Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Aslan: “En büyük projem, iyi ve nitelikli insan yetiştirmek”

06 Ekim 2016 - 2.275 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»Aslan: “En büyük projem, iyi ve nitelikli insan yetiştirmek”

hasan-aslan-milli-egitim-muduru

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, Diyarbakır’ın eğitim kalitesinde düşüş olmadığını, bir yükselişin olduğuna işaret ederek, en büyük projesinin iyi ve nitelikli insan yetiştirmek olduğunu söyledi. Eğitim-öğretimde kalıcı olanın okulların fiziki koşulları değil, iz bırakan öğretmenler olduğunu vurgulayan Aslan, Diyarbakır’da çok sayıda idealist öğretmenin olduğunu görmenin büyük bir mutluluk verdiğini belirtti.

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, Diyarbakır’ın eğitim kalitesini ve projelerini değerlendirdi.

“EN BÜYÜK PROJEM İYİ VE NİTELİKLİ İNSAN YETİŞTİRMEK”

Diyarbakır’ın eğitim kalitesinde düşüş olmadığını, bir yükseliş olduğunu vurgulayan Aslan, “Bir proje bürosu oluşturmaya çalışıyorum. Eğitimle ilgili projeler yapacağız. Bana diyorlar ki, ‘Milli eğitim müdürü olarak ne tür projeleriniz var?’ Bütün projeler bir tarafa, benim en önemli projem ‘iyi insan, nitelikli insan yetiştirmektir’ Ben, Müdür yardımcılarım, İlçe Müdürlerim, Şube Müdürlerim, Okul müdürlerim, müdür yardımcılarım bir defa eğitim konusunda projeler belirleyip buna odaklanacağız. Sadece ve sadece eğitime odaklanacağız. Tabi bizim de görevimiz arkadaşlarımızı motive etmektir” diye konuştu.

“HER EĞİTİM ÖĞRETİCİSİNİN ASLI ÖĞRETMENLİKTİR”

Aslan, Her eğitim öğreticisinin aslının öğretmenlik olduğuna işaret ederek, “Kaşımızı çatan bir Milli Eğitim Müdürü değilim. Motive ediyoruz. Diyoruz ki; Ben İl Milli Eğitim Müdürü olarak mutfaktan geldiğimi düşünüyorum. Öğretmenlik, Okul müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yaptım. Ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yapıyorum. Ama şu çok önemli; Her eğitim öğreticisinin şuanda hangi makam ve mevkide olursa olsun, her eğitim öğreticisinin aslı öğretmenliktir. Mesela ben bir şekilde İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden ayrılmış olsam, ben Tarım Bakanlığı’na veya herhangi bir yere memur olarak gidecek değilim. Ben öğretmenim. Dönecek mesleğim öğretmenliktir. Her eğitim öğreticinin aslı öğretmen olduğu için biz eğitim yöneticileri olarak da öğretmenler odasını bilmemiz gerekiyor. Öğretmen odasındaki öğretmenin ne düşündüğünü, öğretmenin üstlerinden, amirlerinden veya yöneticilerinden ne beklediğini bilmek lazım” dedi.

“ÖĞRETMEN BULUŞMALARINI DİYARBAKIR’DA DA DÜZENLEYECEĞİM”

Görev yaptığı Batman’da ‘Öğretmen buluşmaları’ adlı bir etkinlik düzenlediğini hatırlatan İl Milli Eğitim Müdürü Aslan, şöyle dedi: “Haftada iki gün 60 öğretmen, her okuldan iki öğretmen katıldı. Mesela Salı ve Perşembe günleri yaptık. Bir akşam 15 okul ile bir araya geliniyor. Diğer akşamda 15 okul olmak üzere 30 okul ile bir araya geliniyordu. Ve ben şunu dedim okul müdürlerine; “Öğretmenlerin, kendi aralarında seçtiği temsilcileri bize gönderin’ Okul müdürlerinin inisiyatifine de bırakmadım. Okul müdürü duygusal, hissi ve sendikal davranabilir. Yani sonuçta insanız. Dedim ki; öğretmenler seçecek. Öğretmenler önce çekinmişler. ‘Gideceğiz, Milli Eğitim Müdürünün karşısına oturacağız, ne diyeceğiz’ gibi söylemlerde bulunmuşlar. Ama sonra mesela ben 2 saat süre koydum. Öğretmenler nazlanarak geliyorlardı. İnanın 9’dan sonra öğretmenler gitmek istemiyordu. Gece geç saatlere kadar sürüyordu. Ve o kadar güzel oluyordu ki! Bu projeyi Diyarbakır’da uygulamayı düşünüyorum.

“ÖĞRETMENLERLE ‘EĞİTİM’İ KONUŞUYORDUK”

Biz öğretmenlerle fiziki sorunları konuşmak için toplanmıyorduk. Biz Batman’ın ya da Diyarbakır’ın eğitim çıtasını nasıl yükseltebiliriz’ onu konuşuyorduk. Biz okul müdürleri ile zaten fiziki sorunlarını konuşuyoruz. Ben 49 yaşındayım. 7 yaşında eğitime başladığımı düşünürsek, 42 yıldan bu yana eğitim içerisindeyim. Ama geriye dönüp baktığımda aklımda kalan ne okulların duvarları, ne okulun bahçesi ne de lavabo ve tuvaleti.

“İZ BIRAKAN ÖĞRETMENLİKTİR”

Kalıcı olan öğretmendir. Öğretmenin verdikleri, hatırladığım bende iz bırakan öğretmenlerimiz. Öğretmen, işte Milli eğitim Müdürü denilince, zor ulaşılabilinen birisi olarak görüyordu. Ama baktı ki, müdüre uzandığınızda dokunabilecek kadar yakın bir insan. Sonra öğretmenlere şunu diyorum; Kurum olarak bizim var olmamızın sebebi sizlersiniz. Sizin kurum olarak var olma sebebiniz bizler değiliz. Biz kurum olarak olmasak da öğretmenlik camiası olacaktır. Biz burada size hizmet için varız. İşte bu anlayışı yaymak lazım. Gerçekten öğretmenlerin çok güzel fikirlerinin olduğunu görüyorsunuz. O fitili ateşlemek gerekiyor. Bakıyorsunuz, çok iyi idealist öğretmenler var. Ve bunları da görmek bizi çok mutlu ediyor” (Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

2216 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika