Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Aylan Kürdi’nin dramı şiirleşti!

16 Eylül 2015 - 2.008 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»Aylan Kürdi’nin dramı şiirleşti!

Kürtçe şiir ve yazar, yayınlanmış iki şiir kitabı bulunan Roza Metina, Bodrum’da denizde boğularak ölen ve cesedi kıyıya vuran Aylan Kurdi için şiir besteledi. Aylan Kürdi’nin dramının bütün dünyayı etkilediği gibi kendisini de etkilediğini ifade eden Roza Metina, Şiiri yazarken büyük bir acı hissettiğini söyledi.

Kürt şair Roza Metina, 2 Eylül 2015’te ailesi ile birlikte Muğla’nın Bodrum ilçesinden Yunanistan’ın İstanköy adasına şişme botla geçmeye çalışırken annesi ve kardeşi ile birlikte boğularak hayatını kaybeden Aylan Kürdi’nin için şiir besteledi. Roza Metine, şiiri yazarken büyük bir acı hissettiğini ifade ederek, Çocukların bunları hak etmediğini söyledi.

KÜRDİ’NİN ŞİİRİNİ YAZARKEN BÜYÜK ACI YAŞADIM

Kobanili Alan Kürdi’nin o denizin kenarında dalgalarına kapılması ve onun hayallerinin ve rüyalarının bir denizin kenarında terk edilmesinin kendisini etkilediğini ifade eden Metina,  Ve onunla ilgili şiir yazdım. İçinde onun belki gerçekten de tarif edecek sözcükleri bir araya getirmek zor ama onu yazdım. Yazarken çok gerçekten de büyük bir acı hissettim. Çocuklar gerçekten bunu hak etmiyor. Cizre’de de yaşanan olaylarda 35 günlük bir bebeğin orada katledilmesi, Alan Kürdi’nin böyle savaştan umutsuzluktan kaçarken ölüme teslim edilmesi. Bu aslında hepimizin suçu.

ÇOCUKLAR ÖLÜMÜ HAK ETMİYOR

Özellikle emperyalist güçlerin, özellikle silahtan nemalanan ülkelerin böyle kendi salıncağında kendi beşiğinde sırf uykusu bölünmesin diye böyle küçük yaştaki çocukların, daha böyle hayattan bir beklentisi olmayan bir çocuğun ölüme terk edilmesi etkiledi beni. Onu yazdım. Şuna içinde olduğumuz bu durum, kesinlikle şiirlerin bir mısrasına ya da bir kelimesine yansımıyor. Özellikle bu çatışma ortamının ve aslında insanların bir umut bir çaba içerisinde oyu kullanırken, onlara bomba olarak geri dönmesi gerçekten çok üzücü. Ve bunlar benim şiirlerime yansıyor. İstemesemde yansıyor. Ruh halime yansıyor” dedi.

YAYINLANMIŞ İKİ KİTABI VAR

Roza Metina, şiire nasıl başladığını şöyle özetledi:

“Okul yıllarında Türkçe şiirler yazıyordum. Şiirlerim ödül alıyordu. Sonra düşündüm ben niye kendi dilimden şiir yazmıyorum. Bütün insanlık ve bütün insanlar için bu böyledir. Ana dil yani öncelik taşıyan bir durumdur. Bu sadece benim için değil bütün insanlar için öyledir. Ve ondan sonra kendi dilim yani Kürtçe yazmaya başladım. Türkçe şiirlerim dosya halinde bir köşede duruyor. Ve ben ilk olarak Kürtçe kitabımı 2014 yılında çıkardım. İkinci kitap 2015 yılında çıktı. O da Hêvıyên Dılazad. Kitapların konusuna gelince; içimde ne geçerse onu yazıyorum. Bir konu belirlemiyorum. Genel o an içimden ne geçiyorsa onu yazarım. Benim şiirlerimin içinde aşk da var, vatan da var. Günlük konular yani her türlü konu var. Sadece tek bir konu başlığı adı altında topladım. Fakat şöyle bir şey var. Genelde aslında ön safhaya çıkan biraz da kadın mücadelesine yer veriyorum. Kadın mücadelesi benim her iki kitabımda da ön safhada. İlk kitabım olan tanrıça Yüksekliklerde Kadınların direnişinden bahsettim. 3. kitap içinde çalışıyorum. 60 şiirlik düşünüyorum. Şuan üzerinde çalışıyorum. Ne zaman çıkaracağım konusunda kesin bir tarih veremiyorum. Çünkü şuna inanıyorum. Şarap yıllandıkça güzel olur ya. Bende aslında şiirler biraz daha beklemelidir diye düşünüyorum. Fakat biraz daha zaman alacak”

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

IMG_5840

1041 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika