Dolar : Alış : 6.5465 / Satış : 6.5583
Euro : Alış : 7.4687 / Satış : 7.4822
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir39°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14275 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Aslan: “Başkanlık sistemi isteniyor!”

05 Şubat 2017 - 900 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Aslan: “Başkanlık sistemi isteniyor!”

Başkanlık sistemi ve Anayasa değişikliği için yapılacak halk oylamasını değerlendiren Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Aziz Aslan, Başkanlık sisteminin yürütmeyi güçlü kıldığı ve kuvvetler ayrımına iyi uygulandığı için istendiğine işaret ederek, “Başkanlık sistemiyle ilgili itirazlar, çoğunlukla şahıs eksenli yapılmaktadır. Başkanlık sisteminin şahıs bağlamında değerlendirmesi, sığ veya hedef saptırıcı bir yaklaşımdır” dedi.

Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Aziz Aslan, Başkanlık sistemi ve Anayasa değişikliği için yapılacak halk oylamasını www.haberdiyarbakir.gen.tr’ye değerlendirdi.

“KOALİSYON HÜKÜMETİ AZ ÖMÜRLÜ OLUYOR”

Doğu toplumlarının kültür ve medeniyetleri dikkate alınırsa Türkiye’de Demokratik yöntemlerin bir türü olan Başkanlık sisteminin daha uygun olduğu sonucuna ulaşılabileceğine değinen Aslan, “Çünkü parlamenter sistem çok daha fazla uzlaşı kültürünü gerektiriyor ki, buda doğu toplumlarında azdır. Bu yüzden koalisyon hükümetleri ya kurulamıyor veya çok kısa ömürlü oluyor, kurulsa bile başarılı olamıyor” dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ YÜRÜTMEYİ GÜÇLÜ KILDIĞI İÇİN TERCİH EDİLİYOR

Aslan, Yakın tarihteki demokrasi tecrübesi, başkanlık sisteminin parlamenter sisteme oranla daha iyi veya en azından daha az zararlı olacağını gösterdiğini belirterek, “Çünkü başkanlık sistemi yürütmeyi güçlü kıldığı ve kuvvetler ayrımına iyi uygulandığı için istenmektedir. Türkiye’deki başkanlık rejimi tartışmaları Türkiye’de köklü dönüşüm Politikalarını yürürlüğe koymak isteyen,bu politikaları yürürlüğe koyarken parlamentonun,engelleyici rolünden kurtulmak isteyen güçlü liderlerden Erbakan: Devlet Başkanlığı (başkan) ile hükümet Başkanlığı (Başbakan) birleştirerek icraya kuvvet ve surat sağlanacak ve başkanı tek dereceli millet seçerse devlet-millet kaynaşması ve bütünleşmesi kendiliğinden olur demiş. Özal: Koalisyonların atılım yapamadıklarının altını çizerek Türkiye olarak ilk 10–15 ülke arasına girmek istiyorsak atılım yapmamız gerektiğini ve bunun için de başkanlık sisteminin şart olduğunu söylemiş. Demirel: Siyasi tıkanıklığın aşması için cumhurbaşkanını halk seçmelidir diye dile getirmiştir” diye konuştu.

“İTİRAZLAR ŞAHIS EKSENLİ YAPILIYOR!”

Başkanlık sistemiyle ilgili itirazların, çoğunlukla şahıs eksenli yapıldığına işaret eden Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Aslan, şöyle konuştu:  “Başkanlık sisteminin şahıs bağlamında değerlendirmesi, sığ veya hedef saptırıcı bir yaklaşımdır. Eğer konu şahıslar üzerinde tartışılırsa, Başkanlıklarda bir kişi en fazla iki kez üst üste seçilebilirken, parlamenter sistemde beş kez veya daha fazla Başbakan olabiliyor. R T Erdoğan Başkan olacak diye bir sisteme karşı çıkmak, konunun ciddiyetinden uzak bir yaklaşımdır. Halkın Ekseriyetinin, birini Başkan seçmesine itiraz ediliyorsa, o zaman itirazın delileri fark eder. Burada itiraz halkın ekseriyetinin tercihinedir. Başkanlık sistemine değildir. Birçok toplumda olduğu gibi Anadolu bölgesindeki halklarda genellikle orta yoldan yanadır. Mütedeyin, muhafazakâr ve uç noktalara mesafelidir. Eğer Başkanlık sistemine geçilirse, Türkiye de hiç bir zaman katı laikten yana olanlar, sol ideolojiden yana olanlar, etnik üstünlüğü savunanlar ve mezhebi ayrımcılığı himaye edenler Başkan olamaz, iktidara gelemez, toplumun siyasi reflekslerini dikkate alarak söylüyorum. Esasen Başkanlık sistemine itiraz edenlerde bu gerçekleri biliyorlar ve bildikleri için itiraz ediyorlar. Ama itirazlarının gerçek nedenlerini gizleyerek kendileri açısından daha uygun düşen bir nedeni öne sürüyorlar. Başkanlık sistemine göçlü itirazların uç noktalardan gelmesi, itirazlarının tek başına iktidar olma şansı olmayanlardan gelmesi, itirazlarının gerçek nedenlerine ışık tutuyor. Halkın ekseriyeti, siyasal erki belirleyen temel unsur olarak kabul edilmişse, halkın tercihine katılmasak da kabul etmek ve saygı duymak zorundayız. Halk birini seçmişse makbulliyet şartı hâsıl olmuş demektir”

Aslan, AK Parti’nin Başkanlık sistemini gündemine taşırken başlıca argümanlarının; hızlı gelişen dinamik bir ülke olan Türkiye’nin ilerlemede karşısına çıkan sosyal, siyasal ve ekonomik engelleri aşabilmesi için hızlı ve sorunsuz bir şekilde karar alıp uygulayan iş bitirici bir siyasi iktidara ihtiyacı olması ve mevcut parlamenter hükümet sisteminin istikrarsız ve yavaş işlemesinden kaynaklandığını söyledi.

HALKA HESAP VEREN BİR BAŞKAN DAHA AKTİF OLUR

1982 Anayasası ve Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesinin Türkiye’deki sistemi yarı Başkanlık sistemine yakın bir yere getirdiğine işaret eden Aslan, “Cumhurbaşkanı yüksek bürokratların seçiminde daha önemli hale gelmiştır. Sorumluluğu olmayan fakat geniş yetkilere sahip bir cumhurbaşkanı yerine, halka hesap veren, fatura kesilebilen bir Başkan daha aktif ve verimli olur kanaatindeyim. Ülkemizde adil ve temsil gücü yüksek bir yönetim sisteminin adımları atılmaz, özgür ve çoğulcu medya gelir dağılımı daha adil hale getirilmez, bağımsız ve tarafsız yargı, etkin ve bağımsız sivil toplum kuruluşları, düzenleyici ve denetleyici devlet kurulları, siyasi partiler kanunu ve seçim sisteminin yeniden düzenlenmesi, eğitimin yaygınlaşması vs meşru evrensel değerler dikkate alınmaz ise tek başına sistem değişikliğinin tüm sorunlara çözüm olması beklenemez bir gerçektir. Türkiye’de doğru sistemi inşa edebilmemiz için en güvenilir yol, sistem tartışmalarını meşru evrensel değerler üzerinden yürütmektir. Doğrusu ve ideal olanı, iki ilkellikten birini tercih etmektense hem çağdaş kanunların, hem çağdaş uygulayıcıların olduğu bir ülke inşa etmektir” dedi.

“YÜZDE 30 EVET, YÜZDE 30 HAYIR DÜŞÜNCESİNDEYİM”

Aslan, Türkiye geneline bakıldığında Halk oylamasının şuanda yüzde 50-60 arasında gidip geldiğine değinerek, “Bölgeye gelindiği zaman şuan da kanaatimce bölgede kararsızlar daha çoğunlukta duruyor. Yani yüzde 30 civarında evet ve bir o kadar da hayır olacağı düşüncesindeyim. Ama diğer geri kalanı da esasen bizim şahıs üzerinde değil de başkanlık sisteminin getirisini ve götürüsünü anlatmamız lazım. Eğer sistem üzerinde gidilmezse sağlıklı bir sonuç ortaya çıkmaz. Şimdi bir sistemi kalkıp kişiye endeksli ona tepki vermek ya da yanında olmak yanlış bir seçenek olur. O açıdan belki Türkiye’de sağlıklı değerlendirmesi gereken İllerden birisi de Diyarbakır’dır. Diyarbakır maalesef stratejik bir noktaya sahiptir” şeklinde konuştu. (www.haberdiyarbakir.gen.tr-ÖZEL HABER)

893 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..