Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat bahçelievler evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14280 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bakan Yılmaz: “Teröre ortak bir duruş sergilemeliyiz”

21 Temmuz 2015 - 737 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Bakan Yılmaz: “Teröre ortak bir duruş sergilemeliyiz”

Diyarbakır’da Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri ve İş Dünyası temsilcileri ile yapılan toplantıya katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Teröre verebilecek en güzel cevabın birlik ve beraberlik olduğunu ifade ederek, “Bu tür hadiseler karşısında siyasi görüşümüz ne olursa olsun, dünya görüşümüz, tercihimiz, ne olursa olsun. Bu insani konularda birlik ve beraberlik göstermek zorundayız” diye konuştu.

Geçmişte Diyarbakır’da 6-7 Ekim hadiseleri başta olmak üzere çok acı hadiseler yaşandığını hatırlatan Bakan Yılmaz, “Sorumsuz bir takım beyanatların, hızlı bir takım hareketlerin bu topluma ne kadar bedeller ödettiğini hep birlikte gördük. Şimdi bunlardan da dersler çıkararak, farklı bir tavır geliştirmemiz gerekiyor” dedi.

 

Sait BAYRAM

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile birlikte DSİ 10. Bölge Müdürlüğü konferans Salonunda Suruç’ta yaşanan saldırı ile ilgili toplantı düzenledi.

TERÖR SALDIRISINI LANETLİYORUZ

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, toplantıya verilen aranın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Suruç’ta yaşanan hadisenin çok acı bir hadise olduğunu ifade ederek, “Suruç’taki olayın yanı sıra Adıyaman’da bir askerimiz şehit edildi. İki acıyı bir arada yaşadık. Her iki hadisede hayatını kaybeden insanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralıları acil şifalar diliyorum. Tabi Suruç’ta yaşanan hadise ölçek itibariyle çok daha büyük ölçekli bir hadise, bir terör saldırısı ve bununla ilgili olarak da başından itibaren bu hadiseyi lanetlediğimizi, bu yapılan terör saldırısının hepimize yapıldığını ifade ediyoruz. Bu anlamda bir kez daha tekrarlamak istiyorum” dedi.

TERÖRE KARŞI UYANIK VE AKILLI OLMAK ZORUNDAYIZ

Terörün birincil hedefinin ötesinde belli sonuçlar üretmek için yapılan bir eylem olduğuna vurgu yapan Bakan Yılmaz, “Özelikle de toplumu karıştırmak, o olayları infial oluşturup onun üstünden toplumda daha büyük hadiselere yol açmak için gerçekleştirilir. Buna karşı da çok uyanık ve akıllı olmak zorundayız. Duygularımızla, reflekslerimizle değil, aklımızla ve bilgilerimizle sağlıklı bilgilerle hareket etmek durumundayız” dedi.

ÇAĞIMIZ DEZENFORMASYON ÇAĞIDIR

Bakan Yılmaz, “Bugünkü dünyada sosyal medya olmak üzere maalesef çok sağlıklı bir bilgilendirme olduğunu söyleyemeyiz” diyerek, şöyle konuştu:

“Enformasyon çağında olduğumuz söylüyoruz. Ama bu çağ dezenformasyon çağıdır. Her türlü kirli bilginin çok rahat dolaştığı bir dünyadan bahsediyoruz. Kimliği belirsiz ne olduğu belli olmayan hangi kaynaktan geldiği belli olmayan ve çoğu zamanda halkımızı yanlış yerlere yönlendirme amaçlı birçok bilgi bu tür ortamlarda tedavüle girebiliyor. Buna karşı çok uyanık olmamız lazım. Ben özellikle bütün insanlarımızdan bunu istirham ediyorum. Kaynağını bilmediğimiz, teyit etmediğimiz sağlıklı olup olmadığını silmediğimiz hiçbir bilgiye lütfen itibar etmeyin. Bugün bölgemizde bunun çok ciddi bir mesele haline geldiğini görüyorum. Algılar üzerinden yaşıyoruz. Gerçekler, sağlıklı bilgiler üzerinden değil, algılar üzerinden ve özellikle oluşturulan algılar üzerinden tepki veriyoruz. Bunu biran önce aşmamız gerekiyor. Burada da sadece kamunun değil, sivil toplumun, medyanın iyş dünyanın ilgili tüm kesimlerin cabası gerekiyor. Terörün amaçlarını boşa çıkaracaksak akıllı olmak zorundayız. Sağduyulu hareket etmek durumundayız. Sağlıklı bilgilerle hareket etmek zorundayız. Bugün yaşadığımız süreçlerden de bu dersleri mutlaka çıkarmalıyız”

DİYARBAKIR’IN ÇOK GÜÇLÜ SİYASİ AKLI VAR

Diyarbakır’ın terör olayları konusunda, yaşanan olaylar konusunda deneyimli bir İl olduğunu belirten Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, “Diyarbakır çok acılar yaşadı. Geçmişten gelen çok tecrübelerimiz var bu anlamda. Ben az önce Sivil toplum kuruluş temsilcileri ve iş dünyası temsilcileri ile görüştüm. Görüşürken bile bunu bir kez daha gördüm. Diyarbakır’ın çok güçlü siyasi aklı var. Hangi eylemin kime fayda sağladığı kimler tarafından planlandığını, bu toplumda neler yapılmaya çalışıldığını gayet iyi anlayan bir halkımız var. Dolayısıyla bunu geniş kitlelere de mutlaka paylaşmak durumundayız. Diyarbakır’a sahip çıkmak durumundayız” şeklinde konuştu.

TERÖRE ORTAK BİR DURUŞ SERGİLEMELİYİZ

Bakan Yılmaz, Geçmişte Diyarbakır’da 6-7 Ekim hadiseleri başta olmak üzere çok acı hadiseler yaşandığına değinerek, “Sorumsuz bir takım beyanatların, hızlı bir takım hareketlerin bu topluma ne kadar bedeller ödettiğini hep birlikte gördük. Şimdi bunlardan da dersler çıkararak, farklı bir tavır geliştirmemiz gerekiyor. Terörü verebileceğimiz en güzel cevap birlik ve beraberliktir. Terör bizi birbirimize düşürmeye çalışır. Aramızda ihtilaflar oluşturmaya gayret eder. Bunun üzerinden daha büyük çatışmaların doğması için gayret eder. Bizim  tam tersi davranmamız lazım. Bu tür hadiseler karşısında siyasi görüşümüz ne olursa olsun, dünya görüşümüz., tercihimiz, ne olursa olsun. Bu insani konularda birlik ve beraberlik göstermek zorundayız. Diyarbakır’ın huzuru, refahı için birlik ve beraberlik içinde olmak durumundayız. Siyasetin de belli bir sınırı var. İnsan hayatı söz konusuysa siyasi görüşlerimizi fikirlerimizi bir tarafa bırakmalıyız. Hele hele bu tür ortamlarda siyasi rant devşirmeye çalışmak büyük bir siyasi ahlaksızlıktır. Bu ortamlarda siyasi pozisyonlarımızı bir tarafa bırakarak, bir araya gelmeliyiz ve teröre karşı ortak tavır sergileyebilmeliyiz. Geçtiğimiz dönemlerde Avrupa’da bazı terör hadiseleri yaşandı. Örneğin Paris’te yaşandı. Oradaki tavrı hepimizin hatırlaması lazım. Bütün siyasi partiler, uluslararası ortam, sivil toplum ortak bir tepki vermeyi becerdi. Biz niye bunu becermeyelim. Bu kadar zamandır bu tür olayları yaşayan bir ülke olarak bunu başarabilmemiz lazım” şeklinde konuştu.

BAŞBAKAN’IN 4 PARTİYE ÇAĞRI YAPMASI

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Suruç’taki saldırının ardından Meclis’te grubu bulunan 3 partiye bir çağrıda bulunduğunu hatırlatan Bakan Yılmaz, “Sayın Başbakanımız ‘Gelin birlikte bir deklarasyon yapalım’ dedi. İnşallah bu en kısa sürede gerçekleşir. En azından mecliste grubu bulunan bütün partiler bu konuda ortak bir tavır geliştirmesi son derece önemli. Yerelde de her İl’in bunu yapması lazım. Sivil toplumuyla, siyasi partilerin il teşkilatlarıyla başka bir takım taraflarla birlikte hepimizin görüşlerimizi, farklılıklarımızı bir kenara koyarak birleşmemiz lazım” dedi.

İSLAM’I GÖLGELEYEN VE KARALAYAN HADİSELERİN TERÖRLE ANILMASINA MÜSAADE ETMEYELİM

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Yaşanılan süreçlerde İslamiyet’in bir takım ideolojik tartışmalara konu olmasını da telin ettiklerine değinerek, “Bizim dinimiz bize şunu söylüyor. Bir tek insanın haksız yere katledilmesi bütün insanlığı öldürmek ve katletmek gibidir. Bir tek insana hayat verilmesi de bütün insanlığa hayat vermek gibidir. Dolayısıyla İslamiyet’in adını da karalayan ve gölgeleyen hiçbir şekilde hak etmediği halde inancımızı gölgeleyen hadiselerin terörle birlikte anılmasını da hiç birimizin müsaade etmemesi lazım. Bu da büyük bir algı hadisesidir. Uluslararası uzantıları olan bir algı hadisesidir. Buna karşı da yine siyasi görüşümüz ne olursa olsun hep birlikte tavır koymamız gerekir” diye konuştu.

DİYARBAKIR’A SAHİP ÇIKMALIYIZ

Bakan Yılmaz, Diyarbakır’a sahip çıkılması gerektiğinin altını çizerek, “Diyarbakır’da bunu gördüğüme çok memnun oldum. Toplantı çok verimli geçti. Belki bundan sonra da bu değişik kesimlerle bir araya gelip, bu tür değerlendirmeleri yapmaya devam edeceğiz. Biz sahip çıkmazsak, Biz ilimizin huzurun korumazsak başkalarından da bir şey bekleyemeyiz. Dolayısıyla öncelikli olarak kendimiz her bir fert olarak, sivil toplum olarak, farklı görüşlerimizi muhafaza etmek kaydıyla Diyarbakır’a sahip çıkmalıyız. Herkes bu hadiseyi lanetliyor. Herkes Diyarbakır’a ve Ülkemize sahip çıkmak gerektiğini ortaya koyuyor. Toplumdaki bazı algılar bize yansıtıldı. Oda son derece faydalı. Doğru olsa da olmasa da bu algıların farkında olmamız. Bunlara karşı belli tedbirler gelişmek anlamında da son derece önemli” şeklinde konuştu.

HÜKÜMET OLARAK BAŞINDAN BERİ TEDBİR ALIYORUZ

Bakan Yılmaz, şöyle dedi:

“Hükümet olarak başından itibaren tedbirler alıyoruz. Suruç’ta hadise ile ilgili Başbakanlıkta bir kriz masası oluşturuldu. 3 tane Bakanımız dün hemen olay yerine gittiler. Genel Başkan yardımcılarımız, Milletvekillerimiz ve orada olayın bütün boyutlarını ele alıyoruz. Kamu olarak, ilgili kuruluşlarımız olarak yapıyoruz. Ama bir taraftan da bu tür olaylara karşı toplumsal duyarlılığımız yükseltmek durumundayız. Sesimizi yükseltmek durumundayız. Bu olaylar kullanılarak, daha kötü sonuçlar üretilmesine de hep birlikte engel olmak durumundayız. Ben Türkiye’nin bu olgunlukta olduğuna inanıyorum. Bölgemizin bu olgunlukta olduğuna inanıyorum. Tabiri caizse aşılanmış durumdayız. Geçmişte o kadar provokasyonlar, o kadar saldırılar yaşadık ki, atık hepimiz belli bir tecrübe edinmiş durumundayız. Özellikle Diyarbakır’da ben bu tecrübeyi az önceki toplantıda çok açık ve net bir şekilde gördüm. Bundan sonra inşallah bu olaylar yaşanmaz. Bunu temenni ediyorum. Bir yörenin, bölgenin, ülkenin demokratikleşmesi, kalkınması da huzur ve emniyet ortamıyla çok yakından ilgili. Bu bir devlet güvenliği meselesi değil. Bu insanın emniyetinin meselesidir. Bu konularda elimizden gelen tüm gayreti sarf etmeye devam edeceğiz.

ÜLKE SINIRLARINI AŞAN HADİSELERİ COĞRAFYAMIZ HİSSEDİYOR

Bakan Yılmaz, Bölgede, Ortadoğu coğrafyasında ülke sınırlarını aşan bir takım hadiselerin olduğunun görüldüğünü vurgulayarak, “Ama bunun etkilerini ister istemez bütün coğrafyamız hissediyor. Bu konularda da inşallah Suriye’de yaşanan sıkıntılar biran önce sona erer. Suriye’nin istikrarı, Suriye halkının istediği şekilde bir huzura kavuşması sadece Suriye’de değil, bütün bu bölgemize de daha fazla istikrar getirecektir. Bu noktada aslında uluslararası çevrelerin de bir kez daha bu bölgemizden bakması gerekiyor. Bölgemizle ilgili her kesin sorumluluğunu yerine getirmesi gerekiyor. Burada yaşanan sıkıntılar, hadiseler bütün komşu ülkeleri ilgilendirdiği gibi aslında küresel güvenliği de ilgilendiriyor. Nerede bir çatışma var, nerede bir sıkıntı varsa, eninde sonunda bir şekilde etki eder. Dolayısıyla sorunların kaynağına inmemiz son derece önemli. Burada da Suriye’de uzun yıllar yaşanan sıkıntıların biran önce sona ermesi BM başta olmak üzere bütün uluslararası mekanizmaların bu konularda üzerine düşen görevi hakkıyla yapması son derece önemli. Yaşadığımız bu insani maliyetlerde gösteriyor ki, dünyamız maalesef henüz arzu ettiğimiz yerde değil. Petrol ve başka menfaatler söz konusu olduğunda harekete geçerler. İnsani değerler söz konusu olduğunda yeterince çaba sarf etmiyorlar. Bunu da görmemiz lazım. Türkiye olarak bu bölgenin vicdanı olmaya devam edeceğiz. Hakla hakikatle yan yana olmaya mazlumlarla  yan yana olmaya devam edeceğiz. Bu ortamın doğurduğu patolojik örgütlerin yapılanmaların ben çok uzun ömürlü olacağına inanmıyorum. Biz büyük bir medeniyetin mirasçılarıyız. Bizim medeniyetimiz, bizim maneviyatımız böyle sentetik, kurgusal yapılarla bozulamaz. Ve inşallah galip gelecek olan bizim köklü medeniyetimiz ve inançlarımız olacaktır. Demokrasiye olan bağlılığımız olacaktır”

TOPLANTIYA KİMLER KATILDI

Toplantıya, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, Ticaret Borsası Başkanı Ebubekir Bal, Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis heyeti başkan vekili A.Kadir Karavil, DİSİAD Başkanı Burç Baysal, DİGİKAD Başkanı Gülşen Duran, DİKAD Başkanı Reyhan Aktar, MazlumDer Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı Ahmet Aksoy, Diyarbakır Madenciler Derneği Başkanı Salih Bal, Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen, DES İl Başkanı Eyüphan Kaya, Diyarbakır ve Değerlerini Koruma Derneği Başkanı Recep İdikut, AYDER Başkanı Ferzende Lale, Ziraat Odaları İl Koordinatörü Cevat Delil, GÜNGİAD Başkanı Hakan Akbal, MÜSİAD Başkanı İsmail Özşanlı’nın da aralarında bulunduğu 26 STK temsilcisi katıldı.

IMG_8431 IMG_8438

471 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..