiz olduğunu öne sürerek, faillerin tespit edilmemesinden dolayı “daimi arama” kararı verdi. Verilen bu karar, dosyanın zaman aşımı ile yüz yüze bırakılması olarak yorumlandı.Yine savcılık, suçlamayı “taksirle ölüme neden olma suçu” olarak değerlendirdiğinden zaman aşımı süresi de 30 yıldan 15 yıla düştü. Ceza davasında savcılık soruşturmasının ötesine geçilmezken Önkol Ailesi, 100 bin maddi, 150 bin manevi tazminat talebiyle Diyarbakır 2. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Açılan bu davaya karara bağlayan mahkeme, ailenin manevi tazminat talebini yerinde görmeyip, 28 bin 208 lira 85 kuruş TL maddi tazminata hükmetti.Katledilen çocuklarına karşılık Önkol ailesine 28 bin 208 lira 85 kuruş maddi tazminatı layık gören mahkemenin verdiği karara karşı, aile avukatı Rahşan Bataray Saman, kararın bozulması amacıyla Danıştay’a itirazda bulundu. AİHM’e taşınan dosyada şuana kadar bir gelişme sağlanmadı.

412 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..