Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7151 / Satış : 4.7236
Euro : Alış : 5.4667 / Satış : 5.4765
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bağımlılık tehlikeli boyutta!

10 Temmuz 2016 - 999 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Bağımlılık tehlikeli boyutta!

Fırat düzgün yahya

Diyarbakır’daki Madde bağımlılığı ile ilgili çalışmalar yapan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Hevra Danışmanlık ve Destek Merkezi ile Yeşilay Diyarbakır Şubesi yetkilileri, Batıkent meydanı başta olmak üzere bazı semtlerde madde kullanımının artmasını sadece www.haberdiyarbakir.gen.tr’ye değerlendirdi. Diyarbakır’da 2015 yılında yapılan bir araştırmada 14 bin madde bağımlısının bulunduğunu, uyuşturucu kullanımının gün geçtikçe daha fazla bir boyuta vardığını ifade eden yetkililer, Bağımlılıkla Mücadele’de en önemli yaklaşım koruyucu ve Önleyici çalışmalara daha fazla imkan yaratılması gerektiğine değindiler.

ÖGER: MADDE KULLANIMI ARTIYOR

Yeşilay Cemiyeti Diyarbakır Şube Başkanı Yahya Öger, Diyarbakır genelinde yaygınlaşan uyuşturucu kullanımı gün geçtikçe daha fazla bir boyuta vardığını ifade ederek, “Boş alanların denetimsizliği metruk alanların çokluğu, yerel yönetimlerin ve güvenlik güçlerinin yetersiz denetimsizliği maalesef bazı bölgelere uyuşturucu kullanımından dolayı girilemez bir hal almıştır. Özellikle şehrin belirli yerlerinde Batıkent gibi soru dipleri gibi bağlardaki kuytu yerler gibi ya da şehrin ortasında bulunan boş tarla ve arsaların uyuşturucu kullanıcıların meskeni olduğu maalesef görülmüştür” dedi.

TÜRKİYE BÜYÜK SIKINTILARA GEBE

Önlem alınmaması durumunda uyuşturucu kullanımının Diyarbakır ve Türkiye genelinde çok büyük sıkıntılar yaratacağını göz ardı edilmemesi gerektiğine değinen Öger, “Uyuşturucu ile mücadele noktasında bireylerin ve sivil toplum kuruluşlarının yaptığı çalışmalarına biraz daha hız verilmesi gerektiğini dile getiriyoruz ve şunu Diyoruz ki uyuşturucudan mücadele ulusal bir politika ve yerel anlamda da belediyelerin Öncelikle mücadele etmesi gereken başlıca sorunlarından bir tanesi olmalıdır. Önlem alınmazsa çok daha büyük dalgalar meydana gelecektir tedavi edilmesi gereken uyuşturucu hastalığının Diyarbakır’da Tedavi Merkezi’nin olmayışı sivil toplum kuruluşlarının kullanıcıya yönelik herhangi bir rehabilite çalışmalarının olmayışı maalesef Bu illeti ülke geneline yayılmasına sebep olmuştur” diye konuştu.

ZABITA GÜÇLERİ DENETİMLERİ SIKLAŞTIRMALIDIR!

Öger, Kullanıcı bu maddeyi bulmak için olmadık yollara tevessül ettiğini, bu madde temini aynı zamanda diğer suçluları ve suçları da beraberinde getirdiğine işaret ederek, “Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Hevra Danışmanlık ve Destek Merkezi ve Amed Bağımlılıkla Mücadele Platformu’nun bu konuda belediyeyi harekete geçirmeli ve zabıta güçleri birçok alanı Gece gündüz denetlemelidir. Metruk alanların ıslahı parkların ve Su diplerinin kontrol edilmesi güvenlik güçlerinin görevi olduğu gibi Belediye zabıta ekiplerinin de görevleri arasındadır. Bizim topyekûn bir şekilde bu konuda ciddi bir mücadele etmemiz uyuşturucu bağımlısı olan gençleri bu illetten kurtarmamız ve kullanıcıların bunu kullanabilecekleri yerleri denetim altında almanız büyük bir oranda Bu maddelerin kullanımına minimize edecektir.

MÜCADELEDE YETERLİ DESTEĞİ ALAMIYORUZ

Yeşilay olarak bu mücadelede ilgili yerlerden ve STK’lardan istenilen desteği alamadıklarından yakınan Öger, şöyle dedi: “Buradan yine sizin vasıtanızla tekrarlıyoruz ki; bağımlı olan genç sorunlu olan gençler sorunlu olan gençler toplumun başına büyük bir sıkıntıdır ve bu sıkıntı bütün Bir toplumu ilgilendirir herkes bu konuda lütfen duyarlı olmalı ve bu mücadelede gençlerimizi bu zehrin ve zehir tacirlerinin ellerinden kurtarmalıdır. Yeşilay olarak madde kullanımının zararlarını toplumda yol açtıkları tahribatlara her platformda ve her davet edildiğimiz yerlerde dile getirmeye çalışıyoruz. Ancak Yeşilay danışmanlık merkezinin Diyarbakır’da kurulması noktasında yaptığımız çalışmalar maalesef karşılığını bulamamaktadır. Oysa biz Türkiye genelinde hem idari birimler tarafından hem de yerel yönetimler tarafından çok ciddi manada destekler almaktayız. Söz konusu Diyarbakır olunca maalesef bu destek bize de verilmemektedir. İnanıyorum ki Diyarbakır genelinde Yeşilay desteklenilirse bu konuda Türkiye’ye örnek olacak çalışmalara imza atacaktır.

TOPYEKÛN BİR MÜCADELEYE İHTİYAÇ VAR

Biz yine diyoruz ki uyuşturucu kullanımı tekbir STK’nın işi değil. Tek bir bireyin işi değil. Topyekün bir halkın mücadele etmesi gereken alandır. Seçilmişler ve atanmışlar ile beraber el ele omuz omuza savaşılması gereken öncelikler arasında olmalıdır. Yarın çok geç olabilir. Bugün hemen uyuşturucu ile mücadele ilke edinilmelidir”

DÜZGÜN: “TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ BİR SORUNUDUR”

Büyükşehir Belediyesi Hevra Danışmanlık ve Destek Merkezi Sorumlusu Fırat Düzgün ise, Hevra Danışmanlık ve Destek merkezinin söz konusu yerde mobil gezici ekiplerince Bağımlılar ile görüşme yaptığını belirterek, “Sadece Batıkent’te değil Bağlar, Yenişehir, Sur ve Kayapınar’da bu tür çalışmalar yapılmaktadır. Madde kullanımı sadece Diyarbakır, bölge açısından değil hem Türkiye’nin en önemli sorunu. Öncelikle Kullanım nedenlerine ilişkin Kapsamlı çalışmalar gerekli. Hevra olarak kısmen yapmaya çalışıyoruz. Kayapınar Peyas, bağlar Yeniköy, Yenişehir Seyrantepe bölgesinde yaptık. Bu çalışmalarımız raporlaştırıldı. Yerel yönetimler başta olmak üzere tüm kurumlarla paylaşabiliriz. Raporlarda mahallenin Demografik yapısı, çocuk, genç ve diğer grupların ihtiyacı olan sosyal, kültürel ve eğitim donatıları ele alınır. Bizim tespitlerimize mekân ve mekanın içindeki yaşam donatıları birey ve birey ilişkilerinde etkileyici olmaktadır. Bağımlılıkla Mücadele’de en önemli yaklaşım koruyucu ve Önleyici çalışmalara daha fazla imkân yaratılmalı. Mevcut Bağımlılar içinde psiko-sosyal desteğin içinde olduğu tedavi programları gerekli” diye konuştu.

DİYARBAKIR’DA 14 BİN MADDE BAĞIMLISI VAR

Diyarbakır’da 14 bin madde bağımlısına karşın yetişkin grupların tedavi olabileceği bir AMATEM bulunmadığını ifade ederek, “Bu konuda Amed Madde Bağımlılığı ile Mücadele platformu ile birlikte girişimlerimiz oldu. Bunun için valilik düzeyinde görüşmelerimizde oldu. Bu görüşmelere göre 2017’nin başında bir AMATEM hizmete açılacaktı. Ancak halen bir temel bile atılmış değil. Bağımlılık veya madde kullanımı ile mücadele bütün kamu kurumlarının birlikte güçlü ve etkili bir koordinasyon içinde çalışmalı. Ne yazık  ki böylesi bir koordinasyon söz konusu değil. Diğer kurumlar bu konuya dair Toplantıları bırakıp hemen harekete geçecek çalışmalar yapmalı.

OKUL ÖNLERİNDE UYUŞTURUCU SATIŞI YAPILIYOR

Bizler Hevra’ya başvuran Bağımlı hastaları ya Antep, ya Elazığ ya da Van’a yönlendiriyoruz. Çoğu zaman hasta Bağımlılar gitmeyi istemiyor. Çok ciddi bir güvenlik zafiyeti var. Satıcılar işlerini yaparken ciddi bir müdahale ile karşılaşmıyorlar. Okul çevrelerinde satışlar yapılıyor. Okul Bahçeleri yoğun Kullanım yerlerinin Başında geliyor” dedi.  (Sait BAYRAM’ın Çok Özel Haberi)

623 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika