Dolar : Alış : 3.9039 / Satış : 3.9110
Euro : Alış : 4.8103 / Satış : 4.8189
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14141 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Altaç: ‘’İstikrarsızlığa Karşı Tek Yürek, Tek Bilek’’

15 Ağustos 2016 - 574 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Altaç: ‘’İstikrarsızlığa Karşı Tek Yürek, Tek Bilek’’

aydın altac

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Diyarbakır Şube Başkanı Av. Aydın Altaç, gündemi değerlendirdi. 15 Temmuz gecesi FETÖ tarafından yapılmak istenen darbe girişiminin can ve mal kayıplar pahasına milletçe def edildiğini ifade eden Altaç, ‘’ Darbe girişiminin sıradanlaştırılması, basitleştirilmesi veya anlamsızlaştırılması çabalarına kulak asmamak gerekir. Yapılmak istenen düpedüz darbe girişimiydi. Bu girişimin geçmiş dönemlerde yaşadığımız darbelerden daha farklı ve güçlüydü. Zira 15 Temmuz gecesindeki girişimin askeri, emniyet, bürokrasi, mülkiye, ekonomi ve bir çok bileşeni vardı. Etkin olan ise kuşkusuz Pensilvanya’daki FETÖ elebaşı ve üst aklın sevk ve idaresi idi. Ele başı ve üst aklın hesaba katamadığı husus ise Türkiye’de yaşayan 79 milyon vatandaşın, hem darbeye hem de istikrarsızlığa karşı tek yürek, tek bilek olacağına dair duruştu. Bu duruş aslında istikrara ve sivil idareye sahip çıkma iradesinin beyanı olarak kabul etmek ve görmek gerekir’’ dedi.

SAHİPLENME DUYGUSU

Altaç, Türkiye’de önceki dönemlerde yaşanan darbe dönemlerinde görünmeyen bu duruşun zemini sağlam olup ve 15 yıldan bu yana ülkemizde siyasal, ekonomik ve sosyal gelişmeler neticesindeki kazanımları sahiplenme duygusundan kaynaklandığına işaret ederek, ‘’ 2015 yılı haziranında yapılan genel seçimlerden sonra yaşanan sıkıntılı sürecin her anlamda ülkeyi sıkıntıyla baş başa bıraktığı pratiğini yaşamış halkın, istikrarın kendisine neler kazandırabileceğini, istikrarsızlığın kendisine neler kaybettirebileceğini yaşamış ve tecrübe etmiştir. Yine yakın tarihimizde yaşadığımız Hendek-barikatların yarattığı tahribatlar, gezi olayları, 6-7-8 Ekim olayları, 17-25 Aralık kumpas olayları dönemlerinde de istikrarsızlığa karşı milletçe sağlam bir duruş sergilenmişti. Bu dönemlerde de kamuoyu dikkatini daha çok olayların amacını ve olası sonuçlarının muhasebesini yaptıktan sonra desteğini istikrar ve güven ortamından yana kullanmıştı. Söz konusu olaylarda da can ve mal kayıpları yaşamamıza rağmen olaylar kısa zaman diliminde kontrol altına alınmıştı. Ülkemizde yaşayan 79 milyon vatandaş bahsettiğim tüm olaylar ve özellikle 15 Temmuz gecesindeki duruşu 2023, 2053 ve 2071 hedeflerinin de teminatı ve garantisi olarak görmek gerekir. Söz konusu hedefleri yakalamanın yolu demokrasiden, sivil siyasetten, güçlü ekonomiden ve sosyal barıştan geçmektedir. Şu an için milletçe bu ruhu yakalamış bulunmaktayız. Temmuz darbesine karşı ülkenin kuzeyinden-güneyine ve doğusundan-batısına kadar tüm etnik ve inanç grupları siyasi düşünce farklılıklarını ve tercihlerini bir kenara bırakarak hareket etmiştir’’ diye konuştu.

SİYASİ İRADE DE ÖNEMLİ HAMLELER GERÇEKLEŞTİRDİ

Ülkeyi yöneten siyasi iradenin de bahsettiği ruhun yakalanması için önemli hamleler yaptığını görmek gerektiğine değinerek, şöyle dedi: ‘’ Gerek hükümet kanadından ve gerekse Cumhurbaşkanlığından darbe girişiminin başarısını topluma mal etmeye, bu şekilde paydaşları çoğaltma ve toplumda dayanışma ruhunu üst seviyeye çıkarma gayretlerine hep birlikte şahitlik yaptık. Geldiğimiz noktayı daha üst seviyeye çıkarmak ve her anlamda istikrarı kalıcı hale getirmek için bu ruhu devam ettirmek gerekir. Demokratik, çoğulcu ve sivil anayasa ile bu ruhu taçlandırabilirsek kalıcı bir ruhu yakalamış olacağız. Yeni anayasada sorun üreten tüm konularla ilgili cesaretle ve kararlılıkla hareket etmemiz zorunludur. 2023, 2053 ve 2071 hedefleri önünde engel olabilecek tüm hususlarla ilgili cesaretimizden ve kararlılığımızdan ödün vermemeliyiz. Bu ruh kolay kazanılmadı, kolay kaybetmeyi asla göze alamayız’’

(www.haberdiyarbakir.gen.tr)

572 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika