Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bakan Yılmaz, yeni terminal binasında incelemede bulundu…

11 Temmuz 2015 - 875 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Bakan Yılmaz, yeni terminal binasında incelemede bulundu…

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Diyarbakır havalimanının yeni terminal binası ve Apronda incelemelerde bulundu. İl Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Emniyet Müdürü Halis Bögürcü, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Akar ile birlikte havalimanının yeni terminal binasını inceleyen Bakan Yılmaz, yeni terminal binası ve apronun Ekim ayında faaliyete gireceğinin müjdesini verdi.

Sait BAYRAM

Gönül Köprüsü Derneği’nce düzenlenen iftar yemeğine katılmak üzere gelen Diyarbakır’a gelen Kalkınma Bakanı ve Diyarbakır Milletvekili Cevdet Yılmaz, Diyarbakır Havaalanı yeni terminal binasını inceledi. İl Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, AK Parti İl Başkanı Muhammed Akar ile birlikte yeni terminal binasını ziyaret eden Bakan Yılmaz, burada yaptığı açıklamada, Diyarbakır Havalimanı’nın mevcut terminal binası ile apron kapasitesinin yetersizliği nedeniyle yurtdışı seferlerinin yapılamadığını, yurtiçi seferlerinin ise istenilen düzeye çıkamadığını kaydetti.

EKİM AYINDA HİZMETE GİRECEK

Bu sorunun çözümü için yıllık 5 milyon yolcu kapasiteli yeni terminal binasının yapımına başlandığını işaret eden Bakan Yılmaz, “Diyarbakır’ın son yıllarda artan yolcu trafiğine artık ihtiyaç veremeyecek duruma gelmişti. Diyarbakır çok büyük bir potansiyeli sahip ilimiz. Ekonomi, sanayi ve ticaretin dışında turizmde de muazzam potansiyele sahiptir. Ortadoğu’da da çok farklı bir merkeze dönüşecek. İhtiyaçlara cevap verebilecek yeni bir terminal binası hükümetimiz tarafından başlatıldı. Bu tamamen bir kamu yatırımdır. Yap-İşlet-Devlet modeli ile yapılan bir yatırım değildir. Devlet Hava Meydanları İşletmemizin bir projeydi. Bina çok özellikle bir bina. Eylül ya da Ekim gibi tamamlanmış olacak. Yılda 5 milyon yolcu buradan hizmet alabilecek. Diğer taraftan 10 uçak aynı anda hizmet alabilecek. 10 uçaktan 6’si körüklü olarak hizmet alacak. Doğu ve Güneydoğu için ilk körüklü terminal binasını bu şekilde hizmete alacağız. Çevreci bir projeye sahip. Atık suların geriye kazandırılması için bir sistem kurulmuş. Akıllı bir binadan bahsediyoruz. İnşallah en kısa sürede hizmete gireceğini görürüz” diye konuştu.

TERMİNAL BİNASI İLE UNESCO’NUN KARARI İYİ DENK GELDİ

Geçtiğimiz günlerde UNESCO Dünya Kültür Mirası kapsamında Diyarbakır Surlarını ve Hevsel bahçelerini dâhil ettiğine hatırlatan Bakan Yılmaz, şöyle dedi:

“Buda gerçekten önemli bir başarı. Burada emeği geçen Bakan Kültür Bakanlığı, Valiliğimiz, Yerel yönetimlerimiz ve herkesi tebrik ediyorum. Diyarbakır için bir kazanç oldu. Ancak bununda katma değere dönüştürebilmemiz için konaklama alanlarını, şehirleşme ve ulaşım sistemlerinin geliştirilmesi gerekiyor. Terminal binası ile UNESCO’nun kararı bence çok iyi denk geldi. Birbirini tamamlayan iki gelişme. UNESCO Diyarbakır’ı dünyada tanıtmaya vesile olacak. Burada çok daha turisti cezp etmemiz için çok önemli bir alt yapı olması gerekiyor. Ama terminal binalarınız, konaklama tesisleriniz, fiziki imkânlarınız yoksa bunu değerlendiremezsiniz. Dolayısıyla yeni terminal binamız artık Dünya Mirası listesinde yer alan Diyarbakır’ımızın Kültür Turizmini geliştirmesi için de çok önemli bir alt yapı hizmeti sağlayacak. Bunun yanı sıra kentsel dönüşümü de mutlaka hızlandırmamız gerekiyor. Konaklama tesislerinin dışında tarihi mekânlarımızın etrafında bulunan kentsel dokuyu, çarpık kentleşmeyi mutlaka gidermemiz gerekiyor. Burada da yerel yönetimlere elbette büyük bir sorumluluk düşüyor.

YEREL YÖNETİMLERLE İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

Merkezi idare olarak bu konularda her zaman işbirliği yapmaya hazırız. Merkezi idare, yerel yönetimler birlikte bu kentsel dönüşümü de başarmak durumundayız. Kültürel özellikli alanlarımızı çok daha farklı fiziki ortama kavuşturmak durumundayız. Kültür Turizmine büyük bir ivme katacağımızı düşünüyorum. Olmazsa olmaz unsurlardan bir tanesi de huzur ve güven ortamıdır. İnsanlar geldikleri şehirde elbette o şehrin her şeyini görüp yaşamak isterler. Ama bunu da huzur ve güven içinde yapmak isterler. Bir taraftan huzur ortamı, bir taraftan kentsel dönüşümle daha yaşanabilir bir şehir ortamı, ulaşım ve konaklama alt yapılarıyla UNESCO’nun bu kararını katma değere dönüştürebileceğimize inanıyorum, o açıdan bu terminal binamızı önemli buluyorum”

Bakan Yılmaz, terminal binası inşaatına çalışanlara teşekkür ederek, Diyarbakır valiliğine hareket etti.

IMG_4686 IMG_4690 IMG_4708 IMG_4712 IMG_4722

447 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika