Dolar : Alış : 4.0848 / Satış : 4.0922
Euro : Alış : 4.9862 / Satış : 4.9952
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Aytaç Baran Davası’nda HDP’lilere yer yok

20 Kasım 2015 - 490 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Aytaç Baran Davası’nda HDP’lilere yer yok

Diyarbakır’da yeni ilim hizmet yardımlaşma ve araştırma derneği (yeni iyha-der) başkanı ve Hür Dava Partisi üyesi Aytaç Baran’ın öldürülmesinin ardından yaşanan ve 3 kişinin hayatını kaybettiği davanın duruşması Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. HDP üyeleri Bayram Özelçi, Mehmet Emin Ensen ve Bayram Dağtan’ın katledildiği olaya ilişkin görülen davanın ilk duruşmasına Diyarbakır E Tipi Cezaevi ve Osmaniye T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan sanıklar Mehmet Fidan, Bilal Filiz, İshak Akkuş, Mehmet Dağ, Serkan Diker, Eylem Çalapoğlu ve Merge Polat “PKK üyeliği”nden; Mehmet Çerioğlu, Yunus Tatar, Yunus Dönmez, Furkan Özer, Beytullah Kort ve Mehmet Yalçın’ın ise “Hizbullah üyeliği”nden yargılanıyor. Görülen davaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan avukat Şivan Cemil Özen, iddianamenin hukuk skandalı olduğunu belirterek, “Aytaç Baran’ın öldürülmesi, HDP üyesi Bayram Özelçi, Mehmet Emin Ensen’in öldürülmesi olayları birbirinden bağımsız olaylardır ve dosyaların ayrılması gerekir ” dedi.

17 AYRI OLAY 16 SANIK

Özen, iddianamenin toplama ve birbirinden bağımsız 17 olaydan meydana geldiğine ve birbirinden bağımsız 16 kişinin yargılandığı bir iddianame olduğuna dikkat çekerek, “16 kişiden 8’i PKK üyeliğinden 8 ise Hizbullah terör örgütünden yargılanıyor. İddianamede özellikle çok fazla olay varken, kişilere izafe edilen suçların belirtilmesi gerekir. Hangi suçun hangi tarihte işlendiği hangi delillerle hangi kişilerin yargılandığının belirtilmesi gerekiyor. Bunlardan hiç biri yok. Kaba taslak bir tanımlama yapılarak PKK’nin ve Hizbullah’ın 90’lı süreçlerindeki çatışmalarından bahsedilmiş. İddianame de Hizbullah’ın yayınları baz alınarak hazırlanmış” diye konuştu.

ALEYHE DELİLLER TOPLANIRKEN LEHE DAİR TEK DELİL YOK

Özen, iddianame oluşturulmadan önce etkin bir soruşturmanın yürütülmediğini belirterek, iddianamenin en başından sonuna kadar yapılan suçlamalarda lehe olan hiçbir delilin yer almadığını dile getirdi. Delilerin toplanmadığının altını çizen Özen, “CMK’nin açık hükmü var ceza yasasında 170. maddeye göre tüm aleyhe ve lehe olan delillerin tamamının toplanması gerekir. Oysa lehe olan hiçbir delil toplanmamıştır. Aleyhe olan deliler toplanarak sıradan bir yaklaşım sergilenmiştir. İddianameye aleyhe olan delilleri koyarak, derleyip toparlama yöntemine gidilerek bir iddianame hazırlanmıştır. Bu bir enkazdır” değerlendirmesinde bulundu.

TOPARLAMA İDDİANAME

Özen, Aytaç Baran’ın öldürülmesi ile HDP’li Bayram Özelçi, Mehmet Emin Ensen öldürülme olayı ve bir araçta yakalanan 7 kişinin olaylarının birbirinden faklı olduğuna dikkat çekerek, “HDP’nin öldürülen üyelerine ilişkin soruşturmanın nasıl yürütüldüğü belli değil. İddianamede olayı yapan kişilerin ve iddianamede kimin yaptığını ifade edilmediği gibi şüphelilerin tamamı bu olaylardan sorumluymuş gibi gösterilmesi bir hukuk skandalıdır. Bir diğer husus ise birbirini tanımayan kişilerin dağınık olayların bir bütün olarak toplanması ve iddianame de kabul edilmesi bir skandaldır” ifadelerini kullandı.

SEGBİS SİSTEMİ YÜZ YÜZE İLKESİ GEREĞİ HUKUKA AYKIRIDIR

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’nin (SEGBİS) hukuka aykırı olduğu ve adil yargılama ilkesini ihlal eden bir durum olduğunu belirten Özen, “SEGBİS yüz yüzelik ilkesi gereği hukuka aykırıdır. Birisi kendini savunacaksa ilk önce adli makamın önünde olmalıdır. Esas olan budur. Sorduğu soruları iyi duymak ve sorulan sorulara cevap verme durumunu ortaya koyar. Bu cevap verme olanağı SEGBİS yöntemiyle soru sorularak cevap verme yöntemine gidilmiş. Mahkeme heyeti, SEGBİS onlarca defa bozulmasına rağmen ve sağlıklı bir ifade alınmamasına rağmen bir sonraki celsede savunmaların bu sistemle alınmasına karar vermesi anlaşılır değil” diye konuştu.

‘MÜVEKKİLLERİMİZİN SUÇSUZLUĞUNU KANITLAMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Özen, suçu yönelten iddia makamının suçu ispat etmekle yükümlü olduğunu hatırlatarak, “Somut deliller yok. Müvekkillerimizin, Aytaç Baran’ın öldürülmesi olayıyla ilgilisi yok. Ancak biz müvekkillerimizin suçsuzluğunu kanıtlamaya çalışıyoruz. Delilleri değerlendirmek iddia makamının işidir. Ancak ortada delil yok. Kuvvetli suç şüphesi nedir açıklasın iddia makamı” ifadelerini kullandı.

4manset (1)

311 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika