Dolar : Alış : 3.9039 / Satış : 3.9110
Euro : Alış : 4.8103 / Satış : 4.8189
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14141 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Anlı: Hep birlikte ortak geleceğimizi inşa edeceğiz

25 Temmuz 2015 - 458 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Anlı: Hep birlikte ortak geleceğimizi inşa edeceğiz

 

Demokratik Yerel Yönetimler Birliği’nin belediye eş başkanlarına yönelik düzenlediği eğitim semineri, Suruç Katliamı’nda hayatını kaybeden 31 devrimci için yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Faysal KARADENİZ

Kayapınar Spor Kompleksi’nde düzenlenen ve 15 gün sürecek eğitim programının açılışında konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı ve Demokratik Yerel Yönetimler Birliği Eş Başkanı Fırat Anlı, ortak bir gelecek inşa etmek amacıyla bir araya geldiklerini ifade etti.

Uzun süredir belediyelerde alternatif-halkçı-toplumcu belediyeciliğin mekanizmalarını oluşturmaya çalıştıklarını kaydeden Anlı, bu konuda iyi tecrübelere sahip olduklarını, ancak bunun yeterli olmadığını, daha üst boyuta taşınması gerektiğini vurguladı. Hem gelinen düzey hem beklentiler hem de yaşanan coğrafyanın gerçeklerine bakıldığında omuzlarındaki yükün ne kadar ağır olduğunun görüleceğini söyleyen Anlı, “İskandinavya’da yaşamıyoruz ya da dünyanın sakin artık sorunlarını çözmüş coğrafyalarında yaşamıyoruz. Her gün her an insanların kimliğinden, fikrinden ya da etnik kimliğinden kaynaklı çok ağır ve barbarca müdahalelere maruz kaldığı bir coğrafyadayız.” dedi.

‘YEREL YÖNETİMLER ÖZGÜR VE RAHAT YAŞAMI NASIL İNŞA EDEBİLİR’ DİYE TARTIŞMALAR YÜRÜTÜYORUZ

Bir yandan yaşamı örmek bir yandan herkesin kimliğini ve düşüncesini özgürce ifade edebileceği bir yaşamı inşa edebilmek için çaba yürüttüklerini belirten Anlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ama aynı zamanda yerel yönetim mekanizmaları üzerinden de demokratik katılımcı ve herkesi n kendisini içerisinde görebileceği, tüm o coğrafyada yaşayan, belde, ilçe ve şehirde yaşayan herkesin kendisini özgür ve rahat hissettiği yeni bir yaşamı nasıl inşa edebiliriz. Başta kadınlar, dezavantajlı bireyler, yoksullar, toplumun ötekileştirmek istediği kesimler, toplumun klasik açıdan uygun görmediği ya da uygun görülmesini istemediği bütün kimliklerin kendisini ifade edebildiği bir yaşamı inşa nasıl inşa edebiliriz. Bütün bunları tartışacağız.”

 ‘HEM İÇ HUKUK HEM DE ULUSLAR ARASI HUKUK AÇISINDAN SUÇTUR’

Kobane’deki inşa sürecine katkı sunmak için çok farklı şehirlerinden gelmiş insanların Suruç’ta nasıl bir zulme uğradıklarının görüldüğüne dikkat çeken Anlı, “Hala yaralar sarılmamışken onun üzerine gelişen konsept uzunca bir süredir tartışılan bir noktaya doğru gittiğimizin görülmesi açısından son derece öğretici oldu.” diye konuştu.

OPERASYONLAR DEMOKRATİK MUHALEFETE YAPILDI

Tampon bölge uygulamasına ve operasyonlara değinen Anlı, operasyonların aslında demokratik muhalefete yapıldığını kaydetti. Ülkeyi yöneten ya da güvenoyu almış bir hükümetin olmadığını, koalisyonun tartışılacağı bir süreçte uluslar arası operasyonların yapıldığını vurgulayan Eş Başkan Anlı, “Kürt meselesinde en azından çözüm umudunun ‘acaba devam edebilir mi’ beklentisinin olduğu bir dönemde mecliste alınmış bir karara ve güvenoyuna dayanmayan, tabiri caizse topal ördek olarak tabir edilen bir hükümetin böylesi çılgınca bir adım atması bu ülkede yaşayan herkesin en üst düzeyde hayatını etkileyecek gelişmelere sebebiyet vermesi her şeyden önce kabul edilemezdir. “ dedi. “Biz böyle bir yetkiyi gece toplantı yapan devletin ilgili kurumlarını çağırıp talimat veren bir siyasi iradeye vermedik. Bu ülkede yaşayan insanlar bu yetkiyi vermemiştir. Onun için bu hem iç hukuk açısından hem de uluslararası hukuk açısından bir suçtur. Çok açık söylüyorum bu bir yargılama konusu olacaktır.” diyen Anlı, demokratik muhalefete yapılan baskıya da tepki gösterdi. “Buna karşı demokratik tepkimizi de gösteririz. Çünkü bu vicdani ve insani sorumluluktur. Yaşadığımız coğrafyanın geçmiş mirasına karşı ve gelecek inşasına karşı bir sorumluluktur. O açıdan hem kendi işimizi yapacağız. Yerel yönetimlerde halkçı, katılımcı ve demokratik yeni sistemimizi birlikte inşa edeceğiz. Ne olursa olsun başımıza ne gelirse halkımıza layık oldukları yerel yönetim hizmetini götüreceğiz. “ diye konuşan Anlı, bu coğrafyada demokrasiye, özgürlüğe ve barışa sonuna kadar inanmış ve bunun mücadelesini vermiş insanlar olarak görevlerini yine yapmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Konuşmanın ardından belediye eş başkanlarına yönelik 15 iş günü sürecek eğitim başladı.

1 3

318 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika